Başlangıç / Haberler / Dünyanın en eski analog bilgisayarı olan Antikythera artık tekrardan sahnede
Makine Türk

Dünyanın en eski analog bilgisayarı olan Antikythera artık tekrardan sahnede

3DEXPERIENCE platformu ile dünyanın en eski analog bilgisayarı Antikythera’yı dijital ortamda Ögrenciler yeniden inşa edecek.

 

 

Dassault Systèmes, Yunanistan’daki Selanik Aristotle Üniversitesi’ne dünyanın en eski analog bilgisayarı olan Antikythera Düzeneği hakkında araştırma ve geliştirmek için destekçi oluyor. Makine Mühendisliği bölümü öğrencileri, 3DEXPERIENCE  platformunu kullanarak makineyi dijital ortamda yeniden inşa edecek ve yüksek performanslı bir mekanizma tasarımına ve geliştirme süreciyle ilgili bilgi ve beceriler deneyimleyecekler.

ntikythera Düzeneği; Akropol, sanat ve mimari alanlarında ne ise teknoloji  ve bilim alanlarında aynı derecede önemliydi M.ö 2. yüzyılda oluşturulduktan sonra 1900 yılında Akdeniz’in kenarında, Yunan adası Antikythera açıklarında kötü bir halde bulunan düzeneğin yapımı, işleyişi ve kullanımı yakın zamanda yapılan bir araştırmaya kadar gizemini koruyordu. Bu araştırma, bu oldukça gelişmiş mekanizmanın; güneşin konumu, ayın evreleri, güneş ve ay tutulmaları ile gezegenlerin yolları gibi astronomik olayları isabetle hesaplayıp öngörebildiğini ortaya çıkarmıştı.

İmalat ve Endüstri Mühendisliği bölümü öğrencileri, bulut tabanlı 3DEXPERIENCE platformunu kullanarak Antikythera Düzeneği’ni dijital olarak yeniden inşa edip, işlevlerini ve operasyonlarını daha da geliştireceklerdi.Bu kapsamda, makinenin dijital ikizine ilave bir hareketli dişli sistemi ve beş gezegenin işaretçi yıldızları entegre edilecek, düzenek parçalarının üretimi için gerekli veriler oluşturulacak ve makinenin gerçek davranışlarının simülasyonu yapılmaya çalışılacak.

 

Selanik Aristotle Üniversitesi öğrencileri bu sanal öğrenme ortamında, şirketlerin çalışanlarında aradıkları bilgi ve teknik uzmanlığı edinecekler.

3DEXPERIENCE platformu sayesinde öğrenciler ve öğretim üyeleri, disiplinler arası, gerçek dünyaya uygun bir yaklaşımla ürün geliştirebilecek, proje yönetebilecek ve uygulamalı eğitim alacaklar.Öğrenciler, dünyanın dört bir yanındaki endüstriyel şirketlerin müşterileri için yeni deneyimler tasarlamak, geliştirmek ve sunmak için kullandıkları dijital tasarım, imalat, simülasyon ve ortak inovasyon uygulamalarında uzmanlaşabilecekler.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

768x240_maktekizmir-makineturk

9 ve 12 Ekim Arası İzmir MAKTEK Fuarı Başlıyor.

Merhaba arkadaşlar biz de destek olmak adına sizlere duyuruyoruz.  9 ve 12 Ekim arasında  İzmir’de …

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir