Yerli İHA’mız TUSAŞ Anka’nın Hikâyesi

En son Baykar Makine’nin yaptığı büyük İHA atılımından sonra, akıllarımıza gün be gün, ay ve ay gelişimini takip ettiğimiz meşhur ANKA’nın hikayesi geldi ve bununla alakalı bir içerik oluşturalım dedik.
Bilindiği üzere ANKA, İHA sektöründe uluslararası standartlarda hatta onun da üstünde olarak geliştirdiğiniz ilk yerli İHA’mız. Bize İHA vermek için durmadan yan çizen, oyalayan ülkelere bir cevabımızdır ANKA. Bu yazıda da bu cevabın hikayesini kısaca anlatacağız.

TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.) tarafından geliştirilmiş yerli MALE sınıfındaki insansız hava aracı olan ANKA, 2010 yılında ilk defa hangardan çıkmış ve kendini Dünya’ya tanıtmıştır. ANKA üretilmeden önce, Dünya genelindeki orduların ve tabii ki de bizim ordumuz için önemi tartışılmaz olan Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı MALE ( Medium Altitude Long Endurance ) sınıfı insansız hava araçlarını (IAI Heron) geçtiğimiz yıllarda ithal ediyorduk. 24 Aralık 2004 tarihinde SSM (Savunma Sanayisi Müsteşarlığı) ve TUSAŞ arasında imzalanan anlaşmayla meydana çıkan Türk insansız hava aracı (TİHA) Programı’nın bir ürünüdür ANKA.

30 Aralık 2010’da ilk uçuşunu gerçekleştirmiş olan ANKA-A, bu esnada 14 dakika havada kalmıştır. 22 Ekim 2011’de yapılan 5. uçuş denemesinde, 2 saat 15 dakika havada kalmış ve ANKA rekorlarına rekorlar ekleyerek, 6. uçuş testinde ise 6 saat havada seyretmiştir. ANKA 18 bin ft irtifaya çıkmayı başarmış ve 240 farklı testten başarıyla çıkmıştır. Uygulanan 240 ayrı testi ve denemeyi başarı ile geçen ANKA-A, ilk olarak Sivrihisar’a oto pilot sistemi ile iniş-kalkış yapmıştır.

30 Aralık 2015’te SSM, ANKA Blok B modelinin testlerinin başarıyla bittiğiini ve kullanıma hazır durumda olduğunu kamoyuna duyurmuştur. Milli ihamızın ANKA- Blok B modeli füzeler atabilicek şekilde modernize edilmiştir ve envanterimizde bir çok TUSAŞ üretimi ANKA, aktif olarak görev yapmaktadır. 2017 yılının ilk çeyreğinde teslimatı yapılan 6 adet ANKA-S de sahip olduğu kabiliyetlere ek olarak uydu üzerinden kontrol edilebilecektir. 2018 yılında envantere girmiş olan 4 adet ANKA-S ile birlikte ANKA ailesinin tüm fertleri TSK envanterinde yer almaktadır.

ANKA AİLESİNİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

ANKA-A, ANKA Blok B

– Mürettebat: yok

– Gövde boyu: 8 m

– Kanat açıklığı: 17 m

– Kanat alanı: 13.6 m²

– Kanat Açıklık Oranı: 22

– Toplam Kalkış Ağırlığı: 1.500 kg

– Yakıt ağırlığı: 250 kg (Brüt ağırlık)

– Yararlı Yük Ağırlığı: 200 kg

ANKA-S

– Aşağıda belirtilenlerin dışındaki teknik özellikleri, ANKA-A ve ANKA-B ile aynıdır

.- Uydu üzerinden kontrol (SATCOM TÜRKSAT 4B ANKA-S ile gelecek özellik)

– Telsiz rölesi

– Kriptolu veri linki

– Tamamen milli uçuş kontrol bilgisayarı

– Yüksek çözünürlüklü milli tasarım EO/IR kamera

– 4 Cirit ve 2 UMTAS(ROKETSAN Üretimi)

Gerçekten ANKA’nın hikayesi, insanın içini ülkesine duyduğu gurur duygusuyla dolduruyor.

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir