Çarşamba , Aralık 12 2018
Başlangıç / Savunma Sanayi / TCG Anadolu’nun Üretimi Tam Gaz Devam Ediyor

TCG Anadolu’nun Üretimi Tam Gaz Devam Ediyor

Çok maksatlı amfibi hücum gemisi(LHD) olacak olan TCG Anadolu’nun envantere alınması 2020’de gerçekleşecek. Böylelikle deniz kuvvetlerinde artık kendi üretimimiz olan gemilerin yer almasında büyük bir adım atılmış olunacak. Üretimi tamamlandıktan sonra Türkiye’nin tek kalemdeki en büyük savunma sanayi üretimi olacak. Peki nasıl bir savaş gemisidir bu TCG Anadolu?

TCG Anadolu öyle bir gemi olacak ki içinde çıkarma gemilerinin bulunduğu bir bölüm, o bölümün üstünde tank ve zırhlı araçların bulunduğu bir bölüm olacak. Güvertede uçaklar ve helikopterler uçuş için iniş kalkış yapabilecekler. Aynı zamanda bu güverte, F35 gibi dikey iniş kalkış yapabilen ya da kısa mesafelerde iniş kalkış yapabilen sistemler için de uygun olacak. İçinde bulunacak olan savaş yönetim sistemleri, radar ve silah sistemleri ile beraber hesaba katarsak, Türkiye’ye denizlerde gücüne güç katacak bir tam donanımlı yerli sistem olacak.

Eğer ki bu gemiyi kendimiz yapmamız yerine satın alacak olsaydık, yaklaşık iki katı bir maliyet ortaya çıkacaktı ki artıdan sistemleri ve kendisinin yerli olması ayrı bir öneme sahip bir etken. Savaş sistemlerinin NATO ya da başka ülkelere bağımlı olması var, bir de tamamen kendi üretimimiz olduğu için tamamen bizim kontrolümüz altında olması var ki, bölgesel ve sonrasında küresel güç olabilmemiz için bu çok elzem bir durum.

İlk sac kesim töreni 2016’da yapılmış olan ve 231 metre ve 27 ton ağırlığında olacak olan TCG Anadolu, kara desteksiz büyük çıkarmalar yapabilecek yerli bir gemimiz olacak ve kriz bölgelerine yapılacak olan operasyonlarda 7/24 devam etmesini sağlayacak güverte sistemine sahip olacak.

Aynı zamanda TCG Anadolu, ameliyathane, revir odaları ile birlikte 30 yataklı bir hastane gemisi olarak da görev yapabilecek.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

Yerli Savaş Uçağı Füzeleri; Göktuğ Projesi

Bozdoğan ve Gökdoğan füzeleri olarak IDEF-17 fuarında ilk defa görücüye çıkan füzeler, Tubitak SAGE tarafından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir