Başlangıç / Savunma Sanayi / Yerli Savaş Uçağı Füzeleri; Göktuğ Projesi
Screenshot_2018-12-07-18-24-42-817.jpeg

Yerli Savaş Uçağı Füzeleri; Göktuğ Projesi

Bozdoğan ve Gökdoğan füzeleri olarak IDEF-17 fuarında ilk defa görücüye çıkan füzeler, Tubitak SAGE tarafından üretilen ve bu alanda yerli olarak yapılmış ilk hava-hava füzeleridir. Peki hava-hava füzesi nedir?

Hava-hava füzesi, bir hava aracından ateşlenen ve yine havadaki düşman aracını vuran füze tipleridir.

Takdir edersiniz ki Türk Hava Kuvvetleri bu yerli füzelerden önce, ABD menşeili füzeler kullanıyordu. Sadece bu ayrıntının farkında olmak bile, bu tür alanlarda yerlileşmenin ne kadar önemli olduğu hakkında fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Ve yine gelecekte yerli savaş uçağımız olacak olan TFX’te de bu sistemler kullanılacak.

Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerinin özelliklerine gelecek olursak; Gökdoğan, Amerikan AIM-9(şu an envanterimizde bulunan Amerikan menşeili kısa menzilli füzeler) ailesinin bir muadili olup, kısa mesafe yani görüş içi kullanılacak olan ısıya duyarlı bir şekilde güdüsünü belirleyen füzedir. Bozdoğan ise yine Amerikan AIM-120(envanterimizde çok az sayıda bulunan uzun menzilli Amerikan menşeili füzeler) ailesinin muadili olup, orta ve uzun menzilli ısıya duyarlı füzedir. Ve füzelerin 2019 sonuna doğru kabul testlerinin tamamlanmasının ardından seri üretime geçirilmesi planlanıyor.

Bozdoğan füzesinin bizim için ne kadar kritik olduğunu şu şekilde anlayabiliriz ki o da, envanterimizde Amerikan menşeili uzun menzilli füzelerin adedi, uçak başına 1 tane bile düşmüyor oluşudur. Yıllar önce siparişlerini vermemize rağmen daha uzun menzilli füzeler teslim alınmış değil. Bu yüzden, yerli bir şekilde üretilen Bozdoğan füzesinin önemi burada ortaya çıkıyor. Yine takdir edersiniz ki, projeyi yerli bir şekilde üretmek, bize çok daha ucuza mal olacağı açıktır.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

Glock 17 hakkında bilgiler.

1980 yılında, Avusturya ordusu eski Walther P-38'in yerine geçecek olan yeni bir tabancaya ihtiyaç duydu. …

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir