Ben Yerliyim! Katmerciler Hızır 4X4 Muharabe Aracı

HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracını tasarlayan Katmerciler şirketi, 1985 yılında araç üstü ekipmanlar tasarlamak ve üretmek amacıyla kurulmuş bir firmadır. Son yıllarda savunma sanayi üzerinde yaptıkları tasarımları ve yatırımlar sayesinde adından çokça söz ettirmektedir. HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracı da bu tasarımlardan bir tanesidir. Ve Katmerciler firmasının, HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracı gibi başarılı tasarımlar yaptıkları bir AR-GE merkezi vardır.

HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracı, IDEF fuarında.

Yine aynı araştırma merkezlerinde Katmerciler şirketinin, birçok aracı inceleyerek tasarladıkları, NATO standartlarında, 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı olan HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracı gözde projelerden biridir. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında tanıtımı yapılan HIZIR muharebe aracı; yüksek balistik ve mayın koruma seviyesine sahiptir.

HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe araçları, cephede ambulans olarak kullanılabilirler.

KATMERCİLER HIZIR’IN TEKNİK ÖZELLİKLERİ;

HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracı, V tipi monokok gövdeye sahiptir. Aynı zamanda HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracı, 7+2 mürettebat kapasitesine sahiptir. Gelişmiş zırh sistemine sahip olan HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracı, hibrit motor bulundurmakta ve HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracının motorunun ürettiği güç ise 400 beygirdir. Hibrit motor HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracının çekişini arttırmakta ve HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracının ömür devir maliyet hızını düşürmektedir. Ayrıca bu gövde tipi HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracının, çarpma direncini yükseltir. Bu gövde tasarımı daha hafif olduğundan, HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracının yakıt tüketimini ve lastik deformasyonunu azaltır. HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracının mayına dayanıklı koltukları ve 5 nokta emniyet kemer sistemi bulunmaktadır. Tüm bu teknoloji sayesinde HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracı, 700 km menzile ulaşabilmektedir. HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracı, şimdiye kadar yapılmış olan , hız, yol ve patlatma testlerini başarıyla tamamlayabilmiştir.

HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracı, patlama testinde.

 HIZIR 4×4 ÇOK AMAÇLI MUHAREBE ARACI, 70 DERECE EĞİMLİ YOKUŞLARA TIRMANABİLİYOR!

HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracı, Sahip olduğu 16 ton ağırlığa rağmen, 70 derece eğime sahip yokuşlara zorlanmadan tırmanabiliyor.

HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracında bulunan silah sistemlerine göz atacak olursak: 12,2 milimetre ve 7,62 milimetre makineli tüfek, 40 milimetre otomatik bomba atar ve uzaktan kumandalı savaş sistemi HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracında mevcuttur.

Ek olarak HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracında kurtarma vinci, merkezi lastik şişirme sistemi, KBRN hava filtre sistemi, otomatik yangın söndürme sistemi, iç konuşma sistemi ve GPS bulunmaktadır. HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracı sahip olduğu etkili fren sistemi teknolojisi ile eğimli arazilerde dahi sağlam bir duruş sergilemektedir.

HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracı projesi, motor konsepti ile bunun gibi güçlü araçların üretimine ön ayak olmaktadır. Hibrit motor, HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracı gibi zırhlı araçlardaki şanzuman gibi bazı komponentleri devre dışı bırakmaktadır.Bu sayede güç organlarında dingillere direk tahrik verildiği için daha fazla yüksek torkta çekiş elde edilmesini sağlıyor. Bunun yanında bu sistem HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracına belli bir kilometreye kadar sessiz yaklaşım imkanı veriyor. HIZIR 4×4 çok amaçlı muharebe aracı gibi projelerde geleceğin ultra güçlü araçları arasında yer alması planlanan bu projeler için çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

 

0 0 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sidebar