Başlangıç / Haberler / Fikir: Makine Mühendisliği Düşünenlere 10 Tavsiye…

Fikir: Makine Mühendisliği Düşünenlere 10 Tavsiye…

Makine Mühendisliği Düşünenlere 10 Tavsiye…

  • “mühendislik” düşünüyorsanız bu makine mühendisliği olmasın, çünkü mühendislik düşünüyorsanız, makineye karşı ayrı bir ilginiz olmadığı anlamına gelir ve bir hata yapıp bu bölümü tercih ederseniz minimum 5 sene SÜRÜNÜRSÜNÜZ… Mühendis olmak istiyorsanız kolaylık açısından makine mühendisliğine alternatif mühendislikleri düşünün(Çevre mühendisliği, endüstri mühendisliği…)
  • Makinelere ilgim var ama barajı zor geçtim diyorsanız(malum bu tür puanlara bile girip makine mühendisliği okuyabiliyoruz) yine Makine Mühendisliği düşünmeyin çünkü yine sürünürsünüz. Barajı zor geçmişseniz matematik ve doğa bilimlerine fazla düşkün olmayıp sınavı layıkıyla yapamadığınız anlamına gelir. Matematiğin ve fiziğin babası bu bölümde olduğu için bu bölüme girerek hayatı kendinize zindan edersiniz.
  • Makine Mühendisliği istiyorum, ortam olmadan yapamam (erkek için) , fakat ÖSYS puanımda o kadar iç açıcı değil diyorsanız makine mühendisliğini düşünmeyin. İllaki hem ortamlara akıp hem de güzel bir şekilde okulunu bitiren insanlar istisnai olarak mevcuttur. Fakat bu insanların yoğunluğu üst seviyelerdeki üniversitelerde çok daha fazla olduğu için sen makine mühendisliği yazıp hayatı kendine zindan etme. Çünkü bu halle bir şey feda etmeden büyük bir ihtimalle bu bölümü bitiremeyeceksin.
  • Puanım tutmadı ve bir sene daha kaybetmek istemiyorum diyen kardeşlerimizde üzülmesin, 2 senelik yazıp DGS sınavı ile 4 senelik okullara Dikey Geçiş yapabilirsiniz. Sonuç olarak kaçırdığınız hayatınızın fırsatı değil makine mühendisliği…
  • Ortalama altındaki üniversitelerden tercih etmeyin, çünkü piyasada nereden baksan işçiden çok makine mühendisi mevcut, ortalama altında bir üniversiteye kendi iradenle girdiysen bu da senin Aynştayn olmadığın anlamına gelir yani bu kıytırık üniversitede kendini geliştirmen çok çok çok çok çok zor. Uzun uğraşlardan sonra mezun olduktan sonra yapacağın işe layık olmadığını düşünerek kendi kendini yiyip
  • Sakın puanınız ne olursa olsun herhangi bir üniversiteye aile-akraba zoruyla girmeyin. Sonuçta aile-akraba ikilisi kafanıza silah dayamıyor fakat baskılar artık sizin bilinçaltınıza yerleşip tercih dönemini ve ardından üniversite hayatını kabusa çeviriyor. Sen orada termodinamik ve mukavemet ile kafayı sıyırırken aile-akraba ikilisine bizim oğlumuz/kızımız da makine mühendisliği okuyor diyor.
  • Tercih etmeyi düşündüğünüz üniversitenin bu bölümünü tercih etmeden önce bi orayı ziyaret edin. Gidin bakın bi 8 seneniz nasıl bir yerde geçecek, nelerle karşılaşabilirim diye. Denk gelirseniz oranın öğrencileriyle konuyla alakalı muhabbet edin. Bu size tercih hakkında olaya at gözlüğüyle değil daha geniş çerçeveden bakmanızı sağlayacak.
  • Okul hayatınızı aklınıza getirin… Maksimum verimli ders çalışma rekorunuz kaç saatti? Bize burada yalan söyleyebilirsiniz, ama kendinize asla… 5 saat ve üstünü hatırlamıyorsanız Makine Mühendisliği tercihinizi diğerlerin arkasına atın. Çünkü zaten zor olan mühendislik bölümlerinin arasında en zor mühendislik dallarından bir tanesidir Makine Mühendisliği.
  • Makine Yüksekokulu tercih etmeyi düşünüyorsanız, uzun ders saatleri ve takım olarak çalışmaya alışık olmanız lazım aksi takdirde 2 senelik okulu 4 seneliğe çevirirsiniz.
  • Uzun lafın kısası makineyi öylesine sevmeniz lazım ki bu, çok zor dersleri, uzun ders çalışma saatlerini, 5 küsür sene tek cinsliliği göze alacak kadar olmalı…

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

Mars Roverdan esinlenip Türk Rover yaptılar

Niğde’de makine mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisi üç arkadaş, NASA tarafından Mars’a gönderilmesi için yapılan …

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir