Başlangıç / Haberler / Türk Ordusu’nun Ebabil Kuşları; Alpagu, Kargu ve Togan Dronları

Türk Ordusu’nun Ebabil Kuşları; Alpagu, Kargu ve Togan Dronları

Yapay zeka teknolojisi ile geliştirilen bu yerli dronelar, terör operasyonlarında teröristlerin korkulu rüyaları olacaklar. Çünkü karargahtan bağımsız, suikast önleme, mühimmat imha etme tarzı görevlerde, yapay zekanın getirdiği teknoloji sayesinde bir çok yerli Drone, sürü halinde operasyonlar düzenleyecekler! Böyle bir teknolojinin yerli olarak geliştirilebilmesi ve operasyonlarda başarılı olabilmesi demek, teknoloji ve yazılım konusunda Dünya standartlarını yakalamış ve onu geçiyoruz demektir!

ALPAGU

 

Tasarım, mühendislik ve imalat alanında tamamen yerli olan dronlarda, yine yerli, küçük, hassas ve patlayıcı etkisi güçlü mühimmat kullanılacak. (IDEF2017’de tanıtılan yerli dronların, ilk versiyonlarının üzerinde anti personel mühimmat bulunuyordu. Fakat STM Genel Müdürü Davut Yılmaz yaptığı açıklamada, geliştirilen versiyonlarda mühimmatın değişeceğini, kamikaze dronlarda kullanılacak güdümlü mühimmat üzerine MKE’nin çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.)

Otonom Taktik Sabit Kanatlı Kamikaze: ALPAGU ve TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Öz Türkçe’de “tek başına düşmana saldıran asker” anlamı taşıyan ALPAGU, asimetrik harp ve anti-terör alanlarında güvenlik güçlerinin en etkili silahlarından olacak. Kendine has tasarımı sayesinde ALPAGU, oldukça hafif ve kullanışlı bir düzeneğe sahip olup, 45 saniye gibi kısa bir sürede operasyona hazır duruma geliyor ve ALPAGU tek kişi tarafından da kolaylıkla kullanılabiliyor. ALPAGU manuel kullanılabilmesinin yanında, otonom hassas vuruş yeteneğine de sahip. Eş zamanlı görüntü aktarımı sağlayarak hem kamikaze görevlerinde hem de keşif görevlerinde kullanılacak olan ALPAGU suikast dronu, taşıdığı patlayıcıyı sahada başka bir patlayıcı ile değiştirebiliyor. ALPAGU’nun KARGU ve TOGAN’dan farkı ise sabit kanatlı olması ve kendine has lançer düzeneği ile fırlatılabilmesidir.

 

ALPAGU, İDEF 2017’de

 

ALPAGU, 5 kilometre menzil içinde yaklaşık 10 dakika görev yapabiliyor. ALPAGU görevini yerine getirirken yaklaşık 400 metre yerden havalanabiliyor ve aynı zamanda ALPAGU’nun maksimum hızı yaklaşık saatte 80 kilometre. ALPAGU, oldukça kompakt olan yapısını, 125mmx65cm olan ölçülerine borçlu. Ve tabii aynı zamanda da 3700 gram gibi çok hafif olan ağırlığına da borçlu ALPAGU.

Döner Kanatlı Kamikaze: KARGU ve TEKNİK ÖZELLİKLERİ

İsmi öz Türkçe’de “dağ doruklarında düşmanı gözlemlemek için inşa edilen kule” ve “atmaca” anlamlarına gelen KARGU, yüksek hareket kabiliyeti ve hareketli hedeflere karşı imha edici özelliği ile öne çıkıyor. Keşif, gözetleme ve küçük ölçekli tehditleri etkisiz hale getirme, gömülü ve gerçek zamanlı nesnelerin tespiti, teşhisi ve takibi gibi amaçlar için tasarlanan döner kanatlı kamikaze olan KARGU, lazer mesafe bulucu, görev iptali, acil imha gibi özelliklere de sahip. ALPAGU’da olduğu gibi KARGU’da, arazide kolayca mühimmat değişikliği yapabilme özelliğine sahip. Yine KARGU, otonom veya uzaktan kumanda ile tek kişi tarafından kontrol edilebiliyor. KARGU, hem gece hem de gündüz operasyonlarında etkin olarak kullanılabiliyor.

KARGU

Menzil ve görev süresi olarak ALPAGU ile aynı özelliklere sahip olan KARGU’nun maksimum irtifası 1000 metredir. Aynı zamanda KARGU’nun en yüksek hızı  saatte 72 kilometredir. Ağırlık olarak ise KARGU, 6285 gramdır.

Gözetleme Maksatlı Kamikaze: TOGAN ve TEKNİK ÖZELLİKLERİ 

TM’nin bir diğer ürünü TOGAN ise, ismini Öz Türkçe’deki “keskin gözleri ile nitelikli gözlem yapabilen, güçlü kanatlarıyla havada daireler çizebilen kuş türü” olan doğandan alıyor. 30 kat optik yakınlaştırma özelliği sayesinde TOGAN, keşif ve gözetleme görevlerinde bulunduğu ekibe çok önemli katkılar sağlıyor. Yerli dronlar arasında yapay zekâ algoritmalarının en yoğun şekilde kullanıldığı drone olan TOGAN, hareketli veya hareketsiz hedefi kendisi tespit edip takip ediyor, rotayı kendisi belirliyor ve kamikazelerle iletişime geçerek onların hedefe gitmesini sağlıyor. Diğerleri gibi TOGAN da, tek kişi tarafından kısa sürede kolayca kullanıma hazır hale getirilerek gece ve gündüz operasyonlarında kullanılabiliyor. TOGAN’ın da havada kalma süresi ise yaklaşık 40 dakika.

TOGAN

Teknik özelliklerinden de anlayacağımız üzere TOGAN’lar araziye gözcü olarak salınacak ve topladıkları verileri KARGU ve ALPAGU ile paylaşarak, bu üçsistem arazide tamamen otonom olarak operasyonlar yapacaklar. Bu sistemlerin önümüzdeki günlerde TSK envanterine girmeleri bekleniyor.

 

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

Mars Roverdan esinlenip Türk Rover yaptılar

Niğde’de makine mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisi üç arkadaş, NASA tarafından Mars’a gönderilmesi için yapılan …

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir