Başlangıç / Havacılık & Uzay / Füzecilik Alanında Türkiye Bir Marka Oluyor! TR-G 300 Kaplan Füzesi

Füzecilik Alanında Türkiye Bir Marka Oluyor! TR-G 300 Kaplan Füzesi

Yerli olarak ürettiğimiz füzelerimiz hakkında önceki yazılarda da belirttiğimiz gibi, Türkiye gibi coğrafyaya sahip ülkelerin savunma ürünlerinin sürdürülebilir olması ve dışarıya bağımlı olmaması hayati bir durum. Bu sürdürülebilirliği sağlayabilmenin yegâne şartı ise, bu tür sistemleri yerli olarak gerçekleştirmek. TR-G300 kod adlı Kaplan Füzeleri de bu yolda geliştirilen bir proje olarak ortaya çıkıyor.

Roketsan, Kaplan füzesi için 2010 yılında karadan karaya 300 mm “Güdümlü” füze sistemi için çalışmalarını başlattı. Kaplan Füzesi’nin geliştirilmesinde sırasıyla kavramsal tasarım, ön tasarım, tasarım doğrulama ve kalifikasyon çalışmalarını yaklaşık 5 yıl gibi kısa bir zaman zarfında tamamlama noktasına geldi. Kaplan Füzesi’nin 2015 yılında başlayan test atışlarında da büyük oranda isabet sağlandı ve Kaplan füzesinin test atışları 2016 yılında da devam etti. Bu sürecin ardından Kaplan Füzesi, 2017 başlarında envantere dahil edilmeye başlandı. Kaplan Füzesi’nin teslimatında ilk olarak 40 füze, 2 fırlatma aracı ve 2 yükleme aracı teslim edilmiştir.

Tabi aynı zamanda Kaplan Füzesi’nin tüm yazılım ve donanımlarının yerli ve milli olarak üretildiğini belirtmeye pek gerek yok sanırım:)

KAPLAN FÜZESİ’NİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

– Kaplan Füzesi, minimum 30 km maksimum ise 120 km menzile sahiptir.

–Kaplan Füzesi, bir komuta kontrol aracı ve 9 fırlatma aracına komut verebilmektedir

–Kaplan Füzesi, 105 kg harp başlığı ile toplam 585 kg lık bir ağırlığa sahiptir.

– Ayrıca Kaplan Füzesi, küresel Konumlama Sistemi ve Ataletsel Navigasyon Sistemine sahiptir. Bu sebepten Kaplan Füzesi, çok hassas vuruşlar yapabilmektedir

–Kaplan Füzesi yakıt türü olarak Kompozit Katı Yakıt kullanılmaktadır.

– Kaplan Füzesi’nin tahrip gücü, çelik bilyeler ile desteklendiğinden, oldukça yüksektir.

– Kaplan Füzesi’nin hedeften sapma değeri ise 50 metreden daha azdır. Kaplan Füzesi’nin test atışlarında bu sayı 10 metrenin altına indirilebilmiştir.

Bulunduğu çağ ile yarışabilecek teknolojdeki balistik füze sistemlerini geliştirebilmemiz için, bu konu hakkında oldukça birikimli ve tecrübeli olmamız gerekiyor. Kaplan Füzesi gibi projeler ise bize bu birikim.ve tecrübeyi fazlasıyla sağlıyor.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

Glock 17 hakkında bilgiler.

1980 yılında, Avusturya ordusu eski Walther P-38'in yerine geçecek olan yeni bir tabancaya ihtiyaç duydu. …

12
Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
3 Tüm Yorumlar
9 Tüm Cevaplar
0 Takipçiler
 
En çok TEPKİ gören yorum
En TREND yorum
4 Yorum Yazanlar
Alp ErenadminAlp ErenKenan Son Yorum Yapanlar
  Abonelik  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Kenan
Ziyaretçi
Kenan

İnşallah! Kendimizi daha hızlı geliştirmeliyiz.

Alp Eren
Ziyaretçi
Alp Eren

Ben Alperen Ekim bence iyi bir hava savunma sistemi ilerde ben yapıcağım

Alp Eren
Ziyaretçi
Alp Eren

Ben siteye kayıt oldum ne yapmalıyım