Başlangıç / Genel / MKE Kamyona Monte Edilebilen Yavuz T-155 Obüs Sistemi

MKE Kamyona Monte Edilebilen Yavuz T-155 Obüs Sistemi

Fırat Kalkanı harekatı sırasında da adını sıkça duyduğumuz Yavuz T-155 Obüs sistemi,  tamamen yerli imkanlarla üretilmiş olup, TSK envanterinde destanlar yazmaya devam etmektedir. Yerli olarak ürettiğimiz Yavuz T-155 gibi onüs sistemlerimiz ile, sınırlarımızı garantiye alabiliyor oluşumuz, orduda yerlileşme konusunda ne kadar ilerlediğimizin kanıtıdır. Ayrıca Yavuz T-155 gibi hafif ve hareketli sistemlerin Asya’da bir çok askeri faaliyette bulunan çoğu ülkeye iyi bir ihracat kapasitesi oluşturacağı da konuşulanlar arasında.

                   Yavuz T-155 Obüs Sistemi

2016 Nisan’da başlatılan Yavuz T-155 obüs projesinin ilk prototipi, 2017’nin Şubat ayında Abu Dabi’deki savunma sanayi fuarında sergilendi. Aynı yılın Mayıs ayında İstanbul’da düzenlenen 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’17) Yavuz T-155 obüsü kamuoyuna tanıtıldı. Yavuz T-155 obüs sisteminin, canlı mühimmatlarla atışlı testleri ise 18 Nisan 2017’de başarıyla Konya-Karapınar’da gerçekleştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet veren Panter isimli çekili obüsün 6×6 araç üzerine monte edilmiş versiyonu olarak geliştirilen Yavuz T-155 obüs sisteminde, mobiliteyi ön plana çıkartan bir araç üstü top uygulaması gerçekleştirildi. Yavuz T-155 obüs sistemi, fırtına obüslerinin kullandığı mühimmatı atabilecek 155 milimetrelik silah sistemiyle birlikte, 6×6 araç üzerine monte edildi. Yavuz T-155 obüs sistemini taşıyacak olan araç zırhlandırıldı ve kendi mühimmatını taşıyabilecek şekilde tasarlandı. Ayrıca Yavuz T-155 obüs sistemi, anti-personel mayınlara, 7,62 x 51 milimetre (M80) mühimmatına, nükleer, biyolojik, kimyasal (NBC) tehditlere karşı koyabiliyor.

                  İDEF Fuarı’nda Yavuz T-155

YAVUZ T-155 OBÜS SİSTEMİ’NİN BAZI TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Yavuz T-155 obüs sistemi, 20 ton ağırlığa, 10.8 metre uzunluğa ve 2.6 metre genişliğe sahip ve Yavuz T-155 obüs sisteminde 5 kişilik mürettebat taşıyacak kapasitede çift kabin bulunuyor. Ayrıca Yavuz T-155 obüs sisteminin tam yüklü azami hızı saatte 90 kilometreye kadar çıkabiliyor. En fazla 1 dakikada atışa hazırlanabilen Yavuz T-155 obüs sisteminin, atışı tamamlayıp mevzi değiştirmesi ise en fazla 2 dakika sürüyor.

        Yavuz T-155’in, rakipleriyle kıyaslanması

ARAP ÜLKELERİ YAVUZ T-155 OBÜS SİSTEMİ’NE TALİP!

Tamamen yerli imkanlarla geliştirilmiş olan Yavuz T-155 obüs sistemi, Ortadoğu ve Afrika savunma sanayi pazarları da dikkate alınarak geliştirildi ve yazımınız başında da belittiğimiz gibi bu bölgelerdeki gerek coğrafi koşullar gerekse askeri gereksinimler dikkate alınarak tasarlamdo. Bu sayede daha şimdiden iki Arap ülkesinin talip olduğu iddia edilenler arasında.

 

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

Mars Roverdan esinlenip Türk Rover yaptılar

Niğde’de makine mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisi üç arkadaş, NASA tarafından Mars’a gönderilmesi için yapılan …

6
Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
2 Tüm Yorumlar
4 Tüm Cevaplar
0 Takipçiler
 
En çok TEPKİ gören yorum
En TREND yorum
2 Yorum Yazanlar
Alperen EKimadmin Son Yorum Yapanlar
  Abonelik  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Alperen EKim
Ziyaretçi
Alperen EKim

Aselsanın çalışma şartları nelerdir?

Alperen EKim
Ziyaretçi
Alperen EKim

Aselsanın çalışma şartları nelerdir? Hangi mühendisler çalışır?