Cumhurbaşkanı’nın Eşliğinde, Yüzde Yüz Yerli Motor Ateşlendi!

BMC Power ile alakalı bir çok yazımız websitemizde mevcut. Bir çok yazımızda BMC firmasının yaptığı atılımları, yenilikleri, girişimlerini anlattık. Eğer sadece onları bile okumuşsanız, bu haberin sizi şaşırtmamalıdır diye düşünüyoruz. Çünkü uzun zamandır bizim halihazırda yerli üretim bir çok motorlarımız olduğunu söylüyoruz.

Ateşlenilen Yerli BMC Dizel Motor

BMC firmasının, Sakarya Karasu’da zaten büyük bir dizel motor fabrikası kuracağını, makinetürk.net portal sitemizden haber vermiştik. İşte bu sefer, Sakarya’nın Karasu ilçesinde düzenlenen, ‘Gelecek 50 Yılı’ töreninde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla, üretilmiş olan dizel motoru ateşlendi.

Cumhurbaşkanının da katıldığı “Yerli ve Milli Olmanın Gururuyla Daima Geleceğe” sloganıylanıyla düzenlenen etkinlik sırasında, gerçekleştirilen canlı bağlantılarla, BMC’nin farklı tesislerinde törenler icra edildi.

Tabi BMC’nin öncülüğünde gerçekleştirilen nu etkinlikte sadece üretilen yerli motorun tanıtımı değil, BMC firmasına ait olan bir çok tesis ve üretim hattının da açılışı yapıldı. Program esnasında ilk olarak BMC’nin İzmir Pınarbaşı’ndaki tesisine bağlanıldı ve bu tesisteki BMC’nin İleri Teknoloji ve Üretim Hattı hizmete alındı. Bu tesiste, otobüsten kamyona, zırhlı araçlardan mayına karşı korumalı araçlara kadar farklı platformların üretimi yapılacak ve savunma sanayiimizde yerliliğimize yerlilik katılacak.

Yerli BMC Dizel Motoru, Yerli Zırhkı Araçlarda Kullanılabilecek

Yine BMC öncülüğünde gerçekleştirilmiş olan bu programda aynı zamanda, BMC’nin yeni kamyon ve çekici ailesi TUĞRA’nın da Türkiye lansmanı gerçekleştirildi.

Yine BMC’nin öncülüğünde gerçekleştirilen program esnasında İstanbul Teknik Üniversitesi Otomotiv Teknolojileri Araştırma Merkezi’ne bağlanıldı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, BMC POWER tarafından geliştirilen 600 beygir gücündeki motoru ateşledi. 12,8 litre hacmindeki bu yerli dizel motor, BMC Power tarafından farklı tipteki yeni nesil yerli  zırhlı araçlara yönelik olarak geliştirildi. BMC Power tarafından üretilmiş olan motor ayrıca, bu hacme sahip ilk yerli ve milli üretim motor olma özelliğini taşıyor. İşte halihazırda motor üreten bir ülke olduğumuzu söylemiştik ve bu motoru önemli yapan detay da bu. Aynı zamanda BMCi bu motordan elde ettiği birikimleri kullanarak, KİRPİ benzeri zırhlı araçlarda da kullanılabilecek 380 beygir gücündeki başka bir motorun geliştirme çalışmalarına başladı.

BMC’nin Karasuda Planlanan Üssü

Daha önce makineturk portalımızda bahsettiğimiz, BMC firmasına ait olacak olan Karasu’daki dizel motor üssünün temeli atıldı. BMC’ye ait olacak olan bu tesis 2023’te faaliyete geçtiğinde bünyesinde yaklaşık 10.000 kişiye istihdam sağlayacak. BMC’deki Karasu üssünde üretilecek ve hayata geçirilecek projeler;

  • Tank Fabrikası
  • Zırhlı Araç ve Kamyon Fabrikası,
  • Ticari Araç Fabrikası,
  • Motor Fabrikası ve
  • Hızlı Tren ve Metro Fabrikası, fazlar halinde hayata geçirilecek.

Bu atılım, gerek ordumuz, gerek halkımız gerek ise ülkemiz için büyük bir moral olacak ve ekonomimiz için can suyu olacak. Bu ivmeyle eğer devam edersek, yakın gelecekte, otomotiv teknolojisi konusunda Dünya’da büyük bir pazar elde edeceğiz. Bu durum da bizi Dünya’da söz sahibi edecek konuma getirecek.

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir