Başlangıç / Savunma Sanayi / Yerli Muharebe Araçlarımızın Şahı! Otokar Arma 8×8!

Yerli Muharebe Araçlarımızın Şahı! Otokar Arma 8×8!

Türkiye gibi sıkça kara operasyonları ile meşgul olan ülkelerin, paletli zırhlı ve tekerli zırhlı muharebe araçlarına çokça ihtiyacı olur. Aynı zamanda üretilen bu zırhlı araçların, çok amaçlı olması da ayrıca önemli bir husustur. Türkiye’nin yerli imkanlarla paletli zırhlı ve tekerli zırhlı muharebe araç ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan Otokar, tekerli zırhlı araçlarımızın belki de en çok amaçlısını ve tabiri caizse en düşmana korku salanını üretti! Otokar Arma 8×8.

OTOKAR ARMA 8X8, NEDEN ÇOK AMAÇLI BİR MUHAREBE ARACIDIR?

Otokar Arma 8×8 aracını çok amaçlı bir muharebe aracı haline getiren özelliklerini sıralayacak olursak;

– Otokar Arma 8×8, geniş iç hacmi sayesinde, zırhlı personel taşıma aracı olarak kullanılabilir.

– Otokar Arma 8×8, sahip olduğu silah sistemleri sayesinde aynı zamanda zırhlı muharebe aracı olarak da kullanılabilir.

– Otokar Arma 8×8’in üzerine yerleştirilen havan topu sistemi sayesinde, hava aracı olarak kullanılabilir.

– Aynı zamanda Otokar Arma 8×8, alçak ve orta irtifada, hava savunma aracı olarak kullanılabilir.

– Tüm bunların yanında Otokar Arma 8×8, istihkam aracı, zırhlı kurtarıcı ve komuta kontrol aracı olarak da kullanılabilir.

Otokar Arma 8×8 muharebe aracı, sahip olduğu üstün teknik özellikleri, yüksek manevra kabiliyeti ve balistik ve mayın tehditlerine yüksek koruma sağlayabiliyor oluşu ile, Türk Ordusu’nun elini bir hayli güçlendiren yeni nesil sınıfında bir muharebe aracıdır.

OTOKAR ARMA 8×8, TÜM ARAZİ KOŞULLARINDA KULLANILABİLİYOR!

Otokar Arma 8×8’ in zorlu arazi ve iklim şartlarında, yükümlü olduğu görevlerinde, ara vermeden kesintisiz bir şekilde başarıya ulaşabilecek kapasiteye sahip. Bu özellik ise Otokar Arma 8×8’i, Otokar’ın savunma sanayi şaheseri durumuna getiriyor. Bu noktada Otokar Arma 8×8’ in zorlu şartlardan etkilenmemesini sağlayan özelliklere değinecek olursak, Otokar Arma 8×8’in patlak gider lastik sistemi, merkezi lastik şişirme sistemi, bağımsız hidropnömatik süspansiyon ve ABS fren sistemleri, Otokar Arma 8×8’ in başarısının arkasındaki özelliklerin başında gelir. Tüm bunların yanında Otokar Arma 8×8’in bakım maliyetlerinin düşük olması ve yüksek güç/ağırlık oranı da Otokar Arma 8×8’in servis hali verimini arttıran etkenlerdir.

OTOKAR ARMA 8X8’İN BAŞARILARISININ DİĞER ETKENLERİ

Otokar Arma 8×8’ in tasarımını ergonomik açıdan inceleyerek olursak, Otokar Arma 8×8’de silah sistemi entegrasyonlarının hızlı bir şekilde gercekleştirilebilmesidir. Operasyonun gereklilikleri doğrultusunda, Otokar Arma 8×8’e, 120 mm havan topu, tanksavar ve uçaksavar füzeler, 7.62-105 mm aralığındaki silah sistemleri kolaylıkla entegre edilebilir. Gereklilikler doğrultusunda vuruş gücü bir hayli kuvvetlendirilebilen Otokar Arma 8×8, dayanıklılık noktasında da sınıfında büyük iddiasını koruyor. Otokar Arma 8×8’in kinetik enerjili mühimmatlara karşı yüksek koruma sağlayabilmesi, Otokar Arma 8×8’in güçlendirilebilir modüler zırh yapısı ve aynı zamanda Otokar Arma 8×8’in mayın ve balistik füzelere karşı sağladığı üstün koruma ile Otokar Arma 8×8’in savunma kabiliyetinin bir hayli güçlü olduğunu gösterir.

OTOKAR ARMA 8X8’İN AÇIKLANAN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Otokar Arma 8×8’in teknik özelliklerinden bahsedecek olusak, Otokar Arma 8×8’in göze çarpan en net özelliği, Otokar Arma 8×8’in 24 tona kadar ağırlık taşıma kapasitesine sahip olması ve bu yük altında Otokar Arma 8×8’in saatte 105 kilometrelik hıza ulaşabilmesidir. Otokar Arma 8×8’nın ağır yükü yüksek hızda taşıma kapasitesi sayesinde içerisine Otokar Arma 8×8’in içine 12 kişilik bir operasyon ekibi sığabilir. İleri termal ve geri görüş kameralarına sahip olan yeni nesil tekerlekli zırhlı sınıfında olan Otokar Arma 8×8, su içerisinde saatte 8 km yol alabilecek hız kapasitesine sahiptir. Tüm bunların yanında 2 m derinliğindeki hendekleri rahatlıkla geçebilen Otokar Arma 8×8, 700 kilometrelik menzile de sahiptir. Tüm bunlara ek olarak Otokar Arma 8×8’in özelliklerinin operasyon, arazi ve iklim şartlarına göre değişkenlik gösterebildiğidir. Ek olarak, isteğe bağlı olarak iç konuşma sistemi, yardımcı güç ünitesi, yangın söndürme ve infilak bastırma sistemi Otokar Arma 8×8’e entegre edilebilir.

Savunma sanayi hakkında yazdığımız bir çok yazıda da belirttiğimiz gibi Türkiye artık kendi savunma ihtiyacını kendi karşılayabilecek kapasitede bir ülke olup, artıdan savunma sistemlerini bir çok ülkeye ihrac edip, pazar kurabilecek seviyede bir ülkedir. Otokar Arma 8×8 gibi projeler üretebiliyor olmak, Dünya standartlarında çok üstünde bir orduya ve teknolojiye sahip olduğumuzu gösteren bir kıstastır.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

Glock 17 hakkında bilgiler.

1980 yılında, Avusturya ordusu eski Walther P-38'in yerine geçecek olan yeni bir tabancaya ihtiyaç duydu. …

2
Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
1 Tüm Yorumlar
1 Tüm Cevaplar
0 Takipçiler
 
En çok TEPKİ gören yorum
En TREND yorum
2 Yorum Yazanlar
adminOkaner Son Yorum Yapanlar
  Abonelik  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Okaner
Ziyaretçi
Okaner

Bu yapılan aracın tüm aksamlarının tamamı yerli mi ?