Başlangıç / Savunma Sanayi / TSK’nın Uçan Atı; Tulpar
images-11.jpeg

TSK’nın Uçan Atı; Tulpar

Neden Tulpar’a Türk Silahlı Kuvvetleri’nin uçan atı dedik? Çünkü Tulpar, Türk mitolojisinde uçan ata verilen isim. Şu an bile bazı Türk devletlerinin armalarında Tulpar yani uçan at simgesini görebilirsiniz.

Tulpar, 2013 yılında IDEF fuarında görücüye çıkmış olup, geliştirilmesi Otokar firması tarafından 3 yılda tamamlanmıştır. Ve sadece Türkiye, Tulpar aracından 400 adet siparişte bulunmuştur. Bu da demek oluyor ki Tulpar gibi projeler, ordumuzda yerlileşmeye çok büyük katkılarda bulunuyor.

TULPAR’IN KULLANIM AMACI VE ALANI NEDİR VE NERESİDİR?

Otokar Tulpar, savaş esnasında tanklarlarımıza eşlik edebilecek. Tulpar’ın sahip olduğu balistik-mayın korumasıyla ve etkili ateş gücüne sahip milli üretim olan palet gergi sistemi ile, her türlü iklim şartlarında ve çeşitli operasyon ve görevlerde yer alabilecek şekilde geliştirilmiştir.

Ayrıca rahat kullanım olanağı sağlamak için; atış hassasiyetini maksimuma çıkaran “Serbest Salınımlı” namlu, ayarlanabilir dipçik boy mesafesi, tetik kabza arası mesafe ayarı bulunuyor.

Tüfeğe gece görüş dürbünü ve lazer de takılabiliyor

ve görevlerdeki ihtiyaca göre Tulpar’ın zırh yapısı kolay değiştirilebilir şekilde tasarlanmıştır. Özellikle de Tulpar’ın alt kısım yapısı, operasyon esnasındaki olası mayın patlamaları dikkate alınarak özellikle dizayn edilmiştir.

Ayrıca Tulpar’ın içinde bulunan personel koltukları da, mayın patlamalarına karşı koruyucu özellikte tasarlanmıştır.

Tulpar’ın mürettebat ve piyade kapasitesi ise, 1 komutan, 1 nişancı ve 1 sürücünün yanında 9 piyade mangası ile birlikte 12 kişidir.

OTOKAR TULPAR’IN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Tulpar motor olarak MTU 8V199 Turbo şarjlı dizel motor kullanmaktadır ve bu motor su soğutmalı, 8 silindirlidir. Aynı zamanda Tulpar’ın bu motoru 530W(720 HP) güç üretmektedir.

Otokar Tulpar’ın karadaki max hızı saatte 70 kilometre olup, max geri hızı ise saatte 40 kilometredir.

Otokar Tulpar’ın ateş gücünü oluşturan elemanlar ise şunlardır; 30 milimetre çift beslemeli otomatik top ve 7.62 milimetre eş-eksenli makineli tüfek. Ayrıca Tulpar, 76 milimetre sis havanları da bulundurur.

Tulpar’ın toplam ağırlığı 32 ton olup, aracın uzunluğu 7,23 metredir. Tulpar’ın yüksekliği ise 1,85 metredir.

Otokar Tulpar’ın sahip olduğu opsiyonel özellikleri sıralamak gerekirse; yardımcı güç ünitesi, ön kısım ısıtma sistemi, komuta kontrol muhabere bilgi sistemi, yakın menzil gözetleme sistemi sayılabilir.

Tabi aynı zamanda Tulpar’ın ve Tulpar’ın bulunduğu segmentte bulunan araçların genelinde bulunan standart özellikler de şu şekilde sıralanabilir; şarapnel kalkanı, yaşam destek ünitesi, otonom yangın söndürme sistemi, navigasyon ve konumlandırma sistemi, sürücü ekran ünitesi, sürücü için ön ve arkada bulunmak üzere gece ve gündüz ve termal görüş sistemleri, mayın patlamalarına dayanıklı mürettebat koltukları, telsiz ve haberleşme sistemleri ve 2 adet Anti-tank füzesi ve ekipmanları için bağlantı arayüzü.

Ciddi anlamda Tulpar gibi tam donanımlı muharebe araçlarını üretebilen bir ülke olduğumuz için kendimizle gurur duymalıyız.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

Glock 17 hakkında bilgiler.

1980 yılında, Avusturya ordusu eski Walther P-38'in yerine geçecek olan yeni bir tabancaya ihtiyaç duydu. …

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir