Türkiye’de Otomotiv’in Durumu Düşündüğünüzden Daha da Farklı

Halk arasında genel bir kanı vardır, herkes çokça bunun farkındadır. Bu kanı genelde şu şekilde dile getirilir;

Abi biz üretmiyoruz ya, bizde araba üretecek bilgi ve birikim yok. Biz hazır yiyoruz abi, biz araba falan üretemeyiz…’

gibi.

Türkiye’nin otomotiv dünyasındaki gerçekten yeri tam olarak bu mudur? Türkiye sadece araba ihraç edip hazır yiyen bir ülke midir? Türkiye’nin araba üretecek bir bilgi birikimi ya da bir kapasitesi yok mudur?

İlk başta bu soruları cevaplandırabilmemiz için, ‘otomotiv’ dendiğinde sokaktan geçen insanın aklında canlanan şey nedir onu analiz etmemiz gerekiyor. Hepiniz takdir edersiniz ki, ‘otomotiv’ denildiğinde halkın aklında canlanan şey ‘araba’dır ya da ‘otomobil’dir. Halbuki otomobil, otomotiv kavramında o kadar küçük yer kaplıyor ki, halk sadece otomotiv olarak otomobili değerlendirmeye alınca, ‘Biz araba üretmiyoruz’ demesi kısmen haklı oluyor(ama kısmen:))

Halbuki otomotiv demek, motorlu taşıtlar demektir. Bunun içinde arabası var, TIR’ı var, kamyonu var, otobüsü var, minibüsü var, motosikleti var… var da var. Tüm bu kıstasları değerlendirme içine alınca arkadaşlar; Evet, Türkiye’de hatrı sayılır bir otomotiv üretimi var ve bunun içine de yerli üretim olanlar dahil. Çoğu insanımız bunların ekmeğini yerken ve bunlar sayesinde ayakta duran Türkiye ekonomisi içinde yaşarken, maalesef insanımız ‘Biz üretemeyiz yaa…’ diyebiliyor.

 

 

Türk mühendisler tarafından tasarlanmış olan Ford F-max çekicisi.

Ford Otosan mesela, Gölcük’teki kocaman fabrikasında seri üretim olarak otomobil üretip, hem yurt içine Ford markasını sağlıyor, hem de yurt dışına ihraç edip, yurtdışında kullanılam Ford markalı otomotiv ürünlerini üretiyor. Oyak-Renault, Mercedes-Benz Türk, TOFAŞ, MAN Türkiye, Toyota Türkiye… Otosan örneğinde anlattığımız şeyler, bu ve bunun gibi dev otomotiv markalarının çoğu için geçerli. Evet bunlar yerli değil. Bunlar bize hak ettiğimizi kazandırmıyor. Doğru fakat, bu gibi büyük şirketlerin ülkemizde olması, hem bizi Dünya ekonomisinde söz sahibi olmamızı sağlıyor, hem ekonomimiz sağlamlaşıyor, çokça yerli kalifiye eleman yetiştirip, yerli üretim yapabilme fırsatımızı arttırıyor, hem de nüfusumuzun çok büyük bir çoğunluğu buralardan ekmek yiyor. Ayrıca MAN Türkiye, Mercedes-Benz Türk ve Ford Otosan gibi bir çok dev otomotiv şirketlerinin, ülkemizde bizim mühendislerimizden oluşan Ar-Ge kuruluşları da mevcut. Yine bu şekilde Türkiye üniversitelerinde kendini çok iyi yetiştirmiş ve kendini otomotiv dalında geliştirmek isteyen ve geliştirmiş insanlar için bunlar çok büyük fırsatlar.

 

OTOKAR Kent-LF

İşin yerli kısmı neresi peki? Daha önceden de dediğimiz gibi otomotiv sadece araba demek değildir. Bu kıstasa göre değerlendirecek olursak, Otobüs-minibüs karöseri sanayimiz gerçekten gelecek vaadediyor. Bkz. BMC, Temsa, Karsan, Otokar, Tezeller, Güleryüz…İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde kullanılan belediye otobüslerinin çoğu bu yerli markalardan oluşuyor. Çoğu Avrupa ülkesinde bu yerli şehir içi otobüslerimiz cirit atıyor. Bir de halk arasında ‘yerli’ kavramına ait şöyle yanlış bir algı var zaten bunu yazınca direkt bir şekilde anlayacaksınız…:)

Motoru yerli değil ki yeaa…’

Arkadaşlar bir ürünün yerli olması demek, yüzde yüz her parçası burada üretiliyor demek değildir. Evet bu da yerli olmasında büyük bir etken, doğru ama amacımız yerli motor yapmak değil ki bunu da layığıyla yapabilecek kapasitede bir ülke olduğumuz apaçık , yerli markalar yaratmak olmalı. Motor denilen şeyi Çin’den 1000 dolara alabiliyorsunuz zaten. Amacımız o motoru kalibre edebilme şartıyla satın alıp, ürettiğimiz yerli otomotiv markasının ürünlerine takıp, Dünya’ya satabilmek. Ne de olsa Alman tankı diye bindiğimiz C serisi Mercedes araçlar bile motoru Oyak-Renault’tan alıyor. Bir Toyota Corolla’nın kaputunu kaldırıyorsunuz, gördüğünüz parçaların çoğunu Bosch üretmiş, camlarını Duracam üretmiş… Ve bu parçaların da çoğu yine Türkiye’de üretiliyor. Her parçasının yüzde yüz yerli olması kıstasına göre yerlilik belirlenseydi, halihazırda bindiğimiz, kullandığımız pek çok otomotiv ürünü zaten yerli olurdu.

ÖNEMLİ OLAN MARKA ÜRETMEK! Ya da zaten elimizde olan yerli markaları güçlendirmek.

 

0 0 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Volkswagen, Türkiye’de Fabrika Açacak! – Makine Odaklı Haberler, Savunma Sanayi, Ar-ge Gelişmeleri – MT
11/12/2018 16:37

[…] Türkiye’de Otomotiv’in Durumu Düşündüğünüzden Daha da Farklı […]

trackback
Bilinenin Aksine Türkiye’nin Gelişmiş Bir Motor Sanayisi Var! – Makine Odaklı Haberler, Savunma Sanayi, Ar-ge Gelişmeleri – MakineTürk
24/12/2018 09:12

[…] şu linkten […]

Sidebar