BMC, Sakarya’da Dizel Motor Fabrikası Kurmaya Hazırlanıyor!

Savunma Sanayi Müsteşarlığınca başlatılan yerli motor ihalesini kazanan yerli BMC firması, Sakarya’nın Karasu ilçesinde stratejik savunma sanayii üssü kurarak, yerli dizel motorlar üretecek. BMC yönetim kurulu başkanı Ethem Sancak, BMC firmasının çalışmalara başladığını belirterek, devletin BMC’den 400-1500 beygir arasında motor istediğini fakat BMC’nin 5000 beygire kadar motoların üretilmesi için çalışacağını belirtti.


Sancak, BMC’nin dizel motor üssünün Sakarya’da kurulacağını, MÜSİAD Sakarya Şubesi toplantı salonunda düzenlenen “Otomotivde Vizyonumuz ‘Made in Turkey’ ana temalı Türkiye İstişare Toplantısı”nda belitti.
BMC yönetim kurulu başkanı Sancak Sakarya’lılara ve Sakarya’lı girişimcilere şöyle seslendi;

“Sakaryalı girişimci, milli otomobil markasının kente yapacağı katkıyla bu konuya odaklanmış ama şehre katkı itibarıyla savunma sanayi stratejik üssü milli otomobilden en az 5 kat daha fazla katkı yapacak. Oluşturacağı ciro itibarıyla milli araba markasının belki 20 yılda üretebileceği ciroyu bu üs en geç 5 yılda üretecek. 5 yıllık stratejik planımızda işlerimiz Allah’ın izniyle iyi giderse bu BMC üssünde çalışacak insan sayısı 10 bini geçecek. Muhtemel ciro da 10 milyar dolar civarında olacak. Bunu Sakaryalı girişimcilerin hazırlanması için söylüyorum.”

Bilindiği üzere otomotivde en önemli üretim kalemlerinin motor ve şanzıman olduğunu düşünürsek ve bu konuda Dünya’daki 3-4 tekeli de hesaba katarsak, BMC’nin Sakarya’daki yatırımında gerçekten iddialı olması gerektiği ortaya çıkıyor.
Bu yatırım ile Altay Tankı projesine de talip olmuş olan BMC, bu yatırımla ve uluslararası ortaklarıyla birlikte, Altay Tankı ihalesinde şansını epey arttırmış gözüküyor.

Bu konu hakkında BMC yönetim kurulu başkanı Ethem Sancak şöyle konuştu;

“Çünkü motor aksamı en belirleyici şey. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’mız geçen yıl 400 ila bin 500 beygir arasındaki motorun yüzde yüz yerli yapılması için bir ihale açtı. 60 ay süre ve iyi de para verdi. 5-6 firmadan bu ihaleyi BMC kazandı. Şu anda 70’i yabancı 200’ün üzerinde bilim adamımız bir kuluçka merkezinde bu görevi gerçekleştirmek için çalışıyor. Başlarında da çok yetkin ve kendini kanıtlamış bir bilim adamı var. İlk Türksat uydusunu milli imkanlarla fırlatan Osman Dur hocamız başlarında. Devletimiz 400-1500 beygir arası motor istedi, biz bununla yetinmedik 5 bin beygire kadar olan motoru yapmaya çalışıyoruz. Uçağımızı da gemimizi de kendi milli motorlarımızla yürütelim istedik. Bunun da seri üretim merkezi Sakarya olacak. O açıdan Sakarya buna kendini hazırlamalı.”

HIZLI TREN ÜSSÜ DE SAKARYA’DA OLACAK!

Tarihi İpek Yolu projesinin yeniden canlanmasıyla, bu İpek Yolu üzerinde ilerleyecek olan Hızlı Tren’lerin üretim tesislerinin de Sakarya’da kurulacağını ve bu tesisle beraber BMC’nin Sakarya’da toplam 4 fabrika kuracağını belitti Sancak. Ve gelecekte BMC’nin bu fabrikalarında üretilecek olan yerli teknoloji ürünlerin, İpek Yolu projesi kapsamında yaklaşık 40 Asya ülkesine ihraç edileceğini duyurdu BMC yönetim kurulu başkanı Ethem Sancak.

Daha önceki yazılarımızda, Çin eksenli yeni İpek Yolu ticaret ağıyla birlikte, Türkiye’deki otomotiv potansiyelinin bu ivmeyle kullanılması, gelecekte ülkemize ekonomik olarak çok büyük katkıları olacağını belirtmiştik. Ve burada da sadece bir yerli şirketin yapacağı yatırımla birlikte oluşacak olan 10bin istihdamdan bahsediyoruz.

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir