Freze Makinelerinde Eksantrik Başlıklar Nasıl Sökülüp Takılır?

Freze makinelerinde eksantrik başlıklar nasıl takılır? Freze makinelerinde eksantrik başlıklar nasıl sökülür? Freze makinelerinde eksantrik başlıklar nasıl sökülüp takılır? Freze makinelerinde eksantrik başlıklar nasıl monte edilir? Freze makinelerinde eksantrik başlıkların amacı nedir?

Freze tezgâhlarında fener miline takılacak bütün başlıklar aşağıda belirtilen sıra dikkatle takip edilerek yapılmalıdır: 

Freze tezgâh motorunu ana şalterden kapatınız. Fener mili devir sayısını en düşük devire alınız. Tablayı korumak için yüzeyine tabla genişliğine yakın ölçülerde sunta veya ahşap konmalıdır ki başlık tablaya zarar vermesin ve kaymasın. Başlık yüzeyi ve fener mili yüzeyini bez ile silerek temizleyiniz. Takılacak başlık atölyede bulunan vinçle (vinç yoksa birkaç kişi beraber) kaldırılarak tezgâhı fener mili yuvasına yaklaştırınız. Vinç yardımı ile başlık yüzeyinin yuvasına oturmasını sağlayınız. Yüzeyde pim var ise yuvaya oturmasını sağlayınız. Başlık yuvasına oturduğunda var ise çektirme milini sıkınız. Başlık yuvaya oturduktan sonra tespit cıvatalarını sıkılarak emniyete alınız. Emniyetli bir biçimde başlığın takıldığından emin olduğunuzda tezgâhı düşük devirde çalıştırarak kontrol ediniz. 

Eksantrik Başlıklar

Freze başlıklarının sökülmesinde ise aşağıda belirtilen sıra dikkatle takip edilmelidir: 

Freze tezgâh motorunu ana şalterden kapatınız. Fener mili devir sayısını en düşük devire alınız. Başlıkta freze çakısı takılı ise dikkatli bir şekilde sökünüz. Tabla yüzeyine koruyucu ahşap koyunuz. Tabla yüzeyindeki koruyucu başlığın alt yüzeyine değinceye kadar kaldırınız. Atölyede vinç var ise kancayı başlık yuvasına takıp emniyete alınız. Fener milinde çektirme mili takılı ise sökünüz. Gövdeye tespit edilen cıvataları sökünüz. Başlığı tutan bir şey kalmadığında tablanın enine hareketi ile (y ekseninde) fener milinden uzaklaştırınız. Vinçle başlığı emniyetli bir ortama taşıyınız. Başlık, fener mili ve diğer yardımcı parçaları temizleyerek yağlayınız.

0 0 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sidebar