En Kapsamlı Yerli Savaş Gemisi Projemiz; MİLGEM

turkiyenin-gemileri

İsmini halk arasında sıkça duyduğumuz MİLGEM projesi adını, Milli Gemi sözcüklerinin kısaltmalarından alır. Savunma Sanayi katkı payının yükseltilmesi ve donanmada yerlileşmenin arttırılması amacıyla 1996’da MİLGEM projesi ortaya atılmıştır. Savunma Sanayi İcra Kurulu’nun onayıyla, MİLGEM projesi 2000 yılında hayata geçirilmiştir.

MİLGEM projesinde yeterli altyapı ve birikim sağlandığında, MİLGEM projesi adı altında 2005 yılında ilk geminin yapımına başlanmıştır. 2008 yılında ise MİLGEM projesi kapsamındaki ilk gemimiz denizle buluşmuştur. MİLGEM projesinin ilk ürünü olan F-511 borda numaralı Heybeliada gemisi hizmete başlamış ve MİLGEM projesinin 2. gemisi olan F-512 borda numaralı TCG Büyükada 2013 yılında tamamlanarak donanmamızda yerini almıştır. 18 Haziran 2016 tarihinde ise MİLGEM projesinin 3.gemisi olan Burgazada, planlanan süreden 3 ay önce denize indirilmiş ve bu sayede MİLGEM projesinin 4. gemisi olan olan Kınalıada’nın yapımına erkenden start verilmiştir. MİLGEM projesinin 4. gemisi olan Kınalıada’da denize inmesi 2018’de planlanırken, Temmuz 2017’de, MİLGEM projesinin 4. gemisi olarak denizle buluştu.

MİLGEM PROJE GEMİLERİNİN BULUNDUĞU GÖREVLER,

MİLGEM projesinin ilk gemisi olan TCG Heybeliada, 2014 yılında yaklaşık dört aylık süre zarfında icra edilen Barbaros Türk Deniz Görev Grubu aktivasyonu kapsamında tüm Afrika kıtasının çevresini gezerek 17 bin deniz mili mesafe kat etmiş, 12’si Türk donanma tarihinde ilk defa olmak üzere 16 ülkede 17 limanı ziyaret etmiştir. MİLGEM projesinin ilk gemisi, Güney Afrika açıklarındaki okyanus şartlarında, çok kapsamlı atış eğitimlerinde bulunmuştur. Aynı zamanda MİLGEM’in ilk gemisi, Deniz Yıldızı 15 tatbikatlarında bulunmuştur.

Ayrıca MİLGEM’in ilk gemisi, Afrika sularında çok yaygın olarak görülen, Aden körfezi ve Somali sularında deniz haydutluğu ile mücadele görevlerinde bulunmuştur. MİLGEM projesinjn ikinci gemisi olan TCG Büyükada, 2015 yılı içerisinde, Pakistan’a kadar uzanan coğrafyada, 84 günde 10.500 deniz mili mesafe kat ederek 9 ülke 13 limana girmiş ve Aden körfezinde Okyanus Kalkanı Harekatında bulunmuştur.
Ayrıca MİLGEM projesinin ikinci gemisi TCG Büyükada, iç karışıklık yaşayan Yemen’den 55 vatandaşımızı başarılı bir operasyonla kurtarmıştır. Ek olarak MİLGEM projesinin ikinci gemisi olan TCG Büyükada Beyaz Fırtına-2016 Tatbikatı’na da katılmıştır.

MİLGEM projesinin ürünleri olan Ada sınıfı korvetler, bu başarıları ile diğer ülkelerin ilgi odağı haline gelmişler, bu kapsamda 74 yabancı heyet 30’a yakın basın kuruluşu tarafından ziyaret edilmişlerdir.
MİLGEM projesinin, 5 ila 8’inci gemileri olacak olan gemiler, İ Sınıfı Fırkateyn konseptinde inşa edileceklerdir. MİLGEM projesinin sıradaki gemilerinin isimleri sırasıyla şu şekilde olacaktır; F-535 borda numaralı TCG Istanbul, F-516 borda numaralı TCG Izmir, F-517 borda numaralı TCG Izmit ve F-518 borda numaralı TCG Icel.

MİLGEM GEMİLERİNİN GENEL OLARAK TEKNİK ÖZELLİKLERİ,

MİLGEM projesi kapsamında başlatılan projedeki gemi boyutları; 99 metre boy, 14.40 metre en çok genişlik olarak verilmektedir. MİLGEM gemilerinde, 3.59 metre su çekimi ve 2000 ton deplasman ağırlığı bulunuyordu. MİLGEM projesi kapsamında gemilere; 8 adet Harpoon Blok II SSM BB, 1 adet 76 mm OtoMelara top, 1 adet 21 gözenekli RAM PDMS, 2 adet 324 mm ikiz tüplü torpido sistemi, 2 adet 12.7 mm STAMP dengeleyici makineli tüfek platformu, 1 adet S-70B Seahawk silah sistemleri konuşlandırılmıştır.

MİLGEM gemileri 29+ deniz mili hıza ulaşılabilmektedir.

2 adet MTU 16V595TE90 dizel ve 1 adet LM2500 gaz türbini MİLGEM gemilerinin ana makinelerine sahip tahrik sistemlerinde, 2 adet Escher-Wyss CPP itme dizgeleri sevk sistemi bulunuyor.

MİLGEM gemilerinde 3 boyutlu arama radarı sistemi, atış kontrol radarı sistemi, elektro-optik sensörler ve seyir radarı sistemi gibi sensör sistemleri kullanılmıştır. Ayrıca MİLGEM gemilerinde ASELSAN ARES-2N ED/ESM elektronik destek sistemi, Aselsan lazer ikaz sistemi karşı önlemleri kullanılmış olup, MİLGEM projesjnjn 1. ve 2. gemilerinde, Ultra E. Seasensor torpido karıştırma aldatma sistemi mevcuttur. Aselsan’ın Hızır sistemi ise şu anda geliştirime aşamasındadır. Bu sistemlerin yanı sıra, savaş yönetim dizgesi, x band uydu terminali, entegre haberleşme dizgesi, sonar sistemi, entegre platform kontrol izleme sistemi gibi sistemler de MİLGEM gemilerinde bulunmaktadır.

Evet, MİLGEM gibi projeleri okudukça öğrendikçe, aslında gerçek vatanseverlerin, orduda ve endüstride yerlileşmeye kendini adamış insanlar olduğunun farkına bir kez daha varıyoruz.

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir