M16 nın özellikleri ve Ne işe yarar

 

M16’nın özellikleri 

Amerikan M16 saldırı tüfeği, dünyadaki en ünlü ve popüler otomatik silahlardan biridir. Ön kolunun rengi ve takma adı “siyah tüfek” in poposu için. Şu anda, M16 Amerikan piyadelerinin asıl küçük silahlarıdır, ayrıca bu tüfek dünyada birkaç düzine orduyla da hizmet vermektedir ve yalnızca Kalaşnikof saldırı tüfeğinde ikinci sıradadır. Seri üretime başladığından beri, bu silahın 8 milyondan fazla kopyası üretildi.

Bu otomatik tüfek, ABD Ordusu ile elli yıldan fazla bir süredir hizmet veriyor, Vietnam Savaşı M16 için gerçek bir vaftiz haline geldi. “Siyah tüfeğin” sayısız eksikliğini gösteren bu çatışmaydı. Modernleşme, bu silahların güvenilirliğini önemli ölçüde arttırdı, ancak M16 etrafındaki anlaşmazlıklar bugün yok olmuyor.

Amerikan tüfeğinin güvenilirliğinin bulunmadığının ve Kalaşnikof saldırı tüfeğine göre eksikliklerinin tartışılması, çoğu meselede usta olmayan pek çok “koltuk vatanseverinin” favori konudur. M16’nın işleyişi sırasında, bazıları gerçeklerle pek ilgisi olmayan birçok efsane ortaya çıktı.

karakteristikleri

Kalibreli, mm 5,56
Bir merminin ilk hızı, m / s 990
Silah uzunluğu, mm 991
Yangın hızı, rds / dak 850
Mühimmat beslemesi 20 tur için dergi
kartuş 5,56×45
Namlu uzunluğu, mm 508
Nişan aralığı, m 500
Etkili menzili, m 400
0 0 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sidebar