Başlangıç / Savunma Sanayi / Hava Sahamız Onunla Güvende! Hisar Füzesi.

Hava Sahamız Onunla Güvende! Hisar Füzesi.

Takdir edersiniz ki, hava savunması olmayan ülkelerin kara ve deniz savunmaları ne kadar güçlü olursa olsun, bu ülkeler havadan gelecek herhangi bir saldırıda anında diz çökmeye mahkumdurlar. Aynı zamanda günden güne gelişen teknoloji sayesinde, hava savunması, diğer alanların arasında daha da önem arz ediyor. Bu yüzden hava savunmasında bağımlılığımızı gidermek için, Hisar füze sistemleri gibi yüksek teknolojili hava savunma sistemleri geliştirmemiz şart.

Hisar füzeleri gibi füzeler tasarlanırken, kısa menzilli hava savunması amaç edinilir ve bir yerde Hisar füzesi gibi bir sistem mevcutsa, o bölgede sadece uçak ve helikopterler değil, aynı zamanda füze ve insansız hava araçlarına karşı yüksek güvenlik sağlanmış olur.

Hisar füzesi, komuta kontrol ve radar sistemleri Aselsan tarafından, Hisar füzesinin füze sistemleri ise Roketsan arafından geliştirilmektedir. Aynı zamanda da Hisar füzesi, farklı atış kontrol ve komuta kontrol altyapılarına uyumlu bir füze olması sayesinde, savunma sanayiinde Hisar füzesine kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Hisar füzesi, henüz test aşamasında ancak ürünün 2020 yılında TSK envanterinde olması planlanıyor.

Hisar füzesinin hedefine yönelik kararlı bir füze olması diğer yandan Hisar füzesinin, herhangi bir aracın üzerine monte edilebilmesi, şüphesiz ki Hisar füzesi sisteminin en büyük getirisidir. Hisar füzesi, modüler yapıda olduğu için hem araçlarda kullanılabilir hem de araç üzerinde bir noktadan diğer noktaya kolaylıkla taşınabilir.

Hisar füze sistemini geliştirerek Türkiye, bu alanda da milli hava savunma füzesi geliştirme konusunda bir ilki başardı. Hisar füzesi sisteminin Hisar-A ve Hisar-O modelleri çift kademeli roket motorları ile Türkiye’de benzeri görülmemiş bir füze sistemi olma ünvanına sahip olmuştur. Hisar füzesi sisteminde ikinci motor, hedefe yakın bölgede füzeye fazladan hız kazandırmak için ateşleniyor. Hisar füzelerinde aerodinamik kuyruk kontrol özelliği bulunduğu gibi Hisar füzesinin yönlendirilmesini olanaklı kılan kanatçıklar da bulunuyor.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

BTÜ “Oktokopter” ile ABD de yarışacak

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) öğrencileri tarafından tasarlanan, 15 kilograma kadar yük taşıyabilen, yarım saatlik uçuş …

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir