Onunla Sınırlarımız Güvende; Fırtına Obüsü

turkiyenin-tankları

Genel olarak obüs sistemleri, motorlu bir kundakta taşınan, hareketli bir top sistemidir. Fırtına Obüsü ise Sakarya’da tamamen Türk mühendisleri tarafından tasarlanmıştır ve Fırtına Obüsü’nün üretimi de tamamen yerli olarak yapılmaktadır.

Fırtına Obüs’ünün ismindeki Fırtına, Fırtına Obüsleri tarafından atılan topların, düşman mevzilerine ulaşmada hemen önce, fırtına sesi çıkarmasından gelir. Bu yüzden dolayı Fırtına Obüsü’nün sesi, Fırat Kalkanı Operasyonu’nda ve Afrin Operasyonun’da, teröristlerin korkulu rüyası olmuştur. Fırtına Obüsleri sayesinde sınırlarımız güvende diyebiliriz.

Fırtına Obüsü Projesi ilk olarak 1995 yılında, daha önce M44-T ve M52-T projelerinden elde edilmiş olan bilgi birikiminden faydalanılarak başlatılmıştır.

Fırtına Obüsü Projesi kapsamında ilk Fırtına Obüsü prototipi 1997’de üretilmiş ve bu Fırtına Obüsü’nün menzili ise 30 km olmuştur. Ancak bu Fırtına Obüsü’nün menzili yetersiz görülüp, 2000 senesinde yeni üretilen Fırtına Obüsü sisteminin azami menzili 40 km’ye Fırtına Obüsü’nün tasarımı ise tamamen bilgisayar destekli mühendislikten yararlanılarak yapılmıştır.

Fırtına Obüsü’nde, engebeli araziler dahil, her türlü arazide hareket etme kabiliyeti sağlayan 12 adet hidropnömatik süspansiyon ünitesi ve tekerlekler bulunmaktadır. Ton başına 21 beygir güç ağırlık oranına sahip olan Fırtına Obüsü, uzun süreli harekâtlarda kullanımına ideal bir araçtır. Fırtına Obüsün’ün alt sistemi, Güney Kore’li şirket olan Samsung Techwin’den transfer edilmiştir. Fırtına Obüsü’nün güç sistemi haricinde kalan tüm sistemi Türkiye’de yerli olanaklarla üretilmektedir.

FIRTINA OBÜSÜ, AYRINTILI TEKNİK ÖZELLİKLER,

Fırtına Obüsü’nün47 ton ağırlık, saatte 65 km hız, 40km atış menzili, 5 mürettebat kapasitesi(Komutan,Sürücü,Nişancı,Nişancı yrd. ve Doldurucu), 52 kalibre namlu mevcuttur.

Poyraz mühimmat aracı sayesinde, 48 mühimmat sadece 20 dakikada yüklenebiliyor.
Fırtına Obüsü’nün silah sisteminde, Nato standardı olan bütün cinslerdeki 155mm obüs mühimmatlar kullanabilmektedir.Fırtına Obüsü, 48 adet silah payı kıt’a mühimmata sahip olup, elektrik ile çalışmakta olan otomatik mermi doldurma sistemine sahiptir. Aynı zamanda Fırtına Obüsü, 15 saniyede 3 atış yapabilmektedir ve sürekli atışlarda 1 dakika içerisinde 2 atış gerçekleştirebilmektedir. Makine Kimya Endüstrisi tesislerinde üretilen Fırtına Obüsü, monoblok olarak imal edilmiş 52 çap uzunluğunda, 23 lt yanma odası hacmine sahip olan bir namlu ile donatılmıştır.

Fırtına Obüsü, esnek, süratli, beka kabiliyeti yüksek ve elektronik harp korumalı ses ve veri haberleşmesine, atış esaslarının sürat ile takibine imkan tanır. Fırtına atış kontrol sistemi hesaplamaları ile komut alma ve gönderme yeteneklerine sahip olan Fırtına Obüsü, hareket halinde 30sn’lik kısa bir süre içerisinde atışa hazır hale gelmektedir. M107 (HE) 18 km, M549A1 (RAP/HE) 30 km, ERFB/BB +40 km mühimmata sahip olan Fırtına Obüsü, Aselsan’ın geliştirmiş olduğu, Ataletsel seyrüsefer sistemi, atış kontrol bilgisayar, oto namlu yönlendirme sistemi, ilk hız ölçme radarı olmak üzere atıl kontrol sistemleri ile donatılmıştır.

Fırtına Obüsü, bulundurduğu sistem sayesinde, mevzi koordinatlarını 17.5 mm doğrulukla, mevzi rakımını ise 10m doğrulukla tespit etmektedir. Fırtına Obüsü, tevcih hattı istikamet açısını ise 0.3 milyem doğrulukla tespit eder. Fırtına Obüsü’nden 8-25 km arası mesafelerde, farklı namlu açılarından atılan ayrı ayrı atılan 3 mermi, hedefe aynı anda ulaşabilmektedir. Bu, Fırtına Obüsü’nün, üç adet obüsün atış gücünü tek başına karşılayabildiğinin ispatı olarak kabul edilir.

Ek olarak Fırtına Obüsü, sayısal olarak, ADOP-2000 (Aselsan Atış Destek Otomasyon Sistemi) sistemine entegre edilmiştir. 9600 serisi Aselsan ürünü olan haberleşme sistemi sayesinde Fırtına Obüsü, frekans atlamalı sayısal telsizler vasıtasıyla emniyeti en üst seviyede seyir eder.

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir