Asimetrik Harp Türk Zırhlıları

Suriye’deki terör oluşumlarına yönelik Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarında Zırhlı personel  Taşıyıcılarının,zırhlı muharebe araçlarının ve ana muharebe tanklarının asimetrik harp ortamında  ne derece başarılı olup hangi konularda eksik olduğunu görme şansı yakalandı. Bu değerlendirme sonucunda TSK’nın acil olarak bazı ihtiyaçları söz konusu oldu.
Bu ihtiyaçlar; Tepkisel zırhlar ve aktif koruma sistemleri.

Tepkisel Zırhlar; Patlayıcılı reaktif zırh, tepkisel zırh ya da kısaca reaktif zırh; yapısal olarak incelendiğinde iki metal plaka arasına ”sandviç” yapılmış patlayıcı malzemeden (High Explosive) oluşur. Ana zırh üzerine, içerisinde patlayıcı bulunan modüller giydirilerek oluşturulan koruma sistemidir.

Aktif Koruma Sistemleri(AKKOR);Günümüz tanklarını en zorlayan konulardan biri operasyon sırasında çeşitli tanksavar silah atışları ile tankın kullanılamaz hale gelmesi veya daha kötü bir şekilde mürettebatın ciddi şekilde zayiat vermesidir. Zırh teklonojisi ne kadar gelişse de tanksavarların gelişimi hızlı ve etkili bir şekilde olması tankları savaş alanında zaman zaman zor durumlara düşmesine sebep olmuştur.

Dünya genelinde savunma sanayii mühendisleri bu konuda farklı varyasyon arayışlarına girmiş ve yeni bir çözümler ortaya koymuşlardır. Ülkemizde ise ASELSAN öncülüğünde projelendirilen ve geliştirilen AKKOR (Aktif Koruma Sistemi) tanka gelecek mühimmatı tank ile fiziksel olarak etkileşime girmeden havada imha ederek tehlikeyi bertaraf etmesi amaçlanmaktadır.

ROKETSAN tarafından geliştirilen tepkisel zırhlar ve modüler ek NATO standartı STANAG 4569 Level4, Level5 ve Level6 zırhları Fırat Modernizasyonu kapsamında ilk olarak M60A3 tanklarına eklenmeye başladı.

M60A3 tanklarının ardından M60T tanklarımızın pasif (zırh) ve reaktif korunmasının anti-tank mühimmatlarına karşı iyi durumda olduğundan dolayı zırh geliştirmek yerine  ASELSAN tarafından geliştirilen PULAT Hard-Kill (gelen füze veya roketi havada vurarak imha etme) Aktif Korunma Sistemi ile hareket halinde iken üzerine doğru gelen birden fazla roket veya füzelere karşı yüksek beka kazanması sağlandı.

Fakat olarak gerçekleştirilen terör operasyonlarında beklenileni veremeyen Leopard 2A4 tanklarımız yaşattı.  Tank katili olmasıyla ünlü olan Leopard 2A4, normal tanklardan daha iyi ateş gücü ve pasif  korumasına  sahip olan tanklar Suriye’de ve ırak’ta çokça bulunabilen ATGM’ler karsısında aldıkları hasarlardan dolayı Askerlerimizin şehit olmasına engel olamadı. ALTAY tankları envantere girene kadar  TSK’nın elindeki elindeki en önemli kara gücü olan Leopard’ların Her darbede önemli hasar alması M60 tanklarına yapıldığı gibi Leopard 2A4 modernizasyon ihtiyacının olduğu görüldü.

Daha önceden ASELSAN tarafından geliştirilen Leopard 2A4 NG projesi, Maliyeti ve yerli tank üretimini devam etmesi gibi sebeblerden dolayı iptal edilmişti. Next Generation modernizasyonu kapsamında Leopard 2A4’ler zırh düzeyi 2A7 seviyesine gelmesi amaçlanarak bir çok bölgesine modüller ek zırhlar yerleştirildi. Böylece  2A4 NG tankları Suriye’de ordumuzun işini kolaylaştırdı ama artık yeni bir modernizasyon yapılıyordu.

 

Fırat Modernizasyonu kapsamında Leopard 2A4 modernizasyonundan ilk görüntüler geldiğinde  hepimiz çok heyecanlanmıştık. Bu heyecanın sebebiyse tankların en çok isabet aldığı bölgelerin  ve kritik bölgelerin ek önlemlerle oldukça korunaklı bir hale getirilmiş olmasıydı. Özellikle çokça isabet alan ön kule yanak bölgesi korunması oldukça yüksek , açılı ve kalın bir ek zırh ile güçlendirilmişti. Yan taret ve yan etek bölgelerine yerleştirilen dual-explosive ERA zırhlar ile en yüksek deliş değerine sahip ATGM’leri dahi durdurabilir hale getirilmişdi. Anti-tandem özelliğe sahip dual-explosive ERA’lar, tandem mühimmatları direk durduramasa bile zaten iyi bir HEAT korunmasına sahip tankın HEAT korunmasını çok fazla arttırarak mühimmatları tepkisel zırhın durduramaması halinde dahi yüksek korunma ile birlikte mürettebatı koruyabilecek kapasiteye sahipler.

 

Herhangi bir mürettebattı çok fazla zarar olmayacak bölgelerde ise motor gibi kafes zırh uygulaması yapıldı.  Bu bölgelerde elbette ERA zırhlar ile kaplanabilirdi fakat tanka yaratacağı ek ağırlık, zorlu araziler karşısında tankın arazi başarısını büyük oranda törpüleyebileceği için kafes zırh tercih edildi.  Kornet-E, TOW-2F gibi ATGM’leri kafes zırh her ne kadar durduramayacak olsa da RPG-7 gibi mühimmatları durdurarak önemli bir korunma sağlayacaktır. Tepkisel zırh ve ek zırh eklemelerine ilaveten Leopard 2A4 tanklarına PULAT AKS sistemi de entegre edilecek. Bu nedenle artık asimetrik harpte herkesin imrenerek gösterdiği M60T tanklarının bu alanda liderliği ALTAY tankı envantere girinceye kadar Leopard 2A4’lerimize teslim edecek.

 

Yapılan operasyonlar da sadece tankların değil zırhlı personel taşıyıcılarının da eksik kalan yanları da tespit edildi. Özellikle ZPT’ler karşısında çıkan küçük engeller karşısında yaşadıkları sorunları çözmek amacıyla UKSS eklemeleri yapıldı.  UKSS takviyesi sayesinde Kirpi-2, Ejder Yalçın gibi araçların önemli bir ateş gücüne kavuşmuş oldu fakat bu eklenti yaşanan ateş gücü eksikliğini gidermeye yetmedi. Ardından Silah Taşıyıcı Araç projesi gerçekleştirilerek zırhlı personel taşıyıcılarına anti-tank füze atıcıları yerleştirildi.  Bu atıcıların büyük çoğunluğuna da en yüksek deliş değerine sahip olduğu düşünülen Kornet-E füzeleri yerleştirildi. OMTAS üretimi gerçekleştikçe yeni araçlarda Kornet-E’lerin yerini OMTAS’ların alması hedefleniyor.  

Ateş gücü eksikliğini hala istenilen düzeyde giderilemediği gözlemlenen ve ardından  6X6 ve 8X8 zırhlı muharebe aracı alımı gündeme geldi. Yapılan mücadeleyi FNSS kazandı  ve  Pars 6X6 İZCİ ilk olarak envantere girmeye hazırlanırken IDEF 2019’da imzalanan anlaşma ile İZCİ’ler ile birlikte Pars 8X8’lerde envantere girecek. İlk aşamada 5 farklı konfigürasyonda 100 araç envantere alınacak. Taktik tekerlekli zırhlı araç alımının arkasında 4X4 araçlara oranla daha fazla personelin daha güvenli bir şekilde aksiyon alanına ulaştırabilmesi de oldukça önemli bir etken olarak görünüyor

Ateş gücü eksikliğini hala istenilen düzeyde giderilemediği gözlemlenen ve ardından  6X6 ve 8X8 zırhlı muharebe aracı alımı gündeme geldi. Yapılan mücadeleyi FNSS kazandı  ve  Pars 6X6 İZCİ ilk olarak envantere girmeye hazırlanırken IDEF 2019’da imzalanan anlaşma ile İZCİ’ler ile birlikte Pars 8X8’lerde envantere girecek. İlk aşamada 5 farklı konfigürasyonda 100 araç envantere alınacak. Taktik tekerlekli zırhlı araç alımının arkasında 4X4 araçlara oranla daha fazla personelin daha güvenli bir şekilde aksiyon alanına ulaştırabilmesi de oldukça önemli bir etken olarak görünüyor

 

 

0 0 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sidebar