Nanoteknolojinin Önemi

Nanoteknoloji neden önemlidir? Nanoteknoloji neden büyük bir pazarı içeriyor? Nanoteknoloji neden geleceğin bilimidir? Nanoteknolojinin hangi özellikleri onu geleceğin malzemesi yapıyor? Nanoteknoloji neden büyük bir hızla ilerlitor? Nanoteknolojinin kullanıldığı alanlar nerelerdir? Nanoteknoloji alanında mühendisler neden kendilerini geliştirmelidirler?

Nano yalnızca bir ölçü derecesi olduğu için nanoteknolojinin malzeme üretiminden başlayarak, elektronik, manyetik, optik, mekanik, ve biyomedikal amaçlı işlemler gibi pek çok disiplini de kapsayan geniş bir uygulama alanı bulunmaktadır. Yakın zamanda bu alanda yapılan çalışmalar, nano boyutlu malzeme, aygıt ve sistemlerin üretimi, karakterizasyonu ve uygulamaları üstünde yoğunlaşmıştır. Günümüzde kullanılan mühendislik malzemelerinin pek çok özelliği mikrometreden büyük boyuttaki iç yapılarından (tane, kristal) kaynaklanmaktadır. Nano malzemeler ise, üstün özelliklerini, mikrometreden 10 ile birkaç yüz kat daha küçük boyuttaki yapılara borçludurlar.

Atomlarla ve onların dizilişleriyle; malzemede, üretim tekniklerinde, yenilik yapmak ve ihtiyaca uygun üstün özellikli yeni ürünler geliştirmek manasına geliyor.  Nano bir ölçek, nanoteknoloji de o ölçekte geliştirilen teknolojiler manasına geliyor, bu nedenle nanobilim ve nanoteknoloji ile uğraşmak çok disiplinli bir durumdur; hedefi belirli bir konu değil; işbirliği gerektiren, pek çok araştırmayı içerisine alan geniş bir kapsama alanını oluşturur. Nano milyarda 1 demek ve milyarda 1 ölçekle çalışmak demektir.

Micreon GmbH şirketinin yaptığı 2 mm boyunda, 300 mikron genişliğindeki bir deve figürü dikiş iğnesinin deliğinden geçerken… İğne deliğinden deve geçirmek deyimi sizce gerçek olmuş mudur?

Nanoteknoloji nano ölçeklerde malzeme tasarlayıp üretmeyi, bu malzemelerden yeni yöntemler ile aygıt, alet üretmeyi amaçlar. Bu bağlamda nanoteknolojide kullanılan yöntemler, bilinen yöntemlerden oldukça farklı olabiliyor.

Atomların bir yüzey üzerine tane tane dizilmesiyle oluşturulmuş bir NanoAdam 🙂

Artık nanoteknoloji sayesinde süper kompüterlere mikroskop altında bakılabilecek, bir milyon sinema filmi alabilen DVD’ler yapılabilecek, insan vücudunun içerisinde hastalıklı dokuyu bulup iyileştiren, ameliyat yapan nano robotlar kullanılabilecek, insan beyninin kapasitesi ek nano hafızalarla güçlendirilebilecek, birim ağırlık başına şuandakinden 50 kat daha hafif ve çok daha dayanıklı malzemeler üretilebilecek. Bütün bu gelişmeler dünyayı yeniden şekillendirebilecek bilimsel ve teknolojik devrim niteliğindedir. Yani yeni dönem, nanobilim ve nanoteknoloji dönemi olarak başlamıştır. Yine günlük hayatta kullanılan tekstil ürünleri gibi ürünlerin değişebileceği gibi, uzay araştırmalarında ve havacılıkta da yeni roket ve uçak tasarımlarının ortaya çıkması mümkün olacaktır.

5 1 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sidebar