Başlangıç / Savunma Sanayi / GENESİS Savaş Yönetim ve Güçlendirme Sistemi

GENESİS Savaş Yönetim ve Güçlendirme Sistemi

Adını Gemi Entegre Savaş İdare Sistemleri’nden alan GENESİS sistemi, Deniz kuvvetlerine bağlı Araştırma Merkezi Komutanlığı tarafından yapılmış bir projedir. GENESİS sistemiyle birlikte fırkateynlerimiz ve yerli ve yabancı olarak envanterimizde bulunan gemilerimiz atış güçleri güçlendirilecek ve daha etkin savaş kabiliyetine sahip olmaları sağlanacak.

GENESİS sisteminin özelliklerinden bahsedecek olursak,

GENESİS sistemiyle birlikte, su altı temasları tespit için sonar, su üstü ve su altına yönelik kullanılan silah sistemleri, elektronik harp sistemleri , güdümlü mermi, yakın hava savunma sistemleri , birleşik olarak kontrol ve kumanda edilebilmektedir.

Ve GENESİS sisteminin ikinci bir özelliği olarak da, geminin sensörlerinden kabul edilen bilginin yanı sıra diğer gemilerden rapor edilen taktik bilgilerde modern veri linkleri sayesinde kullanıcı ve karar vericilere sergilenebilmektedir.

GENESİS SİSTEMİNİN, ENTEGRE EDİLDİĞİ SİSTEMLERE KAZANDIRDIKLARI

GENESİS sistemiyle birlikte gelen ve birden fazla sensör tarafından aynı hedefe ait elde edilen bilgilerin otomatik olarak birleştirilip sisteme tek bir bilgi olarak girmesini sağlayan otomatik hedef izleme alt yapısı,

GENESİS sisteminin, dost ya da düşman tarama bilgisinin sisteme otomatik olarak girmesini ve karar vericiye sergilenmesini sağlaması,

GENESİS sisteminin, güdümlü mermilere karşı otomatik atım sistemi yeteneğini, gerçekte bağımsız çalışan yakın savunma silahını savaş yönetim sistemine entegre edilerek daha uzun menzilden ve asimetri tehditler başta olmak üzere farklı amaçlar için kullanılabilmesi,

GENESİS sistemi, helikopterler tarafından tespit edilen savaş yönetim sistemine aktarımı gibi özellikler gemilerin harp etme gücünü arttırmıştır.

Ayrıca GENESİS sisteminden önce sadece 2 konsolla kullanılabilen silahlar GENESİS sisteminden sonra savaş harekat merkezindeki tüm konsollarda kullanılabilir hale gelmiştir.

GENESİS SİSTEMİ, NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

GENESİS sistemi gibi, savaş gemilerine entegre edilen sistemler, donanmanım işlevselliğini açısından hayati bir unsurdur. Ve hiç bir ülke, GENESİS sistemi tarzı entegre sistemlerini, diğer ülkelerle paylaşmaz. Bu durum da bizim için bu kadar kritik olan bir sistemi, yani GENESİS sistemini, bizi yerli olarak geliştirme yoluna itmiştir. Daha önce de sayfamızda MİLGEM projesi, yerli çıkarma amfibi botlarımızı, uçak ve helikopter gemileri projelerimizi anlatmıştık. Bu yazıdan da anlayacağımız üzere, bu gemilerin yazılım sistemlerinin ne kadar önemli ve hayati olduğudur. Biz, bu yazılım sistemini yani GENESİS sistemini, tamamen yerli imkanlarla kendimiz ürettiğimiz için, donanmamızın tamamen yerlileşmesi adına büyük bir adım atmış olduk.

Ayrıca GENESİS sistemi ile diğer ülkelerin gemi entegre sistemleri karşılaştırıldığında, GENESİS sisteminin, diğer sistemlere göre çok daha basit ve kullanışlı yapısı göze çarpıyor.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

BTÜ “Oktokopter” ile ABD de yarışacak

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) öğrencileri tarafından tasarlanan, 15 kilograma kadar yük taşıyabilen, yarım saatlik uçuş …

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir