Başlangıç / Genel / Evinizin Hava Kalitesini Arttırmak İçin 6 Öneri!

Evinizin Hava Kalitesini Arttırmak İçin 6 Öneri!

Evinizin Hava Kalitesini Arttırmak İçin 6 Öneri

Sağlıklı bir hava için alerjen ve tozu def etmek gerekir.

Evinizin içindeki hava dışarıdaki havadan daha kirli olabilir. Bu yüzden dışarıdaki havaya “açık hava” deniyor. Evin içindeki pislik; toz akarları, mobilyalarımızın içinde kapalı kalmış kimyasallar, organik kalıntıların ürettiği uçucu gazlar yüzünden oluşur. Her yerde olmalarına rağmen gözle görülmezler.  Kapalı yerde saatlerce nefes alıp vermek orayı oldukça sağlıksız hale getirir. Bu bilgiler ışığında önerilerimize geçebiliriz.

1)Yer Kaplamasını Kontrol Edin.

Yer kaplama malzemeleri, yapıştırıcılı, alttan destekli ve macun ile kaplıysa bunlar havaya uçucu zararlı gazlar yayar. Yer kaplattırırken en az kimyasal gaz salıcı madde içeren malzeme üreten üreticileri araştırmanızda yarar vardır. Yetkililerce garantiye alınmış sert ağaçtan üretilmiş malzemeler ve ya geri dönüştürülmüş ağaçtan üretilmiş malzemeler kullanın. Bundan başka olarak, bambu, fayans, çini, beton, muşamba malzemeler önerilebilir. Yer temizliği için toksik madde ve yapay kokulandırıcı içermeyen temizleme ürünlerini kullanın.

2)Evinizde bitki, çiçek bulundurun.

Bilindiği üzere ev çiçekleri havayı arıtır. Bunun için önerilen çiçekler arasında aloe-vera, kasımpatı ve açelya çiçekleri var

3) GreenGuard Pencereler

Alacağınız pencerelerin Greeguard Gold sertifikası olup olmadığını kontrol edin. Bu pencereler titiz ve sıkı standartlar altında teste tabi tutularak bu sertifikalar verilir. Kullanım sırasında içeriye kimyasal gazlar salınmadığına dair bir belgedir bu.

4) Evinizi Havalandırın.

Hepimizin bildiği üzere bu öneri belki aralarında en önemlisidir çünkü evimizin içindeki havayı yeniliyor. Aynı zamanda klima ve ısıtıcılarımızın belirli aralıklarda filtrelerinin değişimi şart.

5) Kullandığınız Boyalara Dikkat Edin.

Bazı boyalar ilk uygulamadan sonra yıllar boyunca evin havasına zehirli gazlar salgılar. Eskiden bu tür boyalar çok yaygındı fakat artık boyalarımızın üzerlerinde low-VOC ve zero-VOC yazıyor. Bu yazılar o boyaların çok az gaz yaydığını yada hiç yaymadığını bize anlatıyor. İç cephe boyamasında sadece bu tip boyalar kullanmanız ve sizin, duvarınıza  hangi boyanın daha iyi gideceğini iyi araştırmanız gerekir.

6) Yatak Odanızı Kontrol Edin.

Kimyasallardan  kaynaklanan toksinler, odanızın havasının kirliliğinden sorumlu olan en büyük neden olabilir. Bu kimyasallar varlığı keten, kumaş, halı ve geleneksel divanların yapıldığı malzemelerden ve bunlarla aynı malzemeden yapılmış her şeyden kaynaklanabilir.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

Mars Roverdan esinlenip Türk Rover yaptılar

Niğde’de makine mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisi üç arkadaş, NASA tarafından Mars’a gönderilmesi için yapılan …

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir