Volkswagen Firması, 3D Baskı Teknolojisini, Seri Üretim Hattına Ekledi!

3D yani 3 boyutlu baskı teknolojisi, yakın gelecekte iddia ediyoruz ki, döküm ve talaşlı torna gibi ilkel teknolojilerin sonunu getirecek gibi duruyor. 3D baskı teknolojisinin çalışma prensibi genel hatlarıyla katman katman üretim metoduna dayalı olduğu için, 3D baskı teknolojisiye üretilemeyecek olan herhangi zorlukta ve ya karmaşıklıkta parça bulunmuyor. 3D baskı teknolojisinin ilk çıktığı zamanlardaki sorunu, pahalı olması, seri üretim hatlarına uygulanamayacak olması ve 3D baskı teknolojisinde kullanılabilecek malzemenin kısıtlı oluşuydu. Artık bu tür problemler, teknolojinin gelişmesiyle yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Artık dökümle üretilebilecek çelik karmaşık parçalar bile İngilizce’de Additive Manufacturing denilen, katman katman üretim prensibine göre üretilmeye başlandı. Bu yazımız da da, bu anlattıklarımıza kanıt niteliğinde olan, Volksvagen’in, anlattığımız 3D baskı metodunu, seri üretim hatlarında aktif kullanmaya başlamasını konu alacağız.

3d baskı ile üretilmiş çelik bir komponent.

Ayrıntılı olarak bahsedecek olursak, Volkswagen’ın, geliştirilmesinde HP ve GKN ile iş birliği yaptığı, daha basit ve hızlı “HP Metal Jet” işlemi, 3D baskı süresini oldukça minimize ediyor. İlk olarak Chicago’da düzenlenen Uluslararası Üterim Teknolojisi Fuarı’nda (IMTS) sergilenen teknolojinin en büyük avantajı ise, üzerinde çalışılan parçaya bağlı olarak diğer 3D baskı yöntemlerine kıyasla üretkenliği yüzde 50 oranında artırmasıdır.

Bu gelişimin öncesinde,  sadece tekil parçaların özel üretiminde veya prototiplerin üretiminde kullanılan 3D baskı işlemleri, bir standart Volkswagen otomobilin, 6 bin ila 8 bin farklı parça kullanılarak üretildiği hesaba katılınca, son derece zaman alan bir uygulamaydı. İşte Volkswagen’ın geliştirdiği 3D Metal Jet teknolojisi bundan sonra seri üretim bantlarında kısa süre içerisinde üretim yapma olanağı sunuyor. Bu durum da Volkswagen gibi yüksek hızda üretim yapan tesislerde 3D baskı teknolojisinin kullanılmasına olanak sağlıyor.

Yeni 3D baskı teknolojisi, ilk etapta kişiselleştirilmiş tasarım parçalarının küçük çaplı üretim serileri için kullanılacak. Volkswagen, bagaj kapağı yazısı, özel olarak tasarlanmış vites topuzu, kişiye özel yazılı anahtar gibi kişiselleştirilmiş özel tasarım parçalarının, 3D baskı teknolojisiyle üretilebilmesi amacıyla bu teknolojiyi daha da geliştirmeye yönelik çalışmalarına devam edecek.

HP Metal Jet’in kullanıldığı yeni 3D baskı işlemi, parçaların bir toz ve bağlayıcı kullanılarak kat kat üretildiği bir işlem. Lazer yardımıyla tozun eritildiği eski işlemlerden farklı olarak, yazıcıdan çıkan parça fırınlanarak sinterleme adı verilen bir işlemden geçiriliyor ve metal bir parça halini alıyor.

Volkswagen iş birliğinde otomobil üretimine yönelik bir üretim zinciri oluşturmayı hedefleyen GKN Powder Metallurgy, teknolojiyi daha da geliştirerek, seri üretim otomobillerdeki yapısal parçaların da 3D yazıcılar ile üretilebilmesi yönünde çalışmalar gerçekleştirecek.

Görülen o ki, 3D baskı sisteminin geliştirilmesi adına Volkswagen firması, direkt kendi olarak katkı sağlamış. Bu da, artık geleneksel üretim tekniklerinin artık istenileni sağlamadığını ortaya koyuyor. Çok yakın gelecekte, teknolojimizin her evresinde, 3D baskı teknolojisinin ürünlerini göreceğiz.

0 0 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sidebar