Başlangıç / Ar-Ge / Türkiye İHA konusunda bir Dünya lideri oluyor; Baykar AKINCI Siha
Screenshot_2018-12-11-12-35-20-818.jpeg

Türkiye İHA konusunda bir Dünya lideri oluyor; Baykar AKINCI Siha

Takdir edersiniz ki bizim gibi sınırlarında bir sürü terör örgütü gruplarıyla uğraşan ülkeler için İHA’ların önemi çok fazladır. Kısaca söylemek gerekirse, Güneydoğu gibi dağlık bölgelerde operasyon yapmak çok zor ve maliyetli. Burada operasyon yapacak 3000 askerin yerine, bir yüksek irtifalı İHA ile gözlem yapıp, ona göre operasyonları gerçekleştirmek çok büyük bir kazanç. Bunu bilen Amerika ve İsrail, tarih boyunca bize İHA satışı yapma konusunu hep sallantıya almıştır ve bu konuda hep ayak diremişlerdir. Bu durum ise bizi, kendi İHA’larımızı kendimiz üretmemize itmiş ve hatta bu konuda Dünya lideri olabilme pozisyonuna getirmiştir.

Bu konuda TUSAŞ Anka gibi teknoloji harikası İHA’ları üretip, pazarlayacak duruma geldik ve sıra bir büyük adım daha atmada.

BAYKAR AKINCI ÜRETİME GEÇTİ!

Bayraktar holding altında üretimi yapılan bu İHA’da aslında TEI ve Aselsan gibi savunma sanayi devlerinin ortak çalışması mevcut. Şöyle ki, çift motorlu olarak tasarlanan ve havada 24 saat kalabilecek Akıncı Taarruz İnsansız Hava Aracı, TEI imalatı PD170 motorlarına sahip olacak, 5 palli pervanesi ile motorun ürettiği gücü daha verimli kullanacak. Aynı zamanda gövdenin altında, Aselsan tarafından geliştirilen CATS sistemi, hedefin takip edilmesi ve görüntü alınması amaçlı kullanılacak. Maksimum kalkış ağırlığı 5 ton olacak Akıncı, 2 adet Roketsan MAM-L, 2 adet 500’er librelik Mk82 (Roketsan TEBER) veya 2 adet Mk82 (TÜBİTAK SAGE KGK kitli) bomba taşıyabilecek.

KANAT AÇIKLIĞI 20 METRE

Son haberlere göre kanat montajı yapılan sistemin, 2019’un ilk çeyreğinde ilk uçuşunu yapacağı açıklandı.

Kanat açıklığı 20 metreye kadar uzanacak olan Akıncı, SAT-COM uydu sistemi kullanacak ve bu sayede menzili çok fazla olabilecek.

Aynı zamanda servis irtifası 40bin ft olacak bu sistemde 1.5 ton faydalı yük taşınabilecek.

Bu tür haberler bizi çok heyecanlandırıyor çünkü bu tür projeler sayesinde, Türkiye’nin kendi hava ve kara sahasında olan manevra kabiliyeti inanılmaz derecede artıyor. Ve Türkiye kendi hava ve kara sahasında özerk olup, hızla bu konuda Dünya’da söz sahibi olabilecek konuma ilerliyor.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

Glock 17 hakkında bilgiler.

1980 yılında, Avusturya ordusu eski Walther P-38'in yerine geçecek olan yeni bir tabancaya ihtiyaç duydu. …

1
Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
1 Tüm Yorumlar
0 Tüm Cevaplar
0 Takipçiler
 
En çok TEPKİ gören yorum
En TREND yorum
1 Yorum Yazanlar
Alperen EKim Son Yorum Yapanlar
  Abonelik  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Alperen EKim
Ziyaretçi
Alperen EKim

Merhabalar ben Alp Eren Ekim büyüdüğüm zaman Aselsan Mühendisi olmak istiyorum ve ben 7. sınıftayım. Lisede TÜBİTAK ın düzenlediği insansız hava aracı tasarlıyacağımda yazılım gerekiyor mu?