Onların M16’sı Varsa, Bizim de Yerli MPT-76’mız Var!

İsmini Milli Piyade Tüfeği’nin kısaltmasından alan yerli üretim MPT-76’lar, ordumuzda yerlileşme ve dışa bağımlılığı azaltma kapsamında Amerika menşeli G3’lerin yerlerini hızla alıyor. 2015’te MKEK tarafından, alanında uzman kişilik ARGE mühendisleriyle çalışmalarıma başlanan MPT-76’nın seri üretimi hızla devam ediyor.

Her türlü arazi ve hava koşullarına uyum sağlayabilen MPT-76, bünyesinde barındırdığı 431 parça sebebiyle oldukça kompleks bir yapıya sahip. MPT-76’nın parçalarının montajlanmasında ise, her bir parçaya en az 10 test uygulanarak MPT-76’ya kalite kontrolü yapılıyor. MPT-76, NATO tarafından uygulanan 42 farklı testi başarıyla tamamlayarak Türk mühendislerinin gerekli zemin sağlandığı takdirde MPT-76’nın, oldukça başarılı işler yapabileceğini ortaya koydu. Bu aşamada ABD’nin kullandığı M-16’lara uygulanan bu 42 farklı testten yalnızca 25 tanesini geçebildiğini belirtmek, MPT-76’ nın kalite standartlarını ortaya koyan örneklerden yalnızca bir tanesi olacaktır. Yüksek basınç, sıcak ve soğuk hava, yağmur ve çamur testlerinden başarı ile geçen MPT-76, bu alanda dünyada en başarılı ürün konumundaki yerini almış durumda.

MPT-76’NIN BAZI TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Oldukça çeşitli ve zorlu testlerden başarılı ile geçen MPT-76’nın özelliklerinden bahsedecek olursak; Öncelikle belirtilmesi gereken MPT-76’nın piyasadaki diğer tüfekler göz önünde bulundurulduğunda 4.1 kg ile oldukça hafif bir tüfek olduğudur. Bu durum, MPT-76’nın kompleks yapısı göz önüne alındığında, gerçekten büyük bir tasarım başarısı olduğu ortaya çıkıyor.

Ergonomi açısından bakıldığında ise MPT-76’nın, oldukça ergonomik tasarımı, MPT-76’nın kullanışında büyük avantaj sağlamaktadır. 920 milimetre uzunluğu ve 600 metre menzili olan MPT-76’nın atış hızı ise dakikada 650 mermidir. Tüm bunların yanında MPT-76’nın mermi çıkış hızı saniyede 800 metre ve MPT-76’nın namlu ömrü ise en az 12.000 atımdır. Tüm bunları göz önüne aldığımızda MPT-76’nın, Türk mühendisliğinin tarihinden ulaştığı çok önemli noktalardan biri olduğunu söylemek mümkün.

Aynı zamanda birçok testten başarılı bir şekilde geçen MPT-76’dan ilk aşamada 500 tane üretilerek, TSK envanterine katıldı. Özellikle Avrupa ile gerilen siyasi ilişkiler ve geçmiş yıllarda olduğu gibi Türkiye’ye Savunma Sanayi noktasında uygulanabilecek ambargoların önüne geçmek amacıyla tasarlanan MPT-76, orduda hızla yerini almaya devam ediyor. MPT-76 projesinin gösterdiği başarı da göz önüne alındığında, ilerleyen yıllarda siparişlerin ciddi oranda artış göstereceği tahmin ediliyor.

Gelecekte Dünya ticaretinin ekseninin Asya’ya kaymasıyla birlikte, Türkiye’nin ürettiği bunun gibi kaliteli ve önemli ürünlerin, gelecekte ülkemizin ekonomisine katacağı katkı gerçekten çok büyük olacak.

0 0 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sidebar