Başlangıç / Ar-Ge / Makine Mühendisleri’nin En Değerli Aracı; Sonlu Elemanlar
images-5.jpeg

Makine Mühendisleri’nin En Değerli Aracı; Sonlu Elemanlar

Sonlu elemanlar yöntemi, neredeyse bütün mekanik problemlerin çözümleri için uygulanabilecek numerik bir çözüm yaklaşımıdır. Sonlu elemanlar yönteminin temeli genel olarak, çözümü yapılacak olan sistemin sınır koşullarını belirleyip, sistemdeki bilinmeyenleri, bu sınır koşulları ile bulmaya dayanır.

Örneğin elastik bir çubuğun ortasından bir kuvvet etkiyor olsun ve bu çubuğun vereceği bükülme tepkisini bulmamız gerekiyor olsun. Bunu bulurken çubuğu gerekli sayıda rijit parçalara bölüp, her bir rijit parçanın, belirli sınır koşullarına verecekleri tepki hesaplanır ve bu rijit parçaların tepkilerinin toplanması ve birleştirilmesiyle, çubuk için istenen sonuç bulunur. Aynı zamanda bu rijit parçaların sayılarını ne kadar arttırırsanız, o kadar kesin ve gerçeğe yakın sonuçlara ulaşırsınız.

Bu sınır şartları problemin tipine göre değişir. Her türlü sınır şartı olabilir. Isı transferi, kütle transferi, basınç, kuvvet, moment… Bu da demek oluyor ki, mühendisliğin neredeyse her alanında bu metot kullanılabilir.

Şimdi bir düşünün, eskiden mühendisler bu metodu, köprüler, binalar için kullanıyorlardı. Koca bir binayı 1 metrelik rijit parçalara böldüğünüzü ve hepsi için ayrı ayrı hesaplar yaptığınızı hayal edin… Woaaaaa… Sayfalarca hesap…

Artık günümüz teknolojisinde, tabi ki de bu işi bilgisayarlar yapıyor. Herhangi bir sonlu elemanlar analizi programında (benim tercihim ANSYS), CAD datası üzerinde sınır koşullarımızı belirleyip, istediğimiz sayıda rijit parçaya bölme işlemimizi gercekleştirip(meshleme), gerçeğe çok yakın sonuçlara ulaşabiliyorsunuz. Ve problem skalası, çubuğa binen yükten tutun da, içten yanmalı motorun yanma analizlerine kadar her türlü analizi bilgisayarlara bu programlar sayesinde koşabiliyorsunuz.

İşte günümüzde mühendis olmanın anlamı da burada ortaya çıkıyor. Çağdaş bir makine mühendisi olabilmenin elzem şartlarından biri olarak ortaya çıkıyor bu programlardan en azından bir tanesini bilmek. Tabi bundan önce de bir CAD programına (yine benim tercihim Siemens NX, tercihlerimin nedenlerini gelecek yazılarımda sizlere sunacağım) çok iyi hâkim olmak lazım ki, bu programlar için gerekli olan tasarımları gerçekleştirebilelim.

Bu yazımızı da, websitemizde bu alanda yapacağımız ve her zaman içeriğimizi daha da arttıracağımız için burada bırakalım.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

turkiye-nin-mikro-drone-timi-goreve-hazir3

Salgur Vurucu Mikro Drone Sistemi Envantere Girdi

Türk Savunma Sanayisinin Göz Bebeği Salgur Göreve Hazır! Türk savunma sanayisi, güvenlik güçlerinin değişen ihtiyaçlarına …

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir