Sınıfının En İyilerinden; Atak T-129 Milli Taaruz Helikopteri

turkiye_hangi_helikopter_parcalarini_yapiliyor_uretiyor_h655860_9b541

Savunma sanayi ile alakalı her yazımızda belirttiğimiz gibi, ATAK helikopteri ve Hürkuş-C gibi taaruz hava araçları, ordumuz için elzemdir. Hele ki ATAK helikopteriz tarzında helikopterleri yerli olarak üretebiliyor oluşumuz, bizim hem havacılıkta gerçekten çok ilerlediğimizi hem de ordumuz için bu kadar elzem olan havacılık kalemlerinde, dışarıya olan bağımlılığımızı yok ettiğimize dalalettir.

ATAK helikopterleri, Harmandalı oynuyor 🙂

ATAK helikopteri, asimetrik harp niteliği taşıyan ve ülkemizin bekası için ciddi tehlikeler oluşturan terör örgütlerine karşı mücadelede kullanılan savunma sanayi ürünlerinden yalnızca bir tanesi. Özellikle ATAK helikopteri, sınır bölgelerindeki düşman hedeflerin vurulmasında SİHA’ lar ile birlikte görev yapan ve taarruz görevlerinin yanında taktik keşif görevlerini de rahatlıkla yerine getirebilecek şekilde dizayn edilmiştir.

TSK’nın bu yöndeki ihtiyacını karşılamak amacıyla ATAK helikopteri projesi, 2007’de hayata geçirildi. İlk aşamada 50 ATAK helikopteri teslimatı yapılacak şekilde anlaşma imzalandı ve bu anlaşmaya daha sonra 9 tane ATAK helikopteri eklenilerek ve anlaşma süresi 15 ay daha erkene alınarak, ilk ATAK helikopteri teslimatının 2010’da yapılması üzerine anlaşıldı. AgustaWestland tarafından dizayn edilen A129’un, TSK’ nın ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn edildikten sonra milli aviyonik ve silah sistemleri entegre edilmesiyle ile ortaya çıkan ATAK helikopterinin tasarımı, ekstrem koşullara dayanıklılığı (yükseklik ve sıcaklık) ve vurucu gücü ile taarruz helikopteri olarak ordumuzun vurucu etken gücü olarak görevlerde yer alıyor.

Kullanım alanına göre ATAK helikopterinin iki ayrı tasarımları mevcut;

Yakın hava desteğinde görev yapan ATAK helikopterinin T129A modeli, sayısı 76’ yı bulan 70 mm güdümsüz roketler ve 500 adet mühimmatı bulunan 20 mm top ile operasyon yapan birliklerimize daha hızlı ateş desteği sağlayarak teröristlerin korkulu rüyası oluyor.

Birçok çeşitli görevde yer alabilen ATAK helikopterinin T129B modeli ise 8 adet güdümlü anti-tank füzesi UMTAS, 2 adet STINGER, 12 adet güdümlü CİRİT, 500 adet top mermisi ve tasarımına eklenen son teknoloji elektronik harp gereçleri ile çoğu zorlu görevleri başarıyla yerine getirerek TSK’nın elini ciddi anlamda güçlendiriyor.

                                 ATAK T129a

SON SÜRATLE SERİ ÜRETİMİ DEVAM EDİYOR!

2011 yılında deneme uçuşu yapan ve yaklaşık üç yıllık sürede üretimi tamamlanan ilk ATAK helikopteri 2014 yılının Nisan ayında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ na teslim edilmiştiR. İlk teslimin gerçekleştiği zamandan itibaren 23 adet daha ATAK helikopteri üretildi ve envanterimizdeki ATAK helikopteri sayısı 24’e ulaştı. Ek olarak  ATAK helikopterlerinin, yalnızca adet olarak artmadığını aynı zamanda da niteliklerinin de arttığını söylemek gerekir. AR-GE faaliyetleri sayesinde, sürekli olarak optimizasyon ve kalibrasyın yapılarak vuruş gücü, dayanıklılığı, hız gibi nitelikleri artan ATAK helikopteri, ulaşımı zor bölgelerde yapılan operasyonlardaki sessizliği, ateş gücü ve manevra kabiliyeti ile terörle mücadelede destanlar yazarak, Türk ordusunun gurur kaynağı durumuna geldi.

Ayrıca ATAK helikopterlerinin geliştirilmesindeki yerlilik payını ortaya çıkarmak amacıyla, ATAK helikopterinin üretiminde hangi firmalar ne kadar rol aldıklarını da belirtelim;

TUSAŞ, ATAK helikopterinin üretimi, montajı, uçuş testleri, eğitimi, entegresi, lojistik destek kısmını yüklendi,

Aselsan, ATAK helikopteri için görev bilgisayarları üretimi, yazılımı, aviyonik sistem üretim ve entegrasyonu, silah sistemleri tedarik ve entegrasyonu, uzun menzilli haberleşme sistemi tedariği, radar ikaz sistemi tedariği, füze ikaz sistemi tedariği, lazer ikaz sistemi tedariği ve dost-düşman ayrımı yapan sistem tedariğini üstlendi

Agusta Westland’tan da ATAK helikopteri için gerekli olan teknoloji transferi yapıldı.

ATAK helikopteri, geçmiştede havacılıkta ferasetini ortaya koymuş ama çeşitli nedenlerden dolayı hep önüne engel çıkmış Türk halkının, havacılıktaki potansiyelinin ne kadar olduğu sorusunun vücut bulmuş halidir.

 

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir