Yerli Füze Başlıkları Geliştiriyoruz! Umtas ve Umtas L Tanksavar Füzeleri

Umtas Füzeleri İDEF fuarında

İlk adımda Umtas füzeleri, saldırı helikopterlerimizde, 8 kilometreye kadar menzildeki zırhlı araç ve ya ekipmanları vurabilmek amacıyla tasarlandı. Üstüne eklenen yeni teknolojiler sayesinde Umtas füzesi, stabilizi Deniz sistemlerinde ve sabit kanatlı hava sistemlerinde de kullanılacak. Buna ek olarak da stabiluze kara sistemlerimize de monte edilebilir hale gelecek olan Umtas füzesi, kısa bir zaman içinde ordumuzun vazgeçilmez bir parçası olacak.

Daha önce başka bir yazıda bahsettiğimiz Atak helikopterinde, Otokar Arma 8×8 muharebe araçlarında ve aynı zamanda Para 4×4 muharebe araçlarında aktif olarak kullanılıyor Umtas füzeleri.
Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı AH – 1W Kobra ve Hürkuş’un yanısıra Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı SH – 60B helikopterleride Umtas füzesiyle atış yapma ve görev icra edebilme becerisine sahiptir. Bu da Umtas füzelerinin ne kadar geniş kapsamlı kullanılabilen füze sistemleri oldukları hakkında bize bilgi veriyor.

UMTAS FÜZELERİNİN SAVAŞ ALANINDA SAHİP OLDUĞU TAKTİKSEL ÖZELLİKLER

Umtas füzelerinin, gece ya da gündüz, tüm hava koşullarında görev yapabilme kabiliyeti,

Umtas füzelerinin sabit ve ya hareketli hedeflere karşı farketmeksizin kullanılabilmesi,

Umtas füzelerinin ‘at-güncelle’ teknolojisi sayesinde, hedefin herhangi bir engelin arkasına saklanmış olmasına bakılmaksızın, sahip olduğu yazılım sayesinde o hedefin bulunup imha edilmesi.

UMTAS FÜZESİNİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

– Umtas füzeleri 0.5-8km aralığında menzile sahiptirler.

– Umtas füzelerinin toplam boyu 1.8 metredir ve Umtas füzelerinin çapları 160 mm’dir.

– Umtas füzelerinin ağırlığı toplam 37.5 kg’dir.

– Umtas füzelerinde, görüntüleyici kızılötesi başlık sistemleri mevcuttur.

– Umtas fuzesinde, reaktif korumalara sahip zırhları delebilecek sistemler mevcuttur.

– Umtas füzelerinde, Tandem tipi harp başlığı mevcuttur.

Umtas füzelerinin diğer bir türü olan ve normal Umtas füzelerinden tek farklı bulunan Umtas-L füzelerinde, artıdan Lazer arayıcı başlığa sahip olmasıdır. Yarı aktif lazer güdümlü arayıcı başlığı dışında Umtas-L füzelerinin teknik özellikleri, Umtas füzeleri ile aynıdır.

Umtas füzelerinden çıkarmanız gereken ders, artık ordumuz için aciliyet taşıyan ve yüksek teknoloji gerektiren projeleri, zorlanmadan ve seri şekilde yerli olarak üretebiliyor oluşumuzdur.

0 0 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Alp Eren
Alp Eren
08/01/2019 09:49

Kim bilir belki ben büyüdüğüm zaman nasıl Aselsan Tai varsa bende ALPSAN’ı açarım.

Sidebar