Günübirlik mi Yaşıyoruz?; Enerji ve Türkiye

Genel olarak evlerimize gelen elektrik enerjisinin kaynağı, doğalgaz ile çalışan termik santrallerde kullanılan, bir fosil yakıt türü olan ve tüketiminde dışarıya bağımlı olduğumuz doğalgazdır. Aslına bakarsanız, ülke olarak doğalgazla çalışıyoruz. Evlerimizde ısınabilmemiz için çoğumuz doğalgaz kullanıyoruz. Bir de kullandığımız elektrik enerjisini de doğalgaza borçlu olduğumuz düşünülürse, evet Türkiye doğalgaz ile çalışıyor. Ama doğalgaz konusunda neredeyse yüzde yüz dışarıya bağımlıyız. Hem de tarihimiz boyunca durmadan bir çok sorunlar yaşamış olduğumuz ülkeler; Rusya, İran…

Bu da demek oluyor ki, bu kadar kritik bir coğrafyada, en azından ilk başta kendimizi savunabilecek bölgesel güç ve sonrasında Dünya ekonomisine yön verebilecek bir güç olabilmemiz için, enerji konusundaki bu sorunumuzu hızlı bir şekilde çözebilmemiz gerekiyor. Tabi ne yapmamız ve yapıyor olduğumuzu belirleyebilmek için, Dünya’nın enerji konusunda nereye doğru gittiğini iyi analiz etmemiz gerekiyor.

Türkiye, kendi ekonomisi ve geleceği için Avrupa ile ilişkilerini iyi tutmalı, belli konularda Avrupa’nın önerdiği uyumluluk yasalarına riayet etmelidir. En azından kendi bağımsız enerji ve ekonomi politikamızı oluşturabilme mobilitesini elimize alana kadar. Aynı zamanda da Türkiye bir NATO ülkesidir. Ve takdir edersiniz ki enerji bakımından bağımlı olduğumuz doğu ülkeleri bu durumdan hoşnut olmazlar. Sadece bu kıstaslar içinde düşündüğümüz zaman bile, batı ve doğu dinamiklerinin arasında nasıl sıkışıp kaldığımız apaçık ortada oluyor.

Batı, hava kirliliği konusunda artık çok hassas oldukları için, Avrupa uyum düzenlemelerinde, kömürden üretilen enerjiye karşı ciddi bir tavır almış durumdalar. Bundan sonraki adım ise nükleer enerjiye karşı alınacak tavır. Ama çoğu Avrupa ülkelerinin enerjileri, bünyelerinde bulundurdukları düzinelerce nükleer enerji santrallerine bağlı olduğu için, orta vadede bu tavır pek mümkün görünmüyor. Evet zaman zaman Fransa’dan, Almanya’dan nükleer santral kapatma haberlerini duyuyoruz.

Fakat yine dedigimiz gibi, nükleer enerji faktörünün son bulması, şimdi ve orta vade için pek mümkün görünmüyor.

Türkiye’nin de orta vadede enerji bağımlılığından kurtulması elzem olduğuna göre, Türkiye adına orta vadede enerji bağımlılığı sorununa bir çözüm yolu gözüküyor; NÜKLEER ENERJİ.

Nükleer enerji politikası Türkiye’de şu an nasıl uygulanıyor? Doğalgaz bağımlılığından kurtulmak için Türkiye’nin uygulayabileçeği alternatif çözümler nelerdir ve bunları nasıl uyguluyoruz? Bunları da diğer yazılarımıza bırakıp sizi de çok yormayalım, takipte kalın…

0 0 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sidebar