Anka -S Nedir ? Özellikleri ?

ANKA-S nedir?

Anka S Uydu haberleşmesine sahip olarak envantere giren ilk İnsansız Hava Aracıdır. Son dönemde insansız hava araçları noktasında ülkemizde çok ciddi çalışmalar yürütülüyor ve bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan birçok araç da özellikle terörle mücadelede etkin olarak kullanılıyor. TSK’nın dönem dönem paylaştığı rakamlarda özellikle ülkemizin zorlu coğrafi koşulları nedeni ile yaşanan kayıpları önleme noktasında bile önemli kazanım olan İHA’lara bir yeni isim daha eklendi.Uzunca bir süredir gündemde olan ve 2004 yılında ilk sözleşmesi imzalanan insansız hava aracı projelerinden ANKA’nın silahlı versiyonu ANKA-S’in Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı bir duyuru ile resmi göreve başlamış olduğu gün yüzüne çıktı. Terörle mücadelede Bayraktar ile birlikte ilk operasyonal göreve çıkan ANKA-S, Türksat uyduları üzerinden kontrol edilebiliyor oluşuyla öne çıkıyor.

Bu sayede hava şartlarından etkilenmeden Türksat uydularının görüş alanında olan her yerden kontrol edilebilen ve veri aktarabilen ANKA-S, 24 saat havada kalabiliyor ve 30 bin feet irtifaya (9 kilometrenin üzerinde) çıkabiliyor. ASELSAN tarafından üretilen CATS görüntüleme sistemini kullanan insansız hava aracı, operasyonlarda Roketsan tarafından üretilen ve ihracatı da yapılan 4 Cirit, 2 UMTAS füzesi taşıyabiliyor.TUSAŞ tarafından üretilen ANKA-S’lerden daha önce 10 adet alınmasının planlandığı ile ilgili birtakım bilgiler almıştık şu anda resmi olarak kaç adet ANKA-S’in görevde olduğuna dair bir bilgi bulunmuyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI) tarafından geliştirilen ve uydudan kontrol kabiliyeti ile görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz şartlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen ilk insansız hava aracı sisteminin kabul testleri başarıyla tamamlanarak 2 adet İHA ve ilgili sistemler Türk Hava Kuvvetlerine teslim edildi.

 

ANKA’nın Özellikleri Nelerdir?
Genel Özellikleri
1-Mürettebat: yok
2-Gövde uzunluğu: 8 m
3-Kanat açıklığı: 17 m
4-Kanat alanı: 13.6 m²
5-Kanat Açıklık Oranı – : 22
6-Kanat Ok Açısı (çeyrek veter): 0
7-Toplam Kalkış Ağırlığı: 1.500 kg
8-Yakıt ağırlığı: 250 kg
9-Yararlı Yük Ağırlığı: 200 kg
10-Motor: 1× Thielert Centurion 2.0 dört-silindirli, turbolu motor, 155 hp (114 kW)
Performans Özellikleri
1-Azami hız: 217 km/s (117 knot,135 mph)
2-Olağan Seyir Hızı: > 75 knot
3-Servis irtifası: 30,000 ft
4-Havada Kalış Süresi: 24 – 32 saat
5-Harekat yarıçapı: 200 km (124 mi)[5]
6-Çevre şartları: 15kts yan rüzgar, 20 kts baş rüzgarı, sıcaklık, nem, yağmur ve buzlanma sınırları, MIL-HDBK-310 ile tanımlanmıştır.

 

5 1 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Caner
Caner
19/09/2019 23:30

Ankara s ile ilgili anlattıklarınız bilgi verici çok beğendim bu yazıyı

Sidebar