Dünya’da İlk! Lazer Güdümlü Yerli Cirit Füzesi

Atak helikopterinden ateşlenen Cirit Füzesi

Roket ve füze sistemlerinde ürünleriyle başarılardan başarılara koşan firma olan Roketsan tarafından geliştirilmiş olan Cirit Füzesi, kendi sınıfında sınıfının en uzun menzilli füzesi olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda Cirit Füzesi, Dünya’da üretilmiş ilk helikopter lazer güdümlü füzesi konumunda.

2004 yılında geliştirilmeye başlanan Cirit Füzesi’nin ilk testleri 2006 yılında yapıldı ve 2011 yılında seri üretime geçirilen Cirit Füzesi’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ilk teslimatı 2012 yılında gerçekleştirildi.
Cirit Füzesi, Ortadoğu, Afrika ve Asya ülkeleri tarafından yoğun ilgiyle karşılaşıyor.

Çeşitli platformlarda Cirit Füzesi

Cirit Füzesi’ni 2.75″ sınıfında en uzun menzilli yapan özelliği, Cirit Füzesi’nin sahip olduğu aerodinamik yapı ve Cirit Füzesi’nin kompozit katı yakıtlı motorudur. Bu özellikler Cirit Füzesi’ni 8 km ile sınıfının en uzun menzilli füzesi konumuna getiriyor. Cirit Füzesi’nin 15 kilogramlık ağırlığı, 70 milimetrelik füzesi ve çok maksatlı harp başlığı (zırh delici, anti-personel ve yangın çıkarıcı) etkisiyle çok yüksek infilak etkisine sahip.
Cirit Füzesi’nin platform ve hedef bilgileri, akıllı arayüze sahip lançeri sayesinde atış öncesi füze bilgisayarına yüklenerek hedefin en etkin şekilde vurulmasını sağlamaktadır. Cirit Füzesi, Akıllı Lançer 1760 arayüz üzerinden platform pozisyonu, durumu, çevre şartları, hedef koordinatları ve hedef pozisyonu bilgilerini aktarabilmektedir.

Cirit Füzesi İDEF 2017’de

Cirit Füzesi, çok yönlü dizaynı sayesinde yerli olarak üretmiş olduğumuz helikopter, İHA, kara aracı, sabit kara platformu, hafif saldırı uçağı, deniz platformları gibi farklı platformlara entegre halde calişabilmektedir. Cirit Füzesi, havadan karaya, karadan karaya ve satıhtan satıha yüksek atış performansını, şimdiye kadar aldığı görevler, geçtiği testlerle herkese kanıtlamıştır.

TERÖRİSTLERE KAN KUSTURUYOR!

Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçları doğrultusunda ilk defa olarak envanterdeki AH-1W Süper Kobra Helikopterleri’ne entegre edilen Cirit Füzesi, milli olarak üretmiş olduğumuz taarruz helikopterimiz T-129 ATAK Helikopter’inde ilk kez Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Şırnak Gabar bölgesinde terör örgütüne karşı yürütülen Şehit P. Er bayram Kardaş Müşterek Operasyonu’nda kullanılmış olup, terör hedeflerini başarıyla vurmuştur. Cirit Füzesi, bu operasyonlardaki sergilediği başarılarından dolayı “muharebe ortamında kanıtlanmış” (combat proven) özelliği kazanmıştır.

Atak helikopterine entegre edilmiş Cirit Füzeleri

26 TERÖRİSTİ ETKİSİZ HALE GETİRDİ!

Ayrıca Cirit Füzesi için bir ilk de 19 Nisan 2017’de Şırnak’ta yapılan hava operasyonunda meydana gelmiştir. İlk defa milli savunma sanayimizin gözbebekleri, Bayraktar İHA, ATAK helikopterinde Cirit füzesi entegre edilmiş, milli İHA’nın tespit edip lazerle işaretlediği terör hedefini, milli helikopter ATAK, Cirit füzesini ateşleyerek imha ederek 26 teröristi etkisiz hale getirmiştir.
Halihazırda Cirit Füzesi’nin seri üretimi tüm hızıyla devam etmektedir.

CİRİT FÜZESİ’Nİ ETKİLİ KILAN ÖZELLİKLERİ

 • Cirit Füzesi En Uzun Menzilli 2.75″ Füzedir
 • Cirit Füzesi, Duyarsız Mühimmata Sahiptir (Seviye V)
 • Cirit Füzesi’nde Çok Maksatlı (Zırh Delici, Anti-Personel ve Yangın Çıkarıcı) Harp Başlığı Bulunur
 • Cirit Füzesi’nin Çeşitli Platformlara (Helikopter, İHA, Kara Aracı, Sabit Platform, Hafif Saldırı Uçağı, Deniz Platformu) Entegrasyonu Yapılabilir
 • Cirit Füzesi’ninStandart Mod ve Akıllı Mod POD Entegrasyon Özelliği Mevcuttur.
 • Cirit Füzesi’nde Güdüm Kiti Değil, Yeni Nesil Füze Sistemi Bulunmaktadır.
 • Cirit Füzesi’nde Az Dumanlı Kompozit Yakıt Teknolojisi Kullanılmıştır.
 • Cirit Füzesi NATO Stok Numarasına Sahiptir. Bu Da Cirit Füzesi’nin Uluslararası Olarak Kabul Edildiği Anlamına Gelir.
 • Cirit Füzesi Türk Silahlı Kuvvetlerinin Envanterinde Aktif Olarak Kullanılmaktadır.
Farklı platformlarda Cirit Füzesi

CİRİT FÜZESİ’NİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

 • Cirit Füzesi Çap: 2.75″ (70 mm)
 • Asgari Menzil: 1,5 km
 • Azami Menzil: 8 km
 • Ağırlık: 15 kg (Tüp Komplesi Hariç)
 • Yakıt Tipi: HTPB Bazlı Az Dumanlı Kompozit Yakıt
 • Harp Başlığı Tipi: Çok Maksatlı Başlık, Zırh Delici, Personel, Yangın Çıkarıcı
 • Harp Başlığı Tipi: Yüksek İnfilaklı Başlık
 • Güdüm: MEMS-AÖB ile Ara Safha Güdüm
 • Güdüm: Yarı Aktif LAZER Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm
 • Hedef Tipleri: Hafif Zırhlı/Zırhsız Araçlar, Silahlı Birlikler ve Sığınaklar
 • Platformlar: Helikopterler (AH-1W, T-129 ATAK v.b.), İHA’lar, Kara Araçları, Hafif Saldırı Uçakları, Deniz Platformları ve Sabit Platform

Türkiye gibi ülkelerin, gelişmiş birer füze savunma ve saldırı sistemlerine sahip olması elzem bir şarttır. Çünkü Türkiye gerek denizleri gerekse sahip olduğu komşular nedeniyle sürekli toprakları ve denizleri açık tehdit altında olan bir ülkedir. Bu durum da Türkiye’yi kendi füze sistemlerini geliştirme zorunluluğuna itmiştir. Ve günümüzde durun öyle bir hal almıştır ki, Cirit Füzesi gibi sahip olduğu özellikler ile Dünya’da ilklere imza atan füze sistemleri gelistirebilen hale geldik. İddia ediyoruz ki yerli savunma sanayiimizden çok güzel ve gurur verici haberle duyacağız yakın gelecekte.

1
Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
1 Tüm Yorumlar
0 Tüm Cevaplar
0 Takipçiler
 
En çok TEPKİ gören yorum
En TREND yorum
1 Yorum Yazanlar
Alperen EKim Son Yorum Yapanlar
  Abonelik  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Alperen EKim
Ziyaretçi
Alperen EKim

Bence ülkemiz F-35 kendi yapmalı ve F-75 üzerinde çalışmalar yapmalı sonra F-75 C gibi uçaklar yapmalı biz A.B.D ilerisinde olmalıyız