Mühimmatsız Olmaz! Yerli Stand-Off Mühimmat(SOM) Seyir Füzesi

Düşmanın hava sahasına girmeden ve düşman toprakları içinde bulunan yüksek korunaklı hedefleri imha etmek amacıyla tamamen yerli imkanlar dahilinde geliştirilmiştir SOM füzesi. SOM füzesi projesinin geliştirilmeye başlandığı yıl 2006 olarak tahmin edilmektedir ve ilk olarak SOM füzesi İzmir’de CEYLAN filoya bağlı olan bir F16 uçağının kanadının altına takılmış olarak görüntülenmiştir.

Basitçe SOM füzesinin çalışma prensibinden bahsedecek olursak, SOM füzesi bir savaş uçağından ateşlendikten sonra havada kanatlarını açar ve SOM füzesinin bünyesinde bulunduğu jet motorunu ateşleyerek, hedefine doğru ilerler.

MOTORU TAMAMEN YERLİ!

SOM fuzesinde eskiden Fransa menşeli TR40 motoru kullanılırdı Artık SOM fuzesinde KALE firmasının geliştirmiş olduğu tamamen yerli KALE 3500 motorunu kullanılmaktadır.

SOM füzesi, SOM–A , SOM–B1 , SOM-B2 ve SOM–J olmak üzere 4 tür olarak geliştirilmektedir. SOM – A ve SOM – B1’in geliştirme aşamaları sırası ile 2011 ve 2013 yıllarında tamamlanmıştır. SOM–B2 nin yanısıra SOM–J nin de geliştirme aşamaları yeni bitirildi ve uçaklarımızda bu SOM füzeleri de görülmeye başlandı. Tabi buna da ek olarak SOM–A ve SOM–B1 aktif olarak F4 ve F 16 savaş uçaklarımızda kullanılmaktadır.
SOM füzelerinin, 250 kilometrenin üzerinde bir menzili olduğu öne sürülmüştür(Kokpit Aero yazarı Muhammet Metin paylaştığı bir yazıda SOM ‘ un 800 kilometrelik testleri geçtiğini ifade etmiştir. Kendisi kaynak olarak ise bir Tübitak Sage yetkilisini göstermiştir . Aynı zamanda buna bağlı olarak da Yeni Şafak ve Hürriyet gazeteleride SOM‘ un menzilini 800 km olarak yazmıştır).

ÇOK KESKİN!

Anadolu Kartalı tatbikatı sırasında Antalya’dan ateşlenen SOM – B1, 300 km uzaklıkta Konya‘da bulunan hedefindeki otobüsün camından içeri girerek, bu konuda ne kadar başarılı olduğunu kanıtladı.

SOM füzesi, düşman gözetleme sistemlerinden kaçabilecek, kendisine görünmezlik özelliği kazandıran bir gövde yapısına sahiptir. Ayrıca SOM füzesi, bir elektronik saldırıya maruz kalırsa daha önceden kendisine yüklenmiş olan yeryüzü şekillerini takip edip tekrardan hedefine yönelebilmektedir. Ve SOM–B2 diğerlerinden farklı olarak ”ardışık delici” etki ve tesirine sahiptir.

SOM-J ise F35 savaş uçakları için, öncelikle su üstü hedeflerine karşı kullanılmak amacı ile geliştirilmiştir. SOM-J içinse Roketsan ile Locheed Martin arasında da bir anlaşma imzalandı. SOM – J, diğer SOM füzelerine göre daha ince ve daha kısa olacak şekilde tasarlanmıştır. Sebebi ise F35’lerin gövdesine sorunsuz bir şekilde oturtulabilmesidir. Ayrıca SOM – J nin menzili de 180 kilometredir.

Şunu da belirtmek gerekir ki SOM – J’nin nin F35’lerde kullanılacak olması, bu füzenin gelecekte büyük ihtacat başarıları göstereceğini gözler önüne sermektedir.

0 0 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sidebar