Makine sektöründe 4 ayda 4,3 Milyar Dolarlık ihracat

Mart ayında 1,6 milyar dolar ihracata imza atan makine sektörü, yılın ilk çeyreğinde ihracatını 4,3 milyar dolara taşıdı.

Makine sektörünün ihracatı,yılın ilk 4 ayında  4,3 milyar dolar seviyesinden piyasaya giriş yaptı.
Makine İhracatçıları Birliğinden yapılan açıklamaya göre,makine sektörü, Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı Almanya’nın sanayi üretiminde belirginleşen yavaşlamaya rağmen yılın ilk 4 ayında toplam ihracatını yüzde 4,4 arttırdı.

Mart ayında 1,6 milyar dolar ihracat yapan makine sektörü, yılın ilk 4 ayında ihracatını 4.3 milyar dolara taşındı. Açıklamada görüşlerine yer verilen Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, makine ihracatının yarıdan fazlasının gerçekleştirildiği Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki ekonomik sorunların dış ticaret üzerindeki olumsuz etkilerini telafi etmek üzere yurt dışı temaslarını yoğunlaştırdıklarını söyleyerek,ABD ve İngiltere’de yüzde 18’e yaklaşan ihracat artış oranına, gelecekte sanayi ülkelerinin tamamında ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Yurt dışına satılan makine miktarından yüzde 17’lik artış sağlamayı hedeflediklerini ancak bu hedefe ulaşamadıklarını söyleyen Karavelioğlu, şu söylemlerde bulundu.

“Dünya ticaretinin yönünü tayin edecek iki büyük belirsizliğin etkileri hızla derinleşiyor. ABD-Çin ve AB-Büyük Britanya arasında yürütülen ticaret savaşlarının sona erdirilmesi ve anlaşmalı Brexit konularındaki müzakerelerin uzaması, dünya ekonomisinde beklentilerin üzerinde bir yavaşlamaya neden oluyor. Küresel ekonomiye dair büyüme tahmininin yüzde 2,6’ya kadar çekilmesi, yatırım malları üzerindeki baskıyı artırdı. Yurt içinde sanayi üretimi, kapasite kullanım oranları ve güven endekslerinde yaşanan gerilemelerin yataya dönmekte olduğunu gözlemliyoruz. Seçim sürecinin tamamlanmasıyla birlikte ülke gündeminin yeniden ekonomiye döneceğine inanıyoruz.”

“Makine fiyatları geriliyor”

Kutlu Karavelioğlu, Avronun Dolar karşısında hızla değer kaybetmesinden dolayı sektörün ana pazarı olan Almanya’ya yapılan ihracatlarda yüzde 11’lik değer kaybından dolayı makine ihracatında hedeflenen başarılara ulaşamadıklarını belirterek,  “Dünyadaki makine imalatçıları giderek daralan küresel pazarda, tekno-ekonomik kapasitelerini doldurabilmek için fiyat düşürmek zorunda kalıyorlar. Uluslararası rekabette güçlü aktörlerden biri haline gelen Türk makine imalatçıları da bu durumdan fazlasıyla etkileniyorlar.” İfadelerini kullandı.

Karavelioğlu, dört ayda ihraç edilen makinelerin tonajının yüzde 17 artarak 750bin tona kadar geldiğini belirterek, sunlarıda söyledi.

“Katma değeri yüksek ürünlerde rekabetçi fiyat yapmanın bazı kolaylıkları olmakla birlikte ortalama kilogram fiyatın son 5 çeyrekte kademeli olarak 6,3 dolardan 5,6 dolara kadar gerilemesinin bir önemli nedeni de iç pazardaki daralma oldu. Miktar etkisiyle de olsa ihracat artışını devam ettirmek, sektörümüzün faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için kısa vadede tek yol görünüyor. Bu dönemde bütün dikkatimiz, büyümekte olan pazarlardan daha fazla pay almakta olacak.”

Gelişmiş ülkelerin tamamında mevcut payını artırmayı başaran makine sektörünün, ana pazarı olan Almanya’daki durağınlıktan etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Karavelioğlu, bu ülkedeki çalışmaları aksatmayı kesinlikle düşünmediklerini belirtti.

0 0 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sidebar