AK-47 saldırı tüfeği 1946’da Mikhail Kalaşnikof tarafından tasarlandı. Temelde Alman Stg’nin ters mühendislik versiyonuydu.44 saldırı tüfeği ama değişiklikler bir dizi. 1949’da Sovyet Ordusu kabul edildi. Bu tasarım o kadar başarılıydı ki, kısa bir süre sonra, tabancalar, makineli tüfekler ve keskin nişancı tüfekleri hariç, Sovyet ordusundaki diğer ateşli silahları yerinden etti. Bu silahın daha yeni versiyonu hala Rus ordusu ile standart bir tüfek.

Şu anda bu saldırı tüfeği ve yeni sürümleri yüzden fazla ülke tarafından kullanılmaktadır. Son 60 yılda 90 milyonun üzerinde ak tüfeğinin üretildiği tahmin ediliyor. Bu dünya çapında bir dizi ülkede üretilen lisans oldu. Temel bir bireysel piyade silahının en iyi örneklerinden biridir. AK-47’nin türevleri hala bir dizi ülkede üretilmektedir. Son derece başarılı tasarımı, bir dizi kopya ve Klon için bir üs haline geldi. Ayrıca çok sayıda sivil tüfek ve av tüfeği için bir platform olarak kullanıldı.

 

AK-47, eşsiz güvenilirliği, sağlamlığı, işletme ve bakım kolaylığı ile bilinen efsanevi bir silahtır. Bu silah, mümkün olan en kötü koşullarda sıkışmaz veya yanlış ateş etmez. Ayrıca kirli oda ve vakalarla bile güvenilir ekstraksiyona sahiptir. Bu silah herhangi bir alet kullanmadan bir dakika içinde alan soyulabilir. Tasarım basitliği seri üretim için uygun hale getirdi. Ne yazık ki AK-47 zayıf bir ergonomiye sahiptir ve kötü dengelidir. Bu silahı en Batı saldırı ya da otomatik tüfek aşağı doğruluk olduğundan söz etmek gerekiyor.

AK-47’nin tasarımı Alman Stg’sine dayanıyordu.44 saldırı tüfeği. Ayrıca Amerikan M1 Garand yarı otomatik tüfek etkilenmiştir. Sovyet 7 için odacıklı, gazla çalışan, seçici bir yangın silahıdır.62×39 mm Ara kartuş.

Kombine güvenlik ve yangın seçici anahtarı, cıvata grubunu ve tetiği “güvenli” konumda kilitler. Ayrıca bir toz kapağı olarak hizmet vermektedir. Orta konum otomatik ateş içindir ve alt konum tek çekim içindir.

AK-47 ahşap veya katlanır metal stok (AKS-47) ile üretildi. Bu katlanır stok versiyonu Sovyet Hava Kuvvetleri tarafından kabul edildi. Her iki silah da buttstock hariç benzer bir tasarıma sahiptir.

 

 

Standart bir dergi 30 mermi tutar. AK-47’nin 40 mermi kutusu Dergisi veya 75 mermi davul Dergisi ile uyumlu olduğunu belirtmek gerekir. Bu dergilerin her ikisi de RPK hafif makineli tüfekten.

Bu saldırı tüfeği 100 ila 800 metre arasında bir nişan aralığı ayarlarına sahiptir. Bununla birlikte, etkili yangın aralığı 300-400 metre ile sınırlı olduğu için çok iyimser.

Bir süngü takılabilir.

Girişinden sonra bu saldırı tüfeği sürekli geliştirildi. Ana sebep, damgalı bir alıcıya sahip orijinal versiyonun seri üretimde bir başarısızlık olmasıydı. Bu silah için bir sac imalatı geliştirmek ve mükemmelleştirmek 10 yıl sürdü. Geliştirilmiş ve geç üretim AK-47 tüfek bazı küçük farklılıklar var.

Bu silahın doğrudan kopyaları Bulgar AK-47, Çin tipi 56, Doğu Alman Mpık, Macar AK-47, Kuzey Kore tipi 58, Polonya ak ve Yugoslav M64.

1950’lerin ortalarında Sovyet Ordusu daha hafif ve daha doğru bir saldırı tüfeği için yeni bir gereklilik yayınladı. Bu gereksinimler aynı zamanda bir takım otomatik silahı ile tamamlandı. Kalaşnikof, AK-47’nin yeni versiyonunu damgalı bir alıcı da dahil olmak üzere bazı iyileştirmelerle sundu. Yeni silah daha hafif ve daha doğruydu. Sonunda bu gelişmiş saldırı tüfeği RPK hafif makineli tüfek ile birlikte AKM olarak 1959 yılında hizmet için kabul edildi.AK-47 ÖZELLİKLERİ
Mühimmat türleri 7.62 x 39 mm
Dergi Kapasitesi 30
MÜHİMMAT 
Isim 7.62
Kalibre / uzunluk 7.62 x 39 mm
Etkili menzil (m) 300
Namlu hızı (m/s) 710
Ağırlık (kg) 4.876 yüklü
Uzunluk (mm) 870
Döngüsel ateş oranı (rd/dak) 600
Operasyon gaz işletilen
Yangın modu yarı otomatik, tam otomatik
Yerler demir siteleri.

admin tarafından yayınlandı

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir