Başlangıç / Teknoloji / Geneva Şehri’nin 15 Dakika’da Şarj olabilen “flash charge” Otobüsleri.
TOSA bus

Geneva Şehri’nin 15 Dakika’da Şarj olabilen “flash charge” Otobüsleri.

Uzun şarj zamanları elektrikli taşıtların önünde çok büyük engel olabiliyor, hele ki özel kullanım ve şehir için olduklarında. İsviçre şehri olan Genava,  şehir içi hatlarına daha çok elektrikli otobüs koymak istiyor ve bunun için şehirdeki otobüsleri hızla şarj etmek adına “flash-charging” ağı kurulması için yerel  firmalardan olan ABB ile geçtiğimiz günlerde anlaştı.

ABB’ ye göre kurulan 13 istasyondan her biri, bir otobüsü 15 dakikada şarj edebilecek güçte. İstasyonlar, tek adımda otobüsleri full şarj etmeleri şart değil yani otobüsleri  bir daha ki durağa gidecek kadar sarj etmeleri yeterli. Otobüsler her durakta bulunan şarj istasyonları sayesinde duraklarda yolcu indirip bindirirken aynı zamanda 600 kilowatt elektrik alabilecekler. Bu şarj gücü Tesla Supercharger’dan 5 kat daha güçlü.

Otobüsler, içinde Praille-Acacias-Vernet adında yeni bir banliyösü de bulunan ve içinde 11.000 bin konaklama yerinin yanında çalışanlar için 11.000 ofisin bulunduğu Genova’nın havalimanı  güzergahında kullanılacak. Bu otobüs hattını günde 10.000 yolcudan daha fazla kişinin kullanması bekleniyor. Otobüsler her 10 dakikada bir duracaklar ve hattın sonunda 5 dakika “Flash-Charge” yapacaklar.

Otobüslerin her yıl 1000 ton karbonun salınmasını engellemeleri bekleniyor. Fakat bu iş o kadar ucuz olmayacak, yapılan anlaşmanın değeri  16 milyon dolardan daha fazla. Buna ek olarak şarj istasyonlarını geliştirmek için ABB, İsviçreli otobüs üreticisi olan HESS ile birlikte çalışacak ve otobüslere  elektrik-çekiş için parçalar geliştirecek.

Dünya’nın  başka yerlerindeki  birkaç şehri elektrik otobüsleriyle tanışmış durumda. Tesla Motor’un sahibi Elon Musk ise bu işe ayrı bir ilgi gösteriyor. Elon Musk’ın  “Tesla İçin Güncel  Büyük  Plan” ‘ında şoförlerin otonom elektrikli otobüslerini akıllı telefonlarını kullanarak sürebilmeleri de var.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

Glock 17 hakkında bilgiler.

1980 yılında, Avusturya ordusu eski Walther P-38'in yerine geçecek olan yeni bir tabancaya ihtiyaç duydu. …

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir