Bilinenin Aksine Türkiye’nin Gelişmiş Bir Motor Sanayisi Var!

Halk arasında hep duyuyoruz; ‘Abi motoru yerli değil, biz üretmiyoruz, gözünüzü boyuyorlar.’ vs. Motorunu bile biz üretmiyor olsak bile, bunun bile önemli bir durum olduğunu önceki yazılarımızda bahsetmiştik.

Yazıya şu linkten ulaşabilirsiniz.

Arkadaşlar aslında Dünya standartlarında motorlar üreten, güçlü bir sanayimiz var. Bunu, örneklerimizle destekleyelim;

TÜMOSAN adlı yerli tarım makineleri ve motor üreten bir firmamız mevcut. Bünyesinde yaklaşık 8000 çalışan mevcut ve bu sayı TÜMOSAN’ı, Türkiye’de otomotiv sanayiinde zirvelere taşıyor.

TÜMOSAN, tarım makineleri ve endüstriyel olarak, 2 tip motor üretimi yapmaktadır. TÜMOSAN, endüstriyel motor üretimini 3 beygir ve 4 beygir olarak iki çeşit olarak yapmaktadır.

TÜMOSAN, 3 silindirli motorları 55-75 beygir aralığında, turbo-intercooler teknolojisi ile yüksek tork ve düşük Yakıt Tüketimi Sağlayan, Düşük emisyonlu stage IIIA, ön ısıtmalı motor olarak üretim yapmaktadır. Aynı zamanda TÜMOSAN, 4 silindirli motoru 75-115 beygir arasında üretmektedir.

Aynı zamanda TÜMOSAN, tarım motorları üretimini ise aynı şekilde 3 ve 4 silindirli seçenekleri ile yapıyor.

Türkiye’de yerli motor üretimi yapan diğer bir gururumuz olan şirket ise TEI…

Yerli olarak uçak motorları, helikopter motorları, İHA motorları üreten bu firma, ülkemizin katma değerine büyük katkılar yapmaktadır.

Motor üretiminde ayrı bir marka olacak olan bir diğer örnek de BMC. Halihazırda karoseri ve yerli sanayide ilklere imza atmış olan BMC firması, geçtiğimiz günlerde Sakarya’da dizel motor fabrikası kuracağını açıkladı.

Aynı zamanda da, yabancı ve büyük firmaların (Mercedes, Ford, MAN) da bir çok arge merkezi Türkiye’de bulunuyor.

Daha geçtiğimiz günlerde Volkswagen, üretiminin büyük bir kısmını, otomotiv konusunda deneyimli olduklarından doları Türkiye’ye kaydıracağını açıkladı.

Volkswagen’in bu haberinin ayrıntıları için

Elektrikli araçlarının gelecekteki soru işaretlerine hâlâ daha kalıcı çözümler üretilmediği için, Dünya daha içten yanmalı motorlar ile yoluna devam edecek gibi görünüyor. Bu konuyla alakalı ayrıntılı tartışma için

Yani ülkemiz gelecekte otomotiv sanayiine yön verecek ülkelerden olması kuvvetle muhtemel sevgili dostlar 🙂

0 0 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sidebar