Başlangıç / Genel / AUTO CAD NEDİR ? NE İŞE YARAR ? ÇEŞİTLERİ NELER DİR ?

AUTO CAD NEDİR ? NE İŞE YARAR ? ÇEŞİTLERİ NELER DİR ?

AUTO CAD NEDİR NE İŞE YARA ÇEÇİTLERİ NELERDİR ?

AutoCAD programı; ilk olarak 1980 yılında Amerika merkezli Autodesk firması tarafından geliştirilmeye başlanmış, günümüzde de yaygın olarak kullanılan bir bilgisayar destekli tasarım (CAD) programıdır.
Dünya üzerinde ilk vektör tabanlı çizim programlarındandır.AutoCAD ile tamamlanan çizimler, çözünürlükten bağımsızdır. Böylece çizim, görüntü kalitesi bozulmadan rahatlıkla büyütülüp küçültülebilir. AutoCAD programıyla çizimin yapılma amacına bağlı olarak iki boyutlu veya üç boyutluçizimler kolaylıkla yapılabilir.

Dünya üzerinde kabul görmüş teknik resim formatlarının başında gelen DWG gelir. AutoCAD programının resmi dosya uzantısı da budur. İngilizce “drawing” kelimesinin sessiz harflerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. DWG uzantısındaki dosyalar ile AutoCAD çizimleri kaydedilerek başka bilgisayarlarda kolaylıkla açılabilir. Yine AutoCAD tarafından geliştirilen DXF uzantılı dosyalar sayesinde, yapılan çizimler başka CAD programları ile etkileşimli olarak kullanılabilir.

autoCad ÇEŞİTLERİ
AutoCAD Structural Detailing; İnşaat mühendislerinin, mimarların, teknikerlerin kullandığı bir yazılımdır. Kiriş döşeme, kolon, perde ve betonarme gibi yapılanmayı kolay bir şekilde oluşturur. Kolay kesit alma yapısal modelleme metraj hesabı imalat çizimleri oluşturmakta çok kolay bir yazılımdır.
AutoCAD Mechanical; Makine mühendislerinin ve teknikerlerinin kullandığı bir programdır. Montajlama yapılabilir, parçaları kolay ölçülendirme imkânı sunar hazır semboller ve standart parçaları içinde barındırır.
AutoCAD Electrical; Elektrik elektronik mühendislerinin ve teknikerlerin kullandığı yazılımdır. İçinde bulunan hazır tam sembollerle devre çizimini kolaylaştırır.
Autocad Architecture; Mimarların ve teknikerlerin kullandığı yazılımdır. Kolay kesit alma ve plan çizme imkânı sunar. Hata oranlarını aza düşürür.
AutoCAD Civil 3D; İnşaat mühendislerinin ve teknikerlerin kullandığı yazılımdır. Taslak oluşturma tasarım yapma seçenekleri vardır. Yol demir yolu kanallar çizilebilir ve hafriyat parselasyon işlemlerini yapabilmek için verimli araçlar sunar. Birbiriyle ilişkili nesnelerde otomatik düzenleme yapar. Hassas analiz yapılabilir.
AutoCAD Map; Çevre mühendislerinin kullandığı yazılımdır. Alt yapı kurmak modern kentselleşme gelişmiş arazi modelleme imkânı sunar. Atık su sistemleri kentsel kanalizasyon gibi planlamalar yapılıp analizler yapma imkânı sunar.
AutoCAD MEP; Makine, elektrik, tesisat işi yapanların kullandığı mekanik amaçlı kullanılan bir yazılımdır.
AutoCAD Plant 3D; Mekanik işi yapanların kullandığı 3D borulama işi yapan ayrıca içinde kütüphanesi bulunan bir yazılımdır.
AutoCAD Raster Design; Mühendislik, mimarlık, planlama haritacılık işi yapanların kullandığı bir yazılımdır.
Autocad 360; Mobil ortamlarda proje görüntüleme yapılabilir. Tablet ve telefon üzerinden ufak çaplı değişimler yapılabilir.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

TCG Büyükada (F-512)

Kızağa 15 Haziran 2009 tarihinde  koyulan  TCG Büyükada Denize 27 Eylül 2011 tarihinde indirilmiştir ve aktif …

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir