Başlangıç / Genel / Makine Mühendisliği Çok İstiyordum Ama Kazanamadım Diyorsan Bunu Bi Oku :)

Makine Mühendisliği Çok İstiyordum Ama Kazanamadım Diyorsan Bunu Bi Oku :)

Makine Mühendisliğini kazanamadım diyorsan bunu bi oku.

  • Tabi ki de sizi makine mühendisliğine sokmayacağız. Fakat seçenekler arasından makine yüksekokulu var,bunu herkes biliyor fakat size yüksekokulun ardından gelen Dikey Geçiş Sistemini ayrıntılı olarak anlatalım.
  • 2 senelik bölümümüzü yani makine yüksekokulu tercih ettik, eğer hedefiniz gerçekten DGS ile 4 seneliğe geçmek ise girdiğiniz üniversitenin fazla bi önemi yok. Okulumuzu bitirip diplomamızı aldık. Ama lisede nasılsa, 2 senelik bölümümüzdeki diplomanın da ortalaması olayı çok etkileyecek.
  • Tabi iki sene boyunca boş durmayıp sadece Mat1 ve Türkçe konularından oluşan sınava çalışıyoruz. DGS sınavı ALES ve YGS gibi içinde çok zor ve seçici sorular barındırmayan bir sınavdır. Çünkü giren sayısı bu sınavlar kadar fazla değildir(her sene yaklaşık 250bin). Sınavda 60 mat1 ve 60 türkçe sorusu var ve sınav 140 dakikadır.
  • Makine Mühendisliği için sayısal puan önemlidir bu da Matematiğinizin iyi olmak zorunda olduğu anlamına gelir.
  • DGS sınavı genellikle yaz aylarından, Temmuz’un içinde yapılır. Yani 2.  öğretim senesinin içinde ÖSYM’ye başvuru yapılır. Sonuç olarak 2. sene derslerimizin yanında DGS konularını da çalışmamız gerekir.
  • Sınav sonucu açıklandığında, aynı üniversite sınavındaki gibi tercihler yapılır ve sene kaybetmeden kazandığımız üniversitede 3. Senenizden devam edersiniz.
  • Eğer bu yolda yürümeye karar verirseniz, internetten hedefinizdeki  taban puana göre okulunuzu belirleyebilirsiniz. Bol şanslar 🙂

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

768x240_maktekizmir-makineturk

9 ve 12 Ekim Arası İzmir MAKTEK Fuarı Başlıyor.

Merhaba arkadaşlar biz de destek olmak adına sizlere duyuruyoruz.  9 ve 12 Ekim arasında  İzmir’de …

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir