Her Şey, İyi Bir Eğitim İle Başlar; Yerli Hürkuş Eğitim Uçağı

turkiyenin-ucakları

İsmini, Kurtuluş Savaşı’nda bir çok hizmetler vermiş olan Vecihi Hürkuş’tan alan yerli eğitim uçağımız Hürkuş, TUSAŞ ya da diğer kısaltması ile TAİ tarafından geliştirilip, üretilmektedir. Türk Başlangıç ve Eğitim Uçağı Projesi’nin bir ürünüdür Hürkuş.

Ayrıca Hurkuş uçağını ekonomik olarak değerlendirdiğimiz zaman;
2010’lu yıllarda Dünya’daki ordu ve hava yollarının pek çoğunun sahip oldukları eğitim uçakları ekonomik ömrünü doldurmaktadır. Bu sebebten dolayı Hürkuş Uçağı’nın bu süre zarfında ciddi bir pazar potansiyeline sahip olacağı öngörülmektedir.

Hürkuş uçak projesi, 2006’da Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve TAİ ile birlikte atılmışır. Hürkuş eğitim uçağı projesi kapsamında, 2 tür uçak yapısı geliştirilmektedir.

-Hürkuş A: EASA ile CS-23 gereksinimlerine göre sertifikalandırılan temel eğitim uçağı konfigürasyonu,

-Hürkuş B: Entegre aviyonikler (HUD, MFD, INS/GPS, Görev Bilgisayarını kapsayan) ile geliştirilmiş eğitim uçağı konfigürasyonu.

Gece, gündüz uçabilecek şekilde Hürkuş eğitim uçağı, 29 Ağustos 2013 tarihinde ilk uçuşunu başarıyla yapmıştır. Ek olarak Hürkuş eğitim uçağı, öğretmen ve öğrenci olarak, 2 kişilik tasarlanmıştır.

Hürkuş’un modelleri ile ilgili farklı çalışmalar yürütülmektedir. Hürkuş’un aynı zamanda keşif ve gözetleme amaçları için kullanılması hedeflenmektedir ve bu hedef doğrultusunda çalışmalar başlatılmıştır. Bu çalışmalar bazında, Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde araştırmalar yapıldıktan sonra, Hürkuş A ve B modellerinin ardından C modeli de üretilmiş ve geliştirilmiştir.

Hürkuş uçağının farklı modelleri için çalışmalar çok kapsamlı çalışmalar yürütülmüştür. Hürkuş uçakları, TUSAŞ tarafından geliştirilmiş, uçuş kontrol yazılımı bilgisayarlarını da kapasitesinde barındırmaktadır. Hürkuş uçağının tasarım aşamasında tamamen, pilotun güvenliği ve rahatlığı düşünülmüştür. Bunlara verilere göre Hürkuş, kullanılabilirlik ve güvenlik bakımından incelendiğinde, üst seviyede değerlendirilen bir uçak modeli olarak uçak dünyasında yerini almaktadır. Yeni nesil temel eğitim uçağı adı ile anılan Hürkuş uçağı, EASA ve CS-23 gereksinimlerine göre sertifikalandırılmıştır.

HÜRKUŞ EĞİTİM UCAĞI’NIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ;

Hürkuş uçağı, havada 4 saat 15 dakika (15.000 ft) kalabilecek kapasiteye sahiptir. Saatte 648 kilometrelik hıza ulaşabilen Hürkuş uçağı 10577m(34700ft) maksimum irtifaya sahiptir. Ayrıca Hürkuş uçağı motor olarak, 1xPT6A-68T türünde olup, 1600 shp güce sahiptir. Hürkuş uçağının maksimum tırmanma hızı, 22m/s 4370 ft/dakika deniz seviyesi olarak ölçülmüştür. 489m(160 ft) deniz seviyesi kalkış mesafesi ve 593m(1945 ft) deniz seviyesi iniş mesafesine sahip olan

Hürkuş uçağı’nın boyutları da, 11.17 m uzunluk, 9.96 m kanat genişliği ve 3.70 m’de yükseklikte.

Hürkuş uçagının bazı elektronik özelliklerine de değinecek olursak;

Hürkuş’un gösterge sistemleri, dijital elektronik gösterge sistemlerini içerir. Bunlar, glass kokpit olarak endüstride bilinmektedir. Hürkuş uçağındaki bu sistemler, pilotların uçak üzerindeki kontrol yeteneklerini üst seviyeye taşımakla birlikte, Hürkuş uçağının içinde pilotlae için karmaşa oluşturacak olan kokpitteki gösterge saati kalabalığını da büyük oranda ortadan kaldırmaktadır.

Hürkuş ucağının içerisinde bulunan 2 LCD ekran sistemi sayesinde, motor göstergelerinden bütün uçuş, yatış, dönüş, suni ufuk ve durum göstergeleri gibi önemli unsurlar, pilotlara anlık olarak yansıtılmaktadır.

Eğer geçmişimizde olduğu gibi bu sefer de havacılıkta önümüz kesilmez ise, Dünya pazarına havacılık konusunda kısa zamanda sağlam bir giriş yapacağımız apaçık ortada olan bir durum.

1
Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
1 Tüm Yorumlar
0 Tüm Cevaplar
0 Takipçiler
 
En çok TEPKİ gören yorum
En TREND yorum
1 Yorum Yazanlar
Alperen EKim Son Yorum Yapanlar
  Abonelik  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Alperen EKim
Ziyaretçi
Alperen EKim

Bence ülkemiz hem F-35 yerli ve milli yapılmalı hem de F-75 üzerinde çalışılması gerekir. A.B.D 4 – 6 kat ilerisinde olunmalı. Bir de bu uçaklar diyelim ki yapıldı hiçbir özelliği hiçbir ülkeye söylenmezin.