En İyisi! Atmaca Yerli Gemisavar Füzesi

atmaca-fuzesi

Neden bunun gibi çok önemli atılımı yapmak zorundaydık? Çünkü, üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak, gemisavar füzeleri bakımından dışarıya bağımlı durumdayız. Türk deniz gücünü oluşturan fırkateyn ve korvetler sayesinde kara güvenliğimizi denizden de sağlayabiliyoruz.

Bildiğiniz üzere Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmaları sırasında bazen çok ciddi sürtüşmeler yaşanıyor. Bu tür sürtüşmeler yaşandığı zaman ABD menşeli Harpoon gemisavar füzeleri ile yüklü fırkateyn ve korvetlerimiz, caydırıcı gücünü ortaya koyuyor. Anlayacağımız üzere gemisavar füzelerinin, denizlerdeki gücümüz için ne kadar hayati öneme sahip olduğunu görüyoruz. Bu açıdan baktığımızda, böyle hayati bir konuda dışarıya bağımlı olmak, stratejik değil. Bu yüzden yerli ve milli gemisavar füzelerimizi geliştirdik: Atmaca!

ATMACA GEMİSAVAR FÜZESİ PROJESİNİN BAŞLAMASI

2009 yılı içerisinde, Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacına istinaden, yerli gemisavar füzelerinin tasarlanması kararı alındı. Atmaca gemisavar füzesinin geliştirilmesinde Roketsan ana yüklenici olarak Aselsan ve ArMerKom ise alt yüklenici olarak çalıştılar. Atmaca gemisavar füzesinin tasarımı esnasında Aselsan, RF arayıcı başlığı ve ArMerKom ise atış kontrol sistemini geliştirecekti. Bu sayede Atmaca gemisavar projesi sayesinde, deniz kuvvetlerimizin gemisavar anlamındaki dışa bağımlılığını bitirecek ve ABD menşeli Harpoon’ların gücümüzdeki önemini ciddi bir biçimde azalttı. Bu yolda Atmaca gemisavar projesi için hemen çalışmalara başlandı.

TES ATIŞLARINDA ATMACA GEMİSAVAR FÜZESİ

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkez’inde 2017’nin Ekim ayında gerçekleştirilen 8. Deniz Sistemleri Semineri‘ nde konuşan Deniz Teknik Komutanı Tümamiral Ahmet Çakır, Atmaca gemisavar füzesinin ilk test denemelerinin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini söyleyip, Atmaca gemisavar füzesinin, önümüzdeki dönemlerde bir kaç test atışına tabii tutulup, daha sonra envantere gireceğini ifade etti.

ATMACA GEMİSAVAR FÜZEMİZİ BU KONUDAKİ RAKİPLERİYLE KIYASLANMASI

ATMACA GEMİSAVAR FÜZESİ’NİN BAZI TEKNİK ÖZELLİKLERİ;

Çapı: 350mm,

Kanat açıklığı: 1.4 m,

Ağırlığı: 800 kg,

Harp başlığı: 200 kg,

Uzunluk: 6 m,

Menzil: 220 kilometre,

Motor: TR40,

Güdüm sistemi: INS/GPS + RA + DL,

Hız : 0,85 Mach,

Üretici firma : ROKETSAN/TÜRKİYE(?)

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir