Başlangıç / Genel / Gelişen Teknolojide Makine’nin Önemi
gelisen-teknolojide-makinenin-onemi

Gelişen Teknolojide Makine’nin Önemi

Gelişen Teknoloji ve Makine

Geride bıraktığımız 2017 senesi, otomasyon alanındaki başarılar ve hızla artan teknoloji artışı sebebiyle Yapay Zeka Yılı (The Year of Artificial Intelligence) olarak seçilmişti. Teknoloji, sabit bir hızda değil de geometrik olarak ilerler. Bu sebeple beklenmedik bazı eğilimlere şahit olsak da teknoloji artışı sayesinde üretilen yeni ürünlerin de sayısının arttığını görüyoruz. 2018 yılının sonlarına yaklaşırken bile tıpkı bir geometrik dizide olduğu gibi geçen seneden daha büyük gelişmeler kaydedilmeye devam ediliyor. Gelecekte makine öğrenimi ve yapay zeka, tüm endüstrileri dönüştürecek ve sanal yardımcılara, otomasyona yönelik olaylara kapı açacak. Nesnelerin İnterneti (IoT) sayesinde akıllı evlere ve akıllı şehirlere tanık olacağımızı öngörebiliyoruz. Özetle, insan-makine etkileşimi yaygınlaşacak ve bu sosyal hayatı tümden etkileyecek.

Veri bilimi ile birlikte gelişimini sürdüren makine öğrenimi, önceleri teknolojiyle birlikte büyüyorken şimdi teknolojinin kendisini büyütebilir hale geldi. Peki nedir bu yazılımcıların dilinden düşmeyen makine öğrenimi?

Makine Öğrenimi (Machine Learning)

Makine öğrenimi, halihazırda yazılmış programların yeni programlanmalara ihtiyaç duymadan sonuçları tahmin etmesine yarayan bir algoritma kategorisidir. Bu zaten, ML kavramı ortaya atılmadan önce de yazılımlar sayesinde gerçekleştiriliyordu fakat devreye giren istatistiksel analiz yöntemleri sayesinde kusursuzluğa ulaşmak üzere. Yapay Zeka’nın (AI) alt dallarından biri olarak sayılması da tam olarak bundan kaynaklanıyor.

Makine öğrenimiyle birlikte gelişen işlemler, veri madenciliği ve tahmin modellemesiyle benzerdir. Her iki durumda da verileri arama işleminin söz konusu olduğunu görebilirsiniz.

Diyelim ki internet üzerinden spor salonları ile alakalı videolar izliyor, bu konularla alakalı sosyal medya hesaplarını takip ediyorsunuz. Doğal olarak internette gezinirken karşınıza sporcu ürünlerinin yer aldığı reklamlar çıkar. Bunun sebebi, öneri araçlarının gerçek zamanlı olarak reklamları kişiselleştirmek için makine öğrenimini kullanmasıdır.

Sadece bireye özel pazarlama teknikleri değil; dolandırıcılık tespiti, spam filtreleme, ağ güvenliği gibi konular da makine öğreniminin konuları arasındadır.

Veri Bilimi ve Makine

Veri biliminin tam olarak net bir tanımı yoktur. Hızlı bir özet geçmek gerekirse, internet üzerinde yaptığınız işlemleri belirli algoritmalar sayesinde bir veri tabanına kaydetmeye ve kaydedilen bu verileri ihtiyaçlara göre kullanmaya veri bilimi denilebilir. Gelişen teknolojiyle beraber verilerin toplanması ve işlenmesi konusunda birçok farklı metot geliştirildi bile.

Self-servis bir restoranda sipariş verdiğinizi hayal edin. Kendi zevkleriniz, vücudunuzun ihtiyaçları, sağlık problemleriniz gibi birçok faktör vereceğiniz siparişi etkileyecektir. Dolayısıyla her seferinde aynı siparişi vermeniz, pek de rasyonel bir durum değildir. Bir pazartesi günü canınız İtalyan soslu makarna isteyebilir. Aynı şekilde hemen ertesi gün dev bir hamburgeri yemek isteyebilirsiniz. Öte yandan vücudunuzun alması gereken günlük protein miktarının gerisinde kaldığınızı düşünür ve kırmızı et siparişi verebilirsiniz.

Şimdi de sipariş vermeye gittiğiniz restoranda karşılaştığınız insan-makine karışımı bir robot hayal edin. Bu robot sizin daha önceki yeme alışkanlıklarınızı, vücudunuzdaki protein ihtiyacını ve sağlık durumunuzu gözden geçirerek ne sipariş verebileceğinizi tahmin ediyor. Söz konusu robot, az önce çıktığınız doktor muayenesini inceliyor ve doktorun size tuzu yasakladığını görüyor. Bu nedenle sizin adınıza vereceği siparişin tuzsuz olmasına da dikkat ediyor.

İşte gerçekleşen tüm bu aşamalar, gelişen teknolojinin getirdiği makine öğrenimi sayesinde mümkün. En basit örnekleriyle anlatılan makine öğreniminin daha ne kadar geliştirilebileceğini ve neler için kullanılabileceğini bir düşünün.

Teknolojik trendleri yakalamanın mecbur olduğu artık inkâr edilemez bir gerçek. Öyle ki geçmişte bu konuda hiçbir adım atmamış ülkeler ve zümreler bile gerçeğin farkına varıp, yatırımlarını bu alana yöneltmiş durumda.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

rusya-ordusunda-bu-yil

Rusya Ordusunda Bu Sene Neler Var ? Rusya Envanteri

  KARADENİZ FİLOSU’NA KALİBR ROKET GEMİSİ   2019’da Karadeniz Filosu’na iki adet “Kalibr” roket gemisi …

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir