Başlangıç / Savunma Sanayi / Türkiye, Muharebe Aracı Üretiminde Bir Dünya Markası Oluyor! Otokar Cobra 2 4×4 Zırhlı Araç
images-48.jpeg

Türkiye, Muharebe Aracı Üretiminde Bir Dünya Markası Oluyor! Otokar Cobra 2 4×4 Zırhlı Araç

Türkiye artık savunma sanayinde yerlileşme ve millileşme duvarını aşmış, artık ürettiği başarılı savunma sanayii ürünlerini diğer ülkelere ihrac edip bundan kazanç sağlayan bir ülke halin geldi. Başarılı bir çok yerli firmalar sayesinde, yerli imkanlarla, kendi alanlarında çok başarılı, envai çeşit muharebe araçları üretiyoruz. Bu yazımızda da tanıtacağıız Cobra 2 4×4 Zırhlı Araç da bunlardan bir tanesi.

Cobra 2

Bir çok ülke tarafından alanında en iyisi olduğu için tercih edilen Cobra muharebe araçlarından ilham alınarak ve teknoloji transferi yapılarak tasarlandı Cobra 2. Cobra 2’nin, Cobra’ya göre olan üstün özellikleri arasında ise, daha geniş iç hacim, daha yüksek balistik koruma ve daha ileri teknolojiye sahip elektronik sistem sayılabilir.

Askeri ekiplerimizin ve güvenlik güçlerimizin meskûn mahal ve kırsal alanlar dahil olmak üzere her türlü iklim, bölge ve arazi şartlarında yüksek performans gösterecek şekilde Cobra’dan optimize edilen Cobra 2, 9 personel taşıyabilme kapasitesine sahip olup, saatte maksimum 110 kilometre hız yapabiliyor. Aynı zamanda Cobra 2, %60 dik eğim ve %30 yan eğime sahip arazilerde sorunsuz bir şekilde ilerleyebiliyor. Cobra 2, 200 litrelik yakıt deposuna sahip olup, otomatik 6 ileri 1 geri vites ile kullanılıyor.

Geri görüş ve ön termal görüş kamerası, iklimlendirme sistemi, merkezi lastik şişirme sistemi, patlak halde gidebilen lastikler, ABS fren sistemi, NATO tipi kamuflaj ışık sistemi gibi sistemler Cobra 2’nin standart donanımları olarak ortaya çıkıyor. Bunların yanında Cobra 2’nin modüler yapısı sayesinde birçok ek özelliğe geçiş yaparak; farklı görevlerde kullanılmak üzere Cobra 2, personel taşıyıcı, silah platformu, KBRN keşif, kara gözetleme radar, iç güvenlik, ambulans ve komuta kontrol araç konfigürasyonlarına uyarlanabiliyor. Ek olarak Cobra 2, isteğe göre sunulan amfibik özelliği ve özel gövde yapıları sayesinde joystick kontrolü ile suda nokta dönüşü yapabiliyor.

FARKLI GÖREVLERDE COBRA 2

Komuta Kontrol Aracı;

Cobra 2, ister tatbikat isterse de savaş durumlarında komuta kontrol merkezi görevini üstlenerek, operasyon ve istihbarat bilgilerini toplar, ortamdaki değişiklikleri denetler ve takip eder. Cobra 2, toplanan bilgileri bilgisayar destekli ortamda değerlendirilir.

Zırhlı Personel Taşıyıcı;

Cobra 2’nin süspansiyon yapısı, geniş kapıları, aslerin veya personelin hızlı iniş binişini sağlayarak, askerin ya da personelin güvenli intikalini ve hızlı müdahalesini sağlar. Üstün mayın ve balistik koruma sağlayacak şekilde tasarlanan Cobra 2’nin monokok gövdesi ve duvar açıları sayesinde de üst düzey güvenliğe sahiptir Cobra 2.

Keşif ve Gözetleme Aracı; Cobra 2, ağır muharebe koşullarında dahi hedeflerin tespiti ve toplanan bilgilerin komuta kontrol merkezlerine ulaştırılması amacıyla kullanılabilir.

COBRA 2 HANGİ TESTLETE TÂBİ TUTULDU?

Cobra 2’nin, teknik özelliklerinin geliştirilmesi ve Cobra 2’nin yüksek hareket yeteneğininin belirlenebilmesi amacıyla, iklimlendirilmiş rüzgâr tünelinde performans, 5. tekerlek ile fren testleri, tırmanma, sudan geçiş, yan eğim, arazi performansı, mayın testi gibi birçok test yapıldı. Cobra 2’nin dayanıklılık ve sıcak iklim performansı ABD’de bulunan özel test merkezlerinde değerlendirildi. Ayrıca, Körfez ülkelerinde sıcak iklim ve amfibi testlerine tabii tutulan Cobra 2, bu testlerde binlerce kilometre yol kat etti ve açık deniz yüzme testlerini büyük başarılara imza atarak tamamladı.

COBRA 2, ŞU AN ENVANTERDE HANGİ AMAÇLARDA KULLANILIYOR?

Cobra 2 şu anda Suriye sınırına örülmüş olan modüler beton duvarın bulunduğu hatta kullanılıyor. Cobra 2, duvarın arkasındaki olası hareketliliği, Cobra 2’ye monte edilen ve 12 metreye kadar yükselebilen, 4 kilometre menzile sahip termal kameralarıyla gözetliyor. Ayrıca 10 kilometre menzile sahip olan Cobra 2’deki radarın tespit ettiği hareketliliğe Cobra 2’deki kameralar otomatik olarak odaklanıyor. Hedef tespit sistemiyle, yapılan en ufak atışın kaynağı Cobra 2 tarafından doğru bir şekilde şekilde tespit ediliyor. Bu sayede Cobra 2 sayesinde hudut hattındaki en ufak hareketliliğin gözden kaçmasına engel olunuyor.

COBRA 2’nin Teknik Özellikleri;
Cobra 2 Toplam Uzunluk: 6000 mm

Cobra 2 Toplam Genişlik: 2500 mm

Cobra 2 Toplam Yükseklik: 2300 mm

Cobra 2 Personel Kapasitesi: Komutan ve sürücü dahil 9 personel

Cobra 2 Yüklü Ağırlık; 12000-13000 kg

Cobra 2 Motor: 6.7 litre, 6 silindir, dizel, su soğutmalı turbo beslemeli, common rail, intercooler 360 HP @2500 d/d, 1100 Nm @ 1400 d/d F-34 ve F-54 yaktlar ile uyumlu

Cobra 2 VİTES KUTUSU: Otomatik 6 ileri – 1 geri

Cobra 2 TRANSFER KUTUSU; 2 hızlı ve kilitlenebilir tipte

Cobra 2 AKSLAR; Enine ve boyuna diferansiyel kilit
Cobra 2 Süspansiyon: Tam bağımsız helezon yaylı ve amortisörlü süspansiyon

Cobra 2 FRENLER; Her poyrada diskli hava takviyeli hidrolik fren sistemi, çift devreli, ABS Yay kurmalı, hava takviyeli hidrolik boşaltmalı park freni

Cobra 2 DİREKSİYON; Hidrolik takviyeli ayarlanabilir direksiyon

Cobra 2 YAKIT DEPOSU; 200 litre

Cobra 2 Lastikleri; 395/85 R20 patlak gider özellikli lastikler
Cobra 2 ELEKTRİK SİSTEM; 24V elektrik sistemi, 310 A alternatör kapasitesi 2×12 Volt. 120 Ah aküler

COBRA 2 PERFORMANS VERİLERİ

Cobra 2 Yaklaşma Açısı; 45 derece,

Cobra 2 Uzaklaşma Açısı; 60 derece

Cobra 2 Dik Engel Aşma; 500 mm

Cobra 2 Hendek Geçme; 1000 mm

Cobra 2 Tırmanma Eğimi; %60

Cobra 2 Yan Eğim; %30

Cobra 2 Azami Menzil; 700 km

Cobra 2 Azami Hız; 110 km/h

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

Glock 17 hakkında bilgiler.

1980 yılında, Avusturya ordusu eski Walther P-38'in yerine geçecek olan yeni bir tabancaya ihtiyaç duydu. …

2
Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
1 Tüm Yorumlar
1 Tüm Cevaplar
0 Takipçiler
 
En çok TEPKİ gören yorum
En TREND yorum
2 Yorum Yazanlar
adminEsma Görken Son Yorum Yapanlar
  Abonelik  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Esma Görken
Ziyaretçi
Esma Görken

İleride karşılaştırma bölümleri de gelir mi ? Bu Şekilde sadece kendimizi ölçüyoruz eğer karşılaştırmalı içerik olursa farkı daha iyi anlarız.