Kombiler ve Merkezi Sıcak Su Tesisatı

Kombinin Yerleşimi.

Kombi nedir? Sıcak su tesisatı nedir? Kombi ne işe yarar? Kombi nasıl çalışır? Kombinin çalışma prensibi nasıldır? Kombiler çok yakar mı? Kombi laiyetleri ne kadardır? Kombi fiyatları nasıldır? Kombinin artıları nelerdir? Kombinin eksileri nelerdir? Kombinin avantajları nelerdir? Kombinin dazavantajları nelerdir?

Merkezi sıcak su tesislerinde sıcak su bir merkezde boylerler vasıtası ile ısıtılır ve borularla sisteme dağıtılır. Sisteme doğal veya zorlanmış dolaşımlı sirkülasyon hattı çekilerek batarya sıcak su girişlerinde sürekli sıcak su bulunması sağlanır. Eğer sıcak su sirkülasyon hattı 30m’den daha uzunsa sıcak su sirkülasyon hattına biri asil diğeri yedek olmak üzere iki sirkülasyon pompası konur. Aşağıdaki şekillerde çeşitli sistem şemaları gösterilmiştir.

Kombi; bireysel ısıtma ve sıcak kullanım suyu. temini için dizayn edilmiş duvar tipi birleşik bir cihaz olup, hem kat kaloriferi hem de şofben görevini yerine getirmektedir. Kombi ısıtma cihazları, şofbenlerde olduğu gibi borulardan gelen suyun ısıtılması ilkesi üzerine çalışırlar Bu cihazlar bir kalorifer kazanı kadar kuvvetli olmasına karşın, şofben gibi duvara monte edildiğinde az yer kaplarlar. Sıcak su kullanımının öncelikli olduğu kombilerde sıcak su musluğunun açılmasıyla cihazdaki ani su ısıtıcısı tarafından anında sıcak su temin edilir. Kombi cihazları genellikle iki ayrı ısıl kapasitedir. En çok kullanılan cihazlar 7500-20.000 kcal/h kapasiteleri arasındadır. Diğerleri ise 10.000-30.000 kcal/h arasında kapasite ayarı yapılabilen cihazlardır. Kombilerle izolasyonu iyi yapılmış bir yerleşim yerinde 300-350 m2’lik bir alanı ısıtmak mümkündür. Çalışma prensibine göre kombiler üç çeşittir.

Sıcak Su Tesisatı Şematik Gösterim

– Bacalı kombiler

– Baca fan kitli kombiler

– Hermetik kombiler 

0 0 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sidebar