BMW, Elektrikli i4 Modelinin Üretimi İçin 200 Milyon Dolarlık Yatırım Yapacak!

Geçtiğimiz gün BMW Group Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre BMW, lüks sınıfı elektrikli araç üretimi için 200 milyon dolarlık yatırım yapacak. Yani anlayacağımız üzere bir çok otomotiv devi yavaş yavaş elektrikli model üretimine girişiyor. Peki gerçekten elektrikli araçlar, Dünya’yı kurtaracak bir çözüm mü yoksa tamamen elektrikli araç fikrinin çok popüler olmasından kaynaklı bir talebin oluşmasının sonucu mu?

Geçtiğimiz aylarda Peugeot CEO’su, Twitter hesabından elektrikli otomotiv fikrini eleştirirken şu tür bir soru yöneltti; Neden Li-On pillerin geri dönüşümünü kimse konuşmuyor? Biz de bu sorudan yola çıkarak kendi sorumuzu soralım o zaman; Pillerin verimli bir şekilde geri dönüşümü mümkün görünmüyor ise, yakın gelecekte elektrikli araçların, fosil yakıtlı araçlar kadar yaygınlaşması mümkün müdür?

İşte buna benzer sorular yüzünden diğer bir kısım otomotiv devleri de, otomotive elektriği entegre etme konusunda Hybrid teknolojinin daha kârlı olduğunu düşünüyor. İşin otobüs ve TIR-kamyon kısmında ise doğalgazın(CNG) yaygınlaştırılması gündemde.

Yani anlayacağınız üzere otomotive hakim devler, elektrikli araç fikri üzerinde bölünmüş durumdalar. Elektrikli aracın bu kadar gündemde olmasının sebebi ise, emisyon olduğu açık. Fakat emisyon konusunda otomobillerden çok daha büyük problemleri halledememişken, içten yanmalı üzerinde kurulmuş otomotiv dünyasını, elektrikli hale çevirmeye uğraşmak… Bu bile başlı başına maliyet ve zaman gerektirirken, bir kısım otomotiv devleri Hybrid ve CNG çözümlerine yönelmeyi tercih ediyorlar.

Tabii ki bir de bu işin hydrogen-cell fuel otomobil kısmı var ama hidrojenin servis edildiği yerde üretilip depolanması sorunu nedeniyle, bu çözüm de pek gelecek vaadeden bir çözüm olarak görünmüyor.

Sadece bu kadar kıstası göz önüne aldığımız zaman bile, yakın gelecek, elektrikli arabanın geleceği gibi mi duruyor? Tüm altyapıyı elektrikli arabaları için dönüştürmek mantıklı mı duruyor? Bu bu sorular tartışmaya açık olmaya devam ediyor…

0 0 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sidebar