Başlangıç / Teknoloji / Kök Hücre Teknolojisi, Yapay İnsan Gözü Üretmemize Yardımcı Olabilir!

Kök Hücre Teknolojisi, Yapay İnsan Gözü Üretmemize Yardımcı Olabilir!

Bilim insanlarının yaptığı bir deneyde, yetiştirilen yeni bir korneanın, kör tavşanların görmesini  biraz olsun iyileştirebildi.

Yakın geçmişte, bilim adamları yine kök hücre yeniliklerini kullanarak insan gözüne çok benzeyen göz yuvarlaklarını yetiştirebildiler.

Osaka Üniversitesi’ndeki Kohji Nishida öncülüğünde bilim insanları, bir çok kök hücre türünü terbiye edip, yetiştirerek bir insan göz yuvarlağı ortaya getirdiler ve bilim adamlarının sadece küçük bir yetişkin cilt örneğine ihtiyaçları var. Kök Hücre yetiştiriciliğindeki yeni teknikleri kullanarak, Nishida’nın ekibi retinalar, kornealar, lensler ve daha fazlasını üretebilmiş durumdalar.

İlk denemelerde, Japon araştırmacılar yeni tavşan kornea kılıf kültürleri(gözün üstünü örten transparan yapı) yetiştirdiler.  Bu tamamen laboratuarda üretilmiş kornealar kör tavşanların görüşünü restore etti. Bu araştırma Nature dergisinde bugün yayınlandı. Fakat lenslerinizi ve gözlüklerinizi hemen atmayın, daha insan üzerindeki denemeleri gelecekte göreceğiz.

“ Biz bugün görme fonksiyonunu tamir etmek adına yapılan öncül göz nakilleri denemelerine ön ayak olmuş durumdayız.”  diyor Nishida bugün yayınlanan Nature dergisinde. 3 yıla kadar hasar almış ve ya hastalanmış insan kornealarını laboratuarda üretip tamir edileceğine inanıyor Nishida.

Nishida’nın yeni araştırması kök hücreler hakkında yapılan son yenilikler ve buluşlar üzerine.  2006’da bilim adamları küçük DNA kısımlarını kullanarak tamamı ile gerçek çocuk ve yetişkin hücreleri yaratabileceklerini buldular.  Bu buluş 2 araştırmacıya, Shinya Yamanaka ve Sir John Gurdon, 2012 Nobel Psikoloji ve Tıp Ödülü’nü kazandırdı; bu işlenmiş hücreler İnduced Pluripotent Stem Cells yani İPS olarak adlandırıldı.

Nishida’nın ekibi eğer İPS hücrelerini basit bir proto-göz göz şeklini almaya zorlarsalar, gerçekten değerli göz dokuları elde edebileceklerini keşfettiler. Araştırmacılar bu proto-göz oluşumuna göre yetiştirilmiş İPS hücrelerini, sıralı ve doğru bir kombinasyon şeklinde doğru protein ve moleküller ile birlikte petri kaplarına koydular. Aslında farklı hücre tiplerinden oluşan 4 basit daire anlamına gelen bu proto-gözler sonradan lens ve retina gibi gözün farklı parçaları haline dönüşüyor. Bu çalışmayı aslında tamamen gerçek bir biyolojik göz yaratma yolunda atılan ilk adım gibi düşünebiliriz.

Bu incelemede, Nishida’nın ekip arkadaşları onu tavşanın cilt hücrelerini kullanarak bu proto-gözleri biçimlendirmek için onu ikna ettiler ve proto-gözün 4 dairesinden 3.sünden kalın bir parça çektiler. Bu daire gözün diğer aşamada lens ve kornea şeklini alacağı kısım. Bu hücre yığınları özgürce ürediler ve zamanla temiz kornea katmanlarına dönüştüler. Nishida temiz kornea katmanlarını kör olan tavşanların gözüne geri diktikten sonra,aynı yerde tavşanlardan aldığı cilt hücrelerinden İPS hücreleri üretecek. Bu yeni kök hücre teknikleri kör olan bu hayvanların görmesini sağladı.

Nishida ve ekibi röportajda, çalışmanın en heyecan verici tarafının, gelecekte bilim adamlarının aynı tekniği kullanarak, hastanın zarar görmüş vücut parçalarını kültüre alarak, bütün zarar görmüş parçalarını tamir edebileceklerini bilme olduğunu belirtiyorlar.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

Glock 17 hakkında bilgiler.

1980 yılında, Avusturya ordusu eski Walther P-38'in yerine geçecek olan yeni bir tabancaya ihtiyaç duydu. …

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir