Başlangıç / Savunma Sanayi / Türkiye’nin İlk Genel Maksat Yerli Helikopteri; Gökbey!
images-10.jpeg

Türkiye’nin İlk Genel Maksat Yerli Helikopteri; Gökbey!

İsmini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu ve ismi Gökbey olacak olan ilk yerli genel maksat helikopterimizin seri üretimine 2021’de başlanacağı açıklandı.

Beştepe’de düzenlenen Savunma Sanayi Zirvesi’nde duyurulan ve ismi T625 olan helikopterin yeni ismi Gökbey olarak açıklandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin genel maksat helikopter ihtiyacının karşılanması adına yürütülen Özgün Helikopter Programı kapsamında üretilen Gökbey’in ilk uçuşu 6 Eylül 2018’de gerçekleştirildi. Aynı zamanda EASA ve SHGM tarafından da sertifiye edilmesi çalışmaları devam ediyor.

TAK Programı süresince kazanılan bilgi, birikim, tecrübe ve yetenek birikimi temel alınarak temel atılan Özgün Helikopter Programı kapsamında, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra, transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik öneme sahip sistemlerin tasarımları ve üretimleri de tamamen yerli imkanlar kullanılarak elde ediliyor.

GÖKBEY’İN TEKNİK ÖZELLİKLERİ;

– Azami kalkış ağırlığı: 6 ton

– LHTEC-CTS800-4ATtipi 2 motora sahip 5 palli yapı

– Kalkış gücü: 1024 kW

– Boyutları: Ana rotor çapı 13.2 metre,

Uzunluk: 15.87 metre,

– Yakıt kapasitesi: 1020 kiloluk standart yakıt kapasitesi ve 280 kiloluk yedek yakıt tankı.

– Yolcu ve mürettebat kapasitesi: 2 mürettebat + 10-12 yolcu ya da 4-4 VIP yolcu

– Azami hız: 305km/s ve havada kalabilme süresi 3.6 saat

– İrtifa ve menzil: 20bin ft ve 403 deniz mili

Her türlü iklim ve hava koşulları göz önüne alınarak yerli bir şekilde üretilen Gökbey, aynı zamanda bu konudaki rakiplerinden aşağı kalır yönü yok.

Başlıktan da anlaşılacağı üzere Gökbey, VIP, taşıma, kıyı emniyeti, hava ambulansı gibi çeşitli görevlerde kullanılabilir bir şekilde üretiliyor.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

BTÜ “Oktokopter” ile ABD de yarışacak

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) öğrencileri tarafından tasarlanan, 15 kilograma kadar yük taşıyabilen, yarım saatlik uçuş …

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir