Türk Ordusu’nun Göklerdeki Gururu; Hürkuş-C

Hürkuş için yazdığımız önceki yazımında da anlattığımız üzere Hürkuş serisi uçaklar, ilk olarak eğitim uçakları olarak üretildi. Hürkuş serisinin artık pratiğe dökülmesinin zamanı gelmişti. Ve artık tamamen yerli olarak genel maksat olarak, terörist gruplara yapılacak olan operasyonlarda kullanılacak olan hafif taaruz uçağımız Hürkuş-C üretildi!

Hürkuş-C, eğitim uçağı olan Hürkuş’un silahlandırılmış halidir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Hürkuş-C Genel olarak silahlı keşif ve hafif taarruz görevlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Kamuoyuna sunulduğu günden bu yana büyük ilgi toplayan Hürkuş-C, şimdiden yabancı basın ve kamuoyunun da dikkatini üstüne toplamıştır.

        Yerli mühimmatlarıyla silahlı Hürkuş-C

Hürkuş-C tipi hafif taaruz ve gözlem uçaklarının ordumuzdaki önemine gelirsek; karadan yapulan operasyonlarda, havadan yapılan yardım ve gözlem kabiliyeti, kara ordularına çok büyük avatajlar ve güvence sağlamaktadır. Falat Türk ordusunda bu ihtiyaç genel olarak F-16 uçaklarıyka sağlanmaktadır ve bu, maddi açıdan çok külfetli bir iştir. Aynı işi çok daha iyi bir şekilde yapabilecek Hürkuş-C gibi uçaklar, bu maddi külfetten bizi ciddi manada kurtarır. Ayrıca Hürkuş-C tipi uçakları yerli olarak üretmek, bu önemli konuda da dışarıya olan bağımlılığımızı ortadan kaldırır.

1500 kilograma kadar faydalı mühimmat taşıyabilen Hürkuş-C, yerli olarak ürettiğimiz mühimmatlarla daha bağımsız ve yerli oluyor. Tabi ki de bu amaçla üretilmiş olan Hürkuş-C, Roketsan üretimi Cirit, Umtas-Lumtas füzeleri ile genel maksat bombaları MK-81 MK-82 ve HGK-82 dahil bir çok yerli mühimmat ile uyumludur.

             Hürkuş-C test aşamasındayken…

Ayrıca belirtmek gerekirse,  TAI Genel Müdürü Temel Kotil Hürkuş’un jet motorlu versiyonu olan Hürjet için ön çalışma başlattıklarını bildirdi.

Sosyal medyada çıkan bazı eleştirilerin başında ise şu tür bir yanılgı söz konusu; ‘Pervaneli uçak, 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bir teknolojidir.’

Arkadaşlar, Hürkuş-C tarzı uçaklar aslında tam da bizim ülkemiz için biçilmiş bir kaftan. Anlık olarak sürekli bir şekilde genelde terörist gruplar üzerine operasyonlar yürüttüğümüz için, bize Hürkuş-C gibi daha basit yapıda ve anlık kullanımda daha az külfetli sistemler bizim ordumuz için gerekli. Bu yüzden bu amaçla üretilmiş olan Hürkuş-C’de, pahalı ve işletmesi zor olan jet motorları gibi sistemler kullanmak çok mantıksız olur ki zaten yazının başında da F-16’ların kullanımının bizim için çok külfetli olduğunu belirtmiştik.

0 0 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sidebar