Başlangıç / Havacılık & Uzay / Google Yapay Zekası Niyeti Bozdu Irkçı ve islama fobik paylaşımlar yapıyor.

Google Yapay Zekası Niyeti Bozdu Irkçı ve islama fobik paylaşımlar yapıyor.

Google, yapay zeka sistemini ayrımcılık ve ırkçılıktan korumak için TCAV (testing with concept activation vectors) adını verdiği yeni bir sistemi deniyor.

Cağımızın en büyük Teknoloji icatlarından olan Amerika’nın ve dünya’nın servet harcadığı  yapay zeka getirdiği yeniliklerle beraber oluşturduğu sorunlarda gündeme getirildi.

Temelini derin öğrenme (deep learning) adı verilen bir sistemden alan yapay zeka ürünler,internette sıkça karşımıza çıkan verilerden öğrenerek  kendi davranışlarını her geçen gün daha çok geliştiriyor.

Mevcut verilerde bulunan ırkçılık ve ayrımcılık gibi istenmeyen özellikleri de hafızasına yer eden yapay zeka ürünleri, geçmişte pek çok sıkıntılara yol açtı.

2016 yılında Microsoft tarafından geliştirilen ve twitterde kullanıcılarla etkileşim içinde olması planlanan  yapay zeka sözde  (Tay) çok kısa bir süre içinde gerçek kullanıcıların tweetlerinden yararlanarak  ırkçı ve islamofobik tweetler atmaya başlamıştı  bu nedenle de  Microsoft, Tay’ın tweetlerine müdahale etmek zorunda kalmıştı.

 

Ayrımcılığın önüne geçmek icin yapılan çalışmalar.

Amerikan teknoloji sitesi CNET’te yer alan habere göre, Google Üst Yöneticisi (CEO) Sundar Pichai, yapay zekayı besleyen verilerde bulunan ayrımcı ön yargıları engellemek için harekete geçtiklerini bildirdi.

7 Mayıs’ta başlayan ve dün sona eren “Google I/O 2019” konferansında konuşan Pichai, TCAV sistemi ile makine öğrenmesinin çalışma yöntemlerini analiz ettiklerini ve yapay zekanın karar verme sistemlerindeki açıklarını düzeltmeye çalıştıklarını kaydetti.

Pichai, “TCAV, eğer bir yapay zeka beslendiği verilerden dolayı doktor olmak için erkek olmak gerektiği gibi bir ön yargıya sahipse bu hatayı açığa çıkarabiliyor.” ifadesini kullandı.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

Anka -S Nedir ? Özellikleri ?

ANKA-S nedir? Anka S Uydu haberleşmesine sahip olarak envantere giren ilk İnsansız Hava Aracıdır. Son dönemde …

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir