Başlangıç / Teknoloji / Eğer İnsan, Trafik Kazalarını Atlatabilmek İçin Evrilseydi Nasıl Görünürdü?

Eğer İnsan, Trafik Kazalarını Atlatabilmek İçin Evrilseydi Nasıl Görünürdü?

Eğer İnsan Araba Kazalarını Atlatabilmek İçin Evrilseydi Nasıl Görünürdü?

Belki otomobillerin olduğu başka dünyalarda Graham’a benzeyen yaratıklar evrilmiş olabilir. O zaman Graham bunun çok güzel bir örneği olurdu. Melbourne‘deki Avustralya Taşımacılığı Kaza Komisyonu’nda, içinde, travma cerrahı, kaza uzmanı ve Melbourne sanatçılarının bulunduğu bir ekip, araba kazalarına dayanıklı bir insan dizayn ettiler. TCA ,Graham’ın şoklara karşı dayanıklı olduğunu biliyor ve Graham  Toward Zero yol güvenliği kampanyasının bir parçası.

“Arabalarımız, ihtiyacımız olandan daha hızlı olacak şekilde evrildi” diyor Monash Üniversitesi’nin kaza araştırma merkezindeki projede takım üyesi olan, güvenlik mühendisi  David Logan. “Bedenlerimiz yaygın kaza senaryolarının ürettiği kuvvetler ile başa çıkacak şekilde donatılmış değil”

Bu kuvvetlerle uğraşırken, takım Graham’ı ortaya çıkardı. Kafatası, beyni korumak ve darbeyle kafa üstünde oluşan çatlakları önlemek için daha geniş olarak tasarlanmış. Hasar alma ihtimalini azaltmak için suratı içbükey ve daha yağlı. Her ne kadar yokmuş gibi görünse de, kalın ve kısa boyun olası omurilik darbelerini önlemesi için tasarlanmış. Deri, kesikleri önlemek amacıyla daha kalın ve maksimum güvenlik için kaburgaların üstünde dahili hava torbaları var.

Graham sadece arabanın içindeyken kazaları atlatmak için tasarlanmadı. Bacakları yayalara çarpan arabalar için daha yapılı şekilde tasarlandı. Hareketliliği arttırmak adına ayak bileği bölgesine ekstra bir eklem yerleştirildi ve farklı çarpışma ihtimallerine karşı kemikleri daha esnek tasarlandı.

Altta verilen videolar takımın Graham’ı nasıl geliştirdiklerini daha iyi açıklıyor. Graham hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak isteyen ve Graham’da yapılan yenilikleri takip etmek isteyen okuyucularımız, Toward Zero kampanyasının internet sitesini takip edebilirler. Daha çok şey öğrenmek isteyenler, internet sitesinde Graham hakkında 360 derece videolar, araştırma notları ve daha fazlasını bulabilirler.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

Kamikaze dronlarımız Mağaralarda

Yerli imkânlarla geliştirilen ‘kamikaze drone’lar, terörle mücadelede TSK ile emniyet güçlerinin en önemli gücü haline …

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir